Polska w unijnej czołówce pod względem uwarzonego piwa. Ale to nie był najlepszy rok dla piwowarów

2018-01-04, 13:05

Polska w unijnej czołówce pod względem uwarzonego piwa. Ale to nie był najlepszy rok dla piwowarów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

W ubiegłym roku Unia Europejska uwarzyła 400 mln hl piwa. Największy udział w jego produkcji miały Niemcy i Wielka Brytania. Trzecie miejsce na podium zajmuje Polska, choć rok ubiegły nie był dla naszych piwowarów najlepszy - potwierdza Bartłomiej Morzycki ze Związku Pracodawców Browary Polskie.

Posłuchaj

Z Bartłomiejem Mokrzyckim rozmawia Elżbieta Mamos
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazuje ekspert, w minionym roku produkcja piwa w Polsce była średnio o 2-3 procent niższa niż w 2016 roku. Według Bartłomieja Mokrzyckiego jedną z przyczyn tych spadków jest zmiana upodobań konsumentów - Polacy coraz częściej sięgają po piwa z "górnej półki" cenowej.

- Duża część konsumentów zaczyna szukać różnych gatunków piwa. Często są gotowi zapłacić więcej za dany produkt, i to widać po danych: w 2017 roku bardziej spadła ilość produkowanego i konsumowanego piwa, niż jego wartość - wskazuje.

Rynek piwa napędza gospodarkę

Bartłomiej Mokrzycki podkreśla przy tym, że rynek piwa jest jedną z ważniejszych części segmentu agro. Jego wartość jest szacowana na przeszło 15 miliardów złotych. W Polsce produkowane jest rocznie około 40 mln hl piwa.

- Teraz obserwujemy ten spadek o około milion hektolitrów, ale to wciąż są duże ilości, to jest trzeci rynek w Europie - dodaje.

Złocisty trunek na eksport

 
Piwo staje się też powoli ważnym produktem eksportowym. Między 2011 a 2016 r. eksport piwa z Polski wzrósł o blisko dwie trzecie (64 proc.). W 2016 r. znakomita większość (87 proc.) polskiego piwa przeznaczonego na eksport trafiła na rynek unijny.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Mamos, md

Polecane

Wróć do strony głównej