X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stopy procentowe utrzymane. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 15:45
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 0,10 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Marcin Smolinski

Rada podała, że postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

Stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 0,11 proc.; stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

Rada na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 punktów bazowych. Decyzja Rady jest zgodna z prognozami ekonomistów.

- Dalszy przebieg pandemii pozostaje głównym czynnikiem niepewności dla kształtowania się aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach - poinformowała Rada w komunikacie.

- W tych warunkach banki centralne głównych gospodarek utrzymują niskie stopy procentowe oraz prowadzą skup aktywów - dodała.

Trochę lepsze nastroje na rynkach finansowych

Według Rady informacje na temat wyników testów dotyczących opracowywanych szczepionek przeciw COVID-19 przyczyniły się do pewnej poprawy nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych.

- Jednocześnie ceny surowców na rynkach światowych pozostają wyraźnie niższe niż na początku roku - wskazała RPP.

- Niższe ceny surowców wraz z obniżoną aktywnością gospodarczą oddziałują w kierunku utrzymywania się niskiej dynamiki cen w wielu krajach, w tym u głównych partnerów handlowych Polski - czytamy.

NBP.jpg
Zmalała podaż pieniądza. Znamy najnowsze dane NBP

Ożywienie gospodarki może w przyszłym roku

Zdaniem Rady można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r., w przyszłym roku nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej, choć poziom PKB prawdopodobnie pozostanie niższy niż przed pandemią. - Utrzymuje się przy tym niepewność dotycząca kształtowania się koniunktury, a jej źródłem pozostaje dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą - napisano.

- Pozytywnie na koniunkturę będą oddziaływać dotychczasowe działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP - dodano.

RPP oceniła, że wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez podwyższoną niepewność oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych.

"Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii"

Wedle Rady tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP.

- Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP - oceniono.

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Stopy procentowe coraz niższe. Znamy decyzję RPP

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 16:23
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła większość stóp procentowych, w tym główną stopę, tzw. referencyjną, do poziomu 0,10 proc. z 0,50 proc. - wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe pozostają bez zmian. Jest decyzja RPP

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:17
Jak poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym spotkaniu, podstawowa stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 0,1 procent. Jest najniższa w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmalała podaż pieniądza. Znamy najnowsze dane NBP

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 18:00
W lipcu 2020 r. podaż pieniądza M3 zmniejszyła się o 5,4 mld zł. Do jej spadku przyczynił się głównie spadek depozytów i innych zobowiązań pozostałych instytucji finansowych - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe bez zmian. Poznaliśmy decyzję RPP

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 16:09
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Decyzja Rady jest zgodna z prognozami ekonomistów.
rozwiń zwiń