X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolejarze zmodernizują trasy na Śląsku. Jest umowa ws. nadzoru nad inwestycją

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:00
Kolejarze wyremontują linię z Nakła Śląskiego do stacji Chorzów Batory. Będzie to jedna z największych tego typu inwestycji na Śląsku. Dziś zarządca sieci PKP Polskie Linie Kolejowe podpisał umowę na nadzór nad inwestycją.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter-PKPPLK.jpg

Nowa inwestycja jest elementem rewitalizacji trasy kolejowej: Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo. Wartość wszystkich prac oszacowano na 1,2 miliarda złotych, a inwestycja jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

Prace projektowe potrwają do końca tego roku, a największe roboty budowlane zaplanowano na lata 2022 – 2024.


shutterstock_1525632548 pkp intercity 1200.jpg
Dobre informacje dla podróżnych. PKP PLK zmodernizuje linię z Katowic do Zwardonia

Skrócenie czasu oczekiwania na transport

Nadrzędnym celem inwestycji jest skrócenie czasu podróży zarówno w komunikacji aglomeracyjnej, jak i regionalnej oraz w dalekobieżnej. W jej ramach zaplanowano między innymi budowę zupełnie nowego przystanku Chorzów Uniwersytet i nową lokalizację przystanku Bytom Północ.

W planie znalazła się też przebudowa stacji i przystanków Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Bytom Karb, Radzionków i Radzionków Rojca. Kolejarze dostosują też nowe perony dla potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Zmodernizowane zostaną także przejścia dla pieszych w okolicach stacji i przystanków. To wszystko ma sprawić, ze poprawi się jakość obsługi podróżnych, zwiększy się dostęp do kolei i poprawi się poziom bezpieczeństwa.

Szybszy transport do polskich portów 

Remont ma też usprawnić przewóz towarów z Aglomeracji Śląskiej w stronę trójmiejskich portów. Jednym z elementów inwestycji będzie wydłużenie platform towarowych do 750 metrów, co umożliwi obsługę dłuższych składów. Natomiast przebudowa przepustów, mostów i wiaduktów poprawi efektywność transportu kolejowego.

Kolejarze chcą zmodernizować cztery odcinki na tej linii kolejowej oznaczonej jako C-E 65. Oprócz fragmentu na który dziś podpisano umowę na nadzór inwestorki, plan obejmuje prace na trasach z Nakła Śląskiego do Kaliny, Z Kaliny do Ruśca Łódzkiego oraz z Ruśca Łódzkiego do Zduńskiej Woli w centrum kraju.


pkp cargo free dla prasy 1200.jpg
Część szlaku towarowego ze Śląska do portów bałtyckich zostanie zmodernizowana. Jest umowa

To część Krajowego Programu Kolejowego

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel który brał udział w uroczystym podpisaniu umowy powiedział, że inwestycja znajduje się w Krajowym Programie Kolejowym o wartości 77 miliardów złotych. Wszystko po to, by kolej mogła poprawić swoją ofertę i stać się bardziej konkurencyjna na rynku transportowym. Po modernizacji pociągi mają jeździć szybciej i być bardziej punktualne. Wiceminister podkreślił też, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, w który warto inwestować.

 


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw 


Czytaj także

Duże zainteresowanie programem Kolej Plus. Złożono prawie 100 wniosków

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 15:53
Już 96 wniosków trafiło do PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK) w ramach programu Kolej Plus. Program ogłoszony na początku 2020 roku będzie  walczyć z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. O szczegółach poinformowali dziś przedstawiciele PKP PLK oraz Ministerstwa Infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 12:00
PKP PLK wspólnie z ministerstwem infrastruktury ogłaszają pierwsze efekty naboru wniosków, samorządy zgłosiły 96 projektów. Większość z nich została pozytywnie zaopiniowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: będzie blisko 200 dodatkowych kilometrów tras kolejowych do CPK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:11
Powstanie blisko 200 km więcej nowych linii kolejowych w stosunku do pierwotnych koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował o tym w czwartek, w audycji radia RDC wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń