X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Retencja wody w miastach. Trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 13:30
Do 28 sierpnia trwa nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie projektów zwiększających ilość retencjonowanej wody na terenach miejskich. To już piąty nabór na zagospodarowanie wód opadowych. Wartość programu sięga 60 mln zł  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/CHOKCHAI POOMICHAIYA

Pieniądze na projekt pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), a poziom współfinansowania wynosi maksymalnie 85 proc. wartości wydatków kwalifikowanych. Pozostałą kwotę musi uzupełnić samorząd.

Konkurs skierowany jest do samorządów miast powyżej 100 tys. mieszkańców, ale o pieniądze mogą starać się też mniejsze ośrodki. Warunkiem wsparcia jest posiadanie przez miasto planu adaptacji do zmian klimatu lub potwierdzenie przystąpienia do przygotowania dokumentu.


susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
Susza, brak wody? Sprawdź, jak uzyskać dopłaty do małej retencji

Pomagają fundusze unijne

Jak zaznacza minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, zatrzymywanie wody opadowej jest skuteczną metodą przeciwdziałania suszy na terenach leżących poza dolinami rzek, czyli na obszarze ponad 90 proc. powierzchni Polski.

– Dlatego należy zatrzymywać jak najwięcej wody opadowej na terenach miejskich i odpowiednio ją zagospodarować. Pomagają w tym fundusze unijne. Obecnie realizowane są 44 projekty zwiększające ilość retencjonowanej wody w miastach, na łączną kwotę dofinansowania unijnego ponad miliarda zł – dodała szefowa resortu.

Ministerstwo poinformowało, że w obecnie trwającym naborze samorządy miejskie będą mogły uzyskać wsparcie na inwestycje z zakresu systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich oraz na projekty związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania deszczówki czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej.

Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 28 sierpnia tego roku.


lasy1200.jpg
Lasy Państwowe wydały prawie 1 mld złotych na walkę z suszą

Zarządzanie wodami opadowymi

W poprzednich naborach samorządy realizowały wiele ciekawych projektów. Jako przykład można podać gdyńską inwestycję, gdzie w miejsce istniejących zasklepionych boisk powstaną boiska sportowe ze sztuczną nawierzchnią, przepuszczalną dla wody. Projekt umożliwi infiltrację wód opadowych do gruntu, zwiększając efektywność funkcjonowania sieci kanalizacji deszczowej.

Gorzów Wielkopolski wykorzystuje deszczówkę do zasilania szaletów. Z kolei w Rzeszowie zastosowano sterowanie w czasie rzeczywistym pracą zbiorników retencyjnych bocznych. Rozwiązanie to pozwoli lepiej zarządzać wodami opadowymi, które będą magazynowane, a następie wykorzystane w okresach suchych.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za nami najcieplejsza zima od 150 lat. Straż pożarna przygotowana na suszę

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 17:15
Bardzo łagodna zima i brak śniegu nie pozwoliły na odbudowę zasobów wodnych po bardzo suchym 2019 roku. Suszą najbardziej zagrożone są województwa: zachodniopomorskie, lubelskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie oraz północne części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 milionów złotych na retencję wody w miastach

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 14:40
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 10 mln zł na realizowane przez miasta inwestycje pozwalające lepiej zatrzymywać wodę opadową w miastach. Program przewiduje dotacje do miliona złotych na inwestycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert prezydenta RP: woda jest dziś surowcem strategicznym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 21:00
Kraje które nie potrafią zapewnić sobie i swoim obywatelom wody, takie jak np. Jemen, mogą zniknąć z politycznej mapy świata, w ciągu najbliższych 20-30 lat - powiedział ekonomista, prof. Konrad Raczkowski, z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, gość audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń