Rosyjskie zamrożone rezerwy walutowe dla Ukrainy. Może być problem

2024-04-23, 14:25

Rosyjskie zamrożone rezerwy walutowe dla Ukrainy. Może być problem
Według szefowej EBC wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów może łamać prawo.Foto: Bartek Lichocki/Shutterstock

Bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina ostrzegł, że Rosja jest gotowa do odwetu, jeśli prawie 300 miliardów dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów zostanie przejętych przez Zachód i wykorzystane do pomocy Ukrainie.

- Europejczycy wiedzą, że będzie bardzo twarda i adekwatna odpowiedź z naszej strony - powiedziała Walentina Matwijenko, przewodnicząca rosyjskiej izby wyższej parlamentu, państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti.

Matwijenko, członek Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedziała w wywiadzie, że projekt ustawy o środkach reagowania został już przygotowany. Nie sprecyzowała, jakie będą środki odwetowe, ale powiedziała, że Europa "straci więcej niż my".

Zachodni urzędnicy nie są w pełni zdecydowani co do kontrowersyjnej propozycji zajęcia zamrożonych rosyjskich aktywów za granicą, z których większość - około 224 miliardów dolarów - znajduje się w Unii Europejskiej, powiedział w poniedziałek rosyjski ustawodawca, zauważając, że aktywa o wartości zaledwie 5-6 miliardów dolarów znajdują się w USA.

Bezprawne działania

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde uważa, że istnieją prawne przeszkody, by przekazać Ukrainie zamrożone rosyjskie aktywa. To mogłoby w jej ocenie oznaczać złamanie porządku międzynarodowego, którego przestrzegania Zachód wymaga od Rosji.

- Widziałam cztery różne programy lub propozycje obejścia tego, co wielu prawników, w tym w niektórych krajowych administracjach, uważa za bardzo poważną przeszkodę prawną, którą można interpretować jako naruszenie międzynarodowego porządku prawnego - powiedziała Lagarde. Dodała, że prace nad propozycjami "trwają".

- Przejście od zamrożenia aktywów przez konfiskatę po ich wykorzystanie wymaga bardzo dokładnego rozważenia - stwierdziła Lagarde, ostrzegając, że może to oznaczać "złamanie porządku międzynarodowego, który chcemy chronić i który chcielibyśmy, by Rosja szanowała".

Zielone światło uzyskała w UE propozycja, by Ukrainie przekazać zyski z aktywów rosyjskiego banku centralnego, które po ataku na Ukrainę w lutym 2022 r. zostały zamrożone przez kraje G7 w ramach sankcji. Taki ruch może pozwolić uzyskać kilkanaście miliardów euro (większość środków znajduje się w UE).

Stany Zjednoczone forsują teraz pomysł, by dokonać konfiskaty samych aktywów. Chodzi o około 260 miliardów euro aktywów rosyjskiego banku centralnego w formie papierów wartościowych i gotówki.

O tym rozmawiali ministrowie finansów G7 w Waszyngtonie, jednak bez przełomu. W oświadczeniu potwierdzili "determinację, aby zapewnić, że Rosja zapłaci za szkody, które wyrządziła Ukrainie". Do tego czasu - jak podkreślili - zamrożone pozostaną aktywa Rosji.

Prace nad sposobami ich wykorzystania mają zostać zakończone przed szczytem krajów G7 w czerwcu w Apulii.

Czytaj także:

PR24/IAR/CNBC/mib

Polecane

Wróć do strony głównej