X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Lasy Państwowe wydały prawie 1 mld złotych na walkę z suszą

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 11:00
Przez ponad 20 lat Lasy Państwowe wydały na realizację projektów z tzw. małej retencji 914 mln zł - poinformowały dziś Lasy Państwowe. Dotąd zrealizowano ponad 10,6 tys. inwestycji, a kolejnych ponad 2,2 tys. będzie ukończonych do 2022 r.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Przez dwie dekady powstało ponad 10,6 tys. obiektów retencyjnych w lasach, jak małe zbiorniki, oczka wodne, progi, zastawki czy groble. Kolejnych ponad 2,2 tys. zostanie ukończonych do 2022 roku. Leśnicy oprócz zbiorników odtwarzają także mokradła. Zbiorniki powstają też na terenach górskich.


Wyjaśniono, że do 2015 r. - dzięki tym działaniom w kompleksach leśnych zarządzanych przez LP - zgromadzono 53 mln m sześc. wody, tyle ile mieści się w 18 tys. basenów olimpijskich.

Zmiany klimatu pogłębiają stare problemy

Leśnicy tłumaczą, że deficyt wody w lesie spowodowany jest przede wszystkim zmianami klimatu. Rośnie średnia temperatura, co w efekcie przekłada się na większe parowanie.

Wydłużają się też okresy suszy, a skraca czas zaleganie śniegu, który zasila glebę w wodę. Zmienia się także "struktura" opadów - są one intensywniejsze i trwają krócej, wydłużają się okresy bez deszczu. Lasy w Polsce rosną też głównie na gruntach piaszczystych i przepuszczalnych, które szybko chłoną wodę i jej nie przetrzymują. Do osuszania przyczynił się również człowiek.


pogoda deszcz miasto free pixabay 1200.jpg
10 milionów złotych na retencję wody w miastach

Mała retencja - polega na gromadzeniu wody w niewielkich zbiornikach, spowalnianiu spływu wody przy jednoczesnym wspieraniu lokalnej natury - pozwala zgromadzić więcej wody w lesie, co skutkuje minimalizowaniem skutków suszy. Takie inwestycje lokalnie zmniejszają też zagrożenie powodziowe i pożarowe; zwiększają różnorodność biologiczną; tworzą się wodopoje dla zwierząt.

Bobry pomagają leśnikom

Naturalnym sprzymierzeńcem leśników są również bobry. -Patrząc przez pryzmat ostatnich kilku suchych lat, miejscowe podtopienia i zalewanie fragmentów lasu powodowana przez bobry to dodatkowa wartość, która wpływa pozytywnie na cały ekosystem leśny - podkreślają eksperci Lasów Państwowych.


Wody Polskie informują, że jeśli chodzi o zasoby wodne to nasz kraj ma jedne z najmniejszych zasobów w Europie. Na jednego mieszkańca Polski przypada średnio od 1,6 tys. m sześc. do 1,8 tys. m sześc. wody rocznie, czyli mniej więcej 1/3 tego, co na przeciętnego Europejczyka. W ostatnich latach w związku z suszą współczynnik malał nawet do 1,1 tys. m sześc.


las susza1200.jpg
Marek Gróbarczyk: 10 mld zł na program rozwoju retencji to konkretne działania

Zapobiec temu mają inwestycje w retencję wodną, czyli zatrzymywanie wody w środowisku - tak by przy opadach nie spływała od razu do rzek i później do Bałtyku. Inwestycje takie zapowiedział m.in. resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który w ciągu kilku lat chce podnieść ilość zatrzymywanej w Polsce wody z obecnych 6,5 proc. do 15 proc.


PR24/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nadchodzi susza, ale wody pitnej nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:30
Mimo iż w Polsce mamy okres suszy, wody do picia nam nie zabraknie. Nie zmienia to jednak faktu, że najwyższej jakości wody pitnej nie można marnować – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza i pożary lasów idą w parze. Na szczęście są środki na zapobieganie i zwalczanie żywiołu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 08:16
Na zapobieganie pożarom lasów i łąk – a gdy te już wystąpią, na sprawną akcję gaśniczą – Lasy Państwowe dostały z funduszy unijnych 50 mln zł, a strażacy 185 mln zł. Przy wsparciu ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko realizowany jest od maja 2016 kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weatherman – superbohater, który o pogodzie wie wszystko! Komiks edukacyjny IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 06:52
– Jednym z naszych zadań jest edukowanie społeczeństwa – mówi rzecznik Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMiGW-PIB. Dlatego instytut stworzył komiks o przygodach Weathermana – człowieka, który o zjawiskach pogodowych wie wszystko, a swoją wiedzą dzieli się z najmłodszymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poleski Park Narodowy wysycha. Jak wpływa to na tamtejszą faunę?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:20
Jeszcze kilka lat temu nie można było wyobrazić sobie Poleskiego Parku Narodowego bez wody, jednak susza obniżyła znacząco jej stan. Bagna, rozlewiska, mokradła wysychają, a to niejednokrotnie dom dla rzadkich gatunków zwierząt.  Wody brakuje już od kwietnia. Boimy się o przyszłość naszych mokradeł i gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych – mówi dyrektor parku Jarosław Szymański.
rozwiń zwiń