X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:02
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że dopuszcza dalsze obniżenie stóp procentowych. Dodał, że ewentualna ich obniżka zależna będzie od sytuacji gospodarczej. Zapowiedział także wprowadzenie w Polsce banknotu o nominale 1000 złotych.
Przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński
Przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński Foto: PAP/Leszek Szymański

- Generalnie rzecz biorąc - tak, dopuszczam obniżenie stóp, tak, dopuszczam stopy ujemne, które - przypomnę - są w całej strefie Euro. W Europie nie są żadnym ewenementem - powiedział Glapiński odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytania dziennikarzy o ewentualną możliwość obniżki stóp procentowych.

wiad złoty.jpg
Stopy procentowe utrzymane. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Prezes NBP dodał, że bank przeprowadził analizę dotyczącą skutków ewentualnej obniżki stóp procentowych. Zwrócił uwagę, że do ewentualnej obniżki mogłoby dojść w przypadku "radykalnego pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarki".

Posłuchaj
00:17 10849843_2.mp3 Stopy procentowe w Polsce mogą zostać jeszcze bardziej obniżone - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. (IAR)

- A zakładamy przeciwnie - że w tym roku, od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury, a inflacja będzie zgodna z celem NBP. Jeśli ten scenariusz będzie się realizował - co zakładam z ogromnym prawdopodobieństwem, a może się to zmienić tylko pod wpływem czynników zewnętrznych, to nie będzie potrzeby zmiany stóp procentowych - powiedział.

Adam Glapiński powiedział również, że NBP jest gotowy na kolejne interwencje na rynku walutowym. Jak dodał, Bank nie poda, jaka była skala grudniowej interwencji, ale - podkreślił - "była nieporównywalna z żadną poprzednią”.

- Jesteśmy gotowi na takie, a nawet większe i dłuższe interwencje - zaznaczył. - Ale zakładam, że w najbliższym czasie nie będzie takiej potrzeby - dodał.

Jak poinformował Glapiński, dotychczas NBP skupił obligacje za 113 mld zł, ale w ostatnich miesiącach skala tych operacji jest mniejsza niż na wiosnę 2020 r. - Nadal utrzymujemy ten instrument - zaznaczył.

Mówiąc o perspektywach dalszego skupu aktywów - Glapiński stwierdził, że skala przyszłych operacji będzie dostosowana do warunków rynkowych - Być może kolejna rządowa tarcza wywoła znów falę podaży obligacji (...). Jesteśmy w każdej chwili gotowi na taki skup - zapewnił prezes NBP.

nbp 1200.jpg
Prezes NBP: bank centralny będzie skupował aktywa tak długo, jak będzie potrzeba

Szef banku centralnego ocenił też, że nie ma żadnej potrzeby zmieniać zasad udzielania kredytu wekslowego, który udostępnia bankom NBP, czy zastępować go innym instrumentem.

Jak zaznaczył Glapiński, kredyt wekslowy jest dla banków bardzo tanim instrumentem refinansowania kredytów, ale popyt na niego jest znikomy. Oznacza to, że kredyty nie są ograniczone przez sytuację sektora bankowego - dodał.


Posłuchaj
00:27 10849843_1.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński wyklucza możliwość podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. (IAR)

- Przeciwnie, jest ogromna nadpłynność sektora i nie ma popytu na kredyt ze względu na ogólną niepewność - ocenił Glapiński. Jak zauważył prezes NBP, polskie firmy dostały już ponad 100 mld zł publicznego wsparcia, a mimo tego i mimo recesji, depozyty samych firm są o 25 proc. wyższe niż przed rokiem.

Mówiąc o kursie polskiej waluty szef banku centralnego stwierdził, że "żaden określony kurs złotego nie jest naszym celem, nigdy bank tego nie określał. W żadnej wypowiedzi członka zarządu banku, który podejmuje interwencje, nie mogło się znaleźć takie sformułowanie, ani w moim". 

Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że inflacja w Polsce nie przekracza poziomu założonego przez Narodowy Bank Polski. W grudniu ceny towarów i usług wzrosły o 2,4 procent w ujęciu rok do roku. To mniej niż tak zwany cel inflacyjny NBP, który wynosi 2,5 procent z możliwością odchylenia w górę i w dół o jeden punkt procentowy


Posłuchaj
00:30 10849784_1.mp3 Szef NBP Adam Glapiński powiedział, że obecne dane nie potwierdzają groźby nagłego wzrostu inflacji w Polsce. (IAR)

Według Glapińskiego w Polsce mamy "niesłychanie tani kredyt", najtańszy w historii naszej nowoczesnej gospodarki. - Jednak odbiciem tego jest niskie oprocentowanie depozytów, ale nie może być inaczej - zaznaczył. Szef NBP zauważył, że oprocentowanie kredytów dla firm jest niższe niż przed pandemią.

Adam Glapiński oświadczył również, że myśli, iż następny prezes banku centralnego - a ma nadzieję, że to on sam - wprowadzi do obiegu banknot o nominale 1000 zł.

Obecny szef banku centralnego zaczął 6-letnią kadencję na stanowisku Prezesa NBP 21 czerwca 2016 r. Zgodnie z prawem ta sama osoba nie może być Prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Stopy procentowe utrzymane. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 15:45
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 0,10 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Glapiński: system finansowy funkcjonuje i będzie funkcjonował stabilnie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 19:01
Wyniki naszych analiz pokazują, że mimo ogromnej skali szoku, strat z nim związanych i niepewności, system finansowy jako całość funkcjonuje i będzie funkcjonował stabilnie - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wystąpienia na dorocznym spotkaniu środowiska bankowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: bank centralny będzie skupował aktywa tak długo, jak będzie potrzeba

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 17:50
Narodowy Bank Polski będzie skupował papiery skarbowe i obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa tak długo i w takiej ilości, jak będzie to potrzebne - oświadczył prezes NBP Adam Glapiński w nagraniu opublikowanym przez bank centralny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: rosnąca presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 15:33
Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego - narastająca presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu. 
rozwiń zwiń