X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Susza, brak wody? Sprawdź, jak uzyskać dopłaty do małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 14:40
Susza i brak wody to narastający problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mają im przeciwdziałać rządowe programy służące nie tylko oszczędzaniu wody, ale także jej magazynowaniu i przechowywaniu. Poszczególne resorty i agendy rządowe oferują na te cele setki milionów złotych. Przedstawiamy, gdzie i jak uzyskać wsparcie.
Audio
  • Do 5 tysięcy złotych dotacji na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe, czyli na elementy tzw. małej retencji zakłada nowy program "Moja Woda". Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: w ramach walki z suszą za 10 lat w Polsce ma być retencjonowane 15 procent wody opadowej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według ekspertów zatrzymywanie wody z opadów jest skuteczną metodą przeciwdziałania suszy na terenach leżących poza dolinami rzek, czyli na obszarze ponad 90% powierzchni naszego kraju. Stąd wsparciem objęte są nie tylko tereny wiejskie, ale i miejskie.

Program "Moja woda" to dofinansowanie do 85 proc. kosztów na małą retencję

Dofinansowanie na prowadzenie małej retencji wody w wysokości do 85 proc. kosztów - maksymalnie 5 tys. zł - będzie można uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu "Moja woda" - zapowiedział w Sulejówku prezydent Andrzej Duda.

uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
Mała retencja w praktyce. Jak ją wykonać lub uzyskać dofinansowanie?

Andrzej Duda podczas wizyty w Parku Glinianki w Sulejówku zachęcał Polaków do prowadzenia małej retencji wody. Prezydent podkreślił, że jeżeli zaczniemy prowadzić mądrą gospodarkę wodną, gospodarkę retencjonowania wody w każdej dostępnej postaci, to jest szansa, że stosunki wodne w Polsce zdecydowanie się poprawią.

W Polsce retencja obejmuje tylko 6,5 proc. wody opadowej

Jak zauważył, obecnie w Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. wody opadowej.

- To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej - zaznaczył prezydent. Dodał, że wzorcowym przykładem retencjonowania wody opadowej w UE może być Hiszpania, gdzie retencji poddawanych jest 45 proc. wody opadowej.

Susza PAP-1200.jpg
Marek Gróbarczyk: 10 mld zł na program rozwoju retencji to konkretne działania

- Chcielibyśmy, żeby w Polsce w ciągu 10 lat to było 15 proc. To będzie i tak dużo - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że każdy może się do tego przyczynić poprzez uprawę własnego ogródka, zastąpienie wystrzyżonego trawnika kwietną łąką, która dużo lepiej zatrzymuje wodę, a także poprzez budowę oczek wodnych i zbiorników podziemnych, w których wody opadowe będą zbierane.

Prezydent poinformował, że w celu dofinansowania tego typu inwestycji powstał program "Moja woda".

- W ramach programu "Moja Woda" chcielibyśmy oddać dla polskich rodzin 100 mln zł i już od 1 lipca można będzie postulować za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska o tę kwotę, która została przekazana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, aby sfinansować przydomowe instalacje retencyjne - powiedział Minister klimatu Michał Kurtyka.

Minister zaznaczył przy tym, że dzięki programowi odciążone zostaną wodociągi, zwiększona zostanie lokalna retencja, a przy okazji wspólnie będziemy uczyć się gospodarować wodą.

60 mln zł na retencję – w czerwcu ruszył nabór wniosków o dofinansowanie retencji w miastach

"Woda opadowa to najlepsze, nieodpłatne źródło wody. My to wiemy i fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) inwestujemy w działania zmierzające do zatrzymywania wody opadowej" – czytamy na stronach internetowych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

W czerwcu rozpocznie się kolejny, piąty już nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji zwiększających ilość retencjonowanej wody. Przeznaczono na to 60 milionów złotych.

Przy wsparciu z POIiŚ opracowano plany adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Ich głównym celem jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań dostosowujących, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.

Cel inwestycji – zatrzymanie wody opadowej na terenach miejskich

- Obserwujemy zmiany klimatu i wiemy, że z jednej strony musimy im przeciwdziałać, z drugiej przystosowywać się do nowych okoliczności. Dlatego należy zatrzymywać jak najwięcej wody opadowej na terenach miejskich i odpowiednio ją zagospodarować. Obecnie realizowane są 44 projekty, nie tylko w  największych miastach, na łączną kwotę ponad 1 miliarda złotych. Takie działania są potrzebne na terenie całej Polski. Dlatego rozszerzyliśmy zakres wsparcia również na mniejsze ośrodki miejskie – zaznacza minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W czerwcu rozpocznie się kolejny nabór z budżetem 60 milionów złotych. Samorządy będą mogły uzyskać wsparcie na inwestycje z zakresu systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich, projekty związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wody opadowej czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej.


1200_deszcz_noc_shutterstock.jpg
10 milionów złotych na retencję wody w miastach

- Projekty mają dwa główne zadania – zwiększyć odporności polskich miast na zjawiska takie jak  ulewy oraz powodzie błyskawiczne, a także przygotować je do walki ze skutkami suszy, dzięki retencjonowaniu wody i wykorzystaniu jej wtedy, gdy brakuje opadów  – podsumowuje minister Jarosińska-Jedynak.

Programy retencji łączą też interesy gospodarki rolnej z potrzebami środowiska

Susza staje się coraz większym wyzwaniem dla polskiego rolnictwa. Aby przeciwdziałać pogłębianiu się tego zjawiska, Wody Polskie wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników, opracowały pilotażowy program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych.

Przypominamy, ARiMR przedłużył do 20.07.2020 r. termin składania wniosków o środki na nawadnianie gospodarstw rolnych.

Jak czytamy na stronach internetowych resortu rolnictwa, opracowywany obecnie dla potrzeb rolnictwa program retencji stanowi kompleksowe podejście, łączące interesy gospodarki wodnej i środowiska, zarządzanie retencją związaną z odtworzeniem przybrzeżnych rozlewisk rzecznych, budową lub odbudową zastawek na rowach melioracyjnych itd.

Pilotaż realizowany jest obecnie w woj. zachodniopomorskim. A we wszystkich Zarządach Zlewni Wód Polskich na terenie całego kraju program ruszył wiosną bieżącego roku.

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało dla rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, dotacje na inwestycję w nawadnianie gospodarstw.

Wsparciem mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające, powiększające obszar nawadniania i jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

Pieniądze na budowę studni i urządzeń nawadniających

Rolnicy mogą sfinansować z tego programu m.in. budowę studni i zbiorników oraz zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi do 100 tys. zł, gdzie refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika).

Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł. O pomoc może ubiegać się rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni od 1 ha do 300 ha, który zarabia na produkcji zwierzęcej lub roślinnej i jest obecny w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

PAP, Ministerstwo Środowiska, Wody Polskie, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:00
- Prowadzimy szereg działań, które składają się na wielki program nawadniania Polski. Zostały uruchomione środki na retencję - rzędu 10 mld zł na lata 2020-27 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Należy się cieszyć z każdej kropli deszczu". Hydrolog o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 11:12
- Polska należy do państw, które mają olbrzymie deficyty, jeśli chodzi o wodę. Jesteśmy na szarym końcu państw Unii Europejskiej, za nami jedynie Malta i Cypr - poinformował w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. - Nie mamy zbyt wiele wody, dlatego bardzo ważne jest, aby właściwe nią gospodarować - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa zachęca do wykorzystywania dotacji w celu retencjonowania wody

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 02:44
Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na wielu obszarach Polski mamy do czynienia z suszą hydrologiczną i rolniczą. Jan Krzysztof Ardanowski podkreśla, że Ministerstwo Rolnictwa realizuje program wsparcia rolników indywidualnych, którzy mogliby w swoich gospodarstwach stworzyć możliwości retencji wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od kilku lat pogłębia się w Polsce problem suszy. Czy pomoże retencja wody?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:00
Z raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że w całym kraju występuje susza rolnicza. Największe niedobory wody zanotowano w woj. lubuskim i wielkopolskim.
rozwiń zwiń