X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Skuza: w tegorocznym budżecie zostały zabezpieczone środki na wszystkie programy socjalne

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 17:05
Uchwalona przez Sejm ustawa budżetowa, przewiduje, że dochody wyniosą ponad 404 miliardy złotych, a wydatki - prawie 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy przekroczy 82 miliardy złotych. Zdaniem wiceministra finansów Sebastiana Skuzy, który był gościem radiowej Jedynki - deficyt będzie utrzymany pod kontrolą.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: marekusz/Shutterstock.com

Przypomnijmy, że ustawa budżetowa zakłada, że PKB zwiększy się o 4 procent, powracając do wartości notowanych w ostatnich latach. 

Jak wyjaśniał Sebastian Skuza - w tegorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na wszystkie programy socjalne, takie jak Program 500+ czy 13. i 14. emerytura. W ocenie rozmówcy programy te "nie są zagrożone". 


Posłuchaj
05:15 _PR1_AAC 2021_01_11-16-36-46.mp3 O ustawie budżetowej na 2021 rok - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister resortu finansów Sebastian Skuza, rozmawiała Justyna Golonko.

Według gościa radiowej Jedynki - sytuacja finansów publicznych w Polsce jest na tyle stabilna, że możemy sobie nawet "pozwolić na poluzowanie polityki fiskalnej" i przyjęcie budżetu z deficytem, w celu przeciwdziałania skutkom pandemii.

Sebastian Skuza zapewnił, że w tym roku kontynuowane będą także wydatki inwestycyjne oraz prorozwojowe.

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Minister finansów: budżet Polski jest przygotowany na ewentualne kolejne fale pandemii

Dziś senacka Komisja Budżetu i Finansów zaproponowała wprowadzenie poprawek do ustawy budżetowej. Większość z nich dotyczy zwiększenia wydatków na służbę zdrowia, co ma związek ze zwalczaniem epidemii COVID-19. 

Senatorowie proponują też zwiększenie środków na podwyżki dla nauczycieli oraz na zakup sprzętu i pomocy naukowych do nauczania zdalnego. Senator PiS Grzegorz Bierecki powiedział, że mniejszość z PiS w komisji finansów i budżetu uważa, że zaproponowane przez komisję poprawki nie uzasadniają potrzeby zwrotu tej ustawy do Sejmu.

Jak powiedział - w poprawkach znalazło się m.in. zwiększenie wpływów do budżetu o 8,7 mld zł, w tym o ponad 6 mld miałoby być dodatkowymi wpływami z podatku VAT. Jego zdaniem - bez zwiększenia opodatkowania nie ma możliwości odpowiedzialnego zaprojektowania takiego zwiększenia dochodów.

Przed rozpoczęciem obrad marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że głosowanie nad budżetem musi się odbyć jutro, bo izba ma 20 dni na ustosunkowanie się do tej ustawy.

Polskie Radio Program 1, IAR, PR24, akg

Czytaj także

Polska gospodarka może w 2021 roku szybko odrobić straty

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:00
- Musimy zachować optymizm jako konsumenci i nie bać się przyszłości. Nasze wydatki pomogą gospodarce i budżetowi poprzez podatki takie jak CIT i VAT - powiedział Tadeusz Kościński minister finansów, funduszy i polityki regionalnej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skrojony na miarę możliwości i oczekiwań". Smoliński o budżecie na 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 09:00
- Zwiększamy wydatki na ochronę zdrowia przy jednoczesnym dbaniu o nasze bezpieczeństwo narodowe - tak o przyszłorocznym budżecie państwa mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński z PiS. Gościem audycji był też Maciej Konieczny z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: budżet na 2021 rok przewiduje realizację wszystkich świadczeń społecznych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 19:00
- Budżet na rok 2021 - oczywiście skrojony w bardzo trudnych czasach pandemii - jednak realizuje wszystkie świadczenia społeczne, które były realizowane do tej pory, przede wszystkim 500+ - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Henryk Kowalczyk. Gościem audycji była także Anita Sowińska, poseł Lewicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: budżet Polski jest przygotowany na ewentualne kolejne fale pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 04:00
Polski budżet jest przygotowany na ewentualną trzecią i czwartą falę pandemii - informuje minister finansów Tadeusz Kościński. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano blisko 82 miliardy złotych deficytu. To pieniądze, które, jak mówił minister, mają być poduszką bezpieczeństwa na wypadek kolejnych fal zachorowań na COVID-19.
rozwiń zwiń