X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolejny polski koncern energetyczny stawia na zielony prąd. Tauron zapowiada 11 farmę wiatrową

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:12
Polska energetyka przeżywa ekologiczną transformację – największe koncerny – PGE, Enea, Tauron, stawiają na prąd z farm wiatrowych. Kolejną - 11 farmę - zapowiada Tauron.
Morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowaFoto: T.W. van Urk/ Shutterstock

Tauron kupił projekt farmy wiatrowej „Majewo” zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim. Nowa inwestycja będzie mieć moc 6 MW, a pierwsza energia elektryczna popłynie z niej w czerwcu 2022 roku. To już 11 farma wiatrowa w tym koncernie energetycznym.

Jak wynika z komunikatu firmy, Tauron przejął spółkę Polpower, posiadającą projekt budowlany farmy wiatrowej Majewo, zlokalizowanej w gminie Milejewo, w powiecie elbląskim, w woj. warmińsko-mazurskim. Zgodnie z planem budowa inwestycji rozpocznie się w lipcu.

Z trzech turbin w nowej farmie prąd popłynie w czerwcu 2022 r.

Projekt zakłada uruchomienie trzech turbin wiatrowych o łącznej mocy 6 MW. Pierwsza energia wytworzona przez tę farmę zostanie wprowadzona do sieci w czerwcu 2022 r. Energia produkowana na farmie zaspokoi rocznie zapotrzebowanie około 5 tysięcy gospodarstw domowych.

Energetyka wiatrowa priorytetem dla Taurona w najbliższych latach

– Rozwój nowych mocy wiatrowych na lądzie to jeden z priorytetów inwestycyjnych Taurona w najbliższych latach. Sytuacja na rynku energii, m.in. wysokie ceny emisji CO2, powoduje, że musimy zdynamizować Zielony Zwrot. Zakup projektów farm wiatrowych z pozwoleniami na budowę, to istotne narzędzie w realizacji naszych planów - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.


Posłuchaj
00:20 Wiceprezes Taurona Jerzy Topolski o 11 farmie wiatrowej firmy Wiceprezes Taurona Jerzy Topolski o 11 farmie wiatrowej firmy

 

– W ramach transakcji Tauron ma zagwarantowaną również dostawę turbin oraz budowę całości infrastruktury technicznej farmy – dodaje Topolski.


shutterstock_wiatraki 1200.jpg
Rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 r. Opiera się na trzech filarach

Tauron korzysta już z dziewięciu farm wiatrowych, dziesiąta jest w budowie

Aktualnie Tauron dysponuje dziewięcioma farmami, tj.: Farma Wiatrowa Zagórze, FW Wicko, FW Marszewo, FW Lipniki, FW Śniatowo, FW Mogilno, FW Inowrocław, FW Dobrzyń, FW Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW.

 W ubiegłym roku farmy wiatrowe Taurona dostarczyły około 970 GWh energii elektrycznej, co oznacza 40 proc. wzrost produkcji wobec 2019 roku.


wiatrak farma wiatrowa free shut 1200.jpg
Coraz więcej energii z wiatru. Do zagospodarowania jeszcze ogromne możliwości na Bałtyku

Wcześniej, w lutym, firma rozpoczęła budowę kolejnej farmy wiatrowej o mocy 30 MW, zlokalizowanej w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim.

Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Aktualnie prowadzone są roboty związane z budową infrastruktury elektroenergetycznej. Montaż turbin planowany jest w pierwszym kwartale przyszłego roku, a energia z budowanych tam 15 turbin popłynie w połowie 2022 roku.


PR 24, Inf. Prasowa, IAR, w Dyd, jk

Czytaj także

Morskie farmy wiatrowe głównym tematem Forum 590. Artur Soboń: Trzeba wykorzystać potencjał polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 17:02
Celem transformacji energetycznej jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, a Polakom i naszemu przemysłowi konkurencyjnych cen energii – mówił podczas Forum 590 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. "Tym samym chcemy zapewnić konkurencyjność gospodarce" – podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baltic Power. Orlen przeznaczy 47 mld zł na inwestycje energetyczne, głównie farmy wiatrowe

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:11
Do roku 2030 PKN Orlen planuje wydać 47 mld złotych na inwestycje energetyczne, głównie na offshore. Eksploatacja farm wiatrowych ma ruszyć w 2026 r. - poinformował dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen Jarosław Dybowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baltic Power otwiera drogę do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Takie projekty przyciągają kolejnych inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:09
Projekt Baltic Power - budowa farmy wiatrowej PKN Orlen na Bałtyku we współpracy z kanadyjską spółką Northland Power - będzie korzystnie wpływał na postrzeganie Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji w regionie – ocenia Romi Jaszczynski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Toronto.
rozwiń zwiń