X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pochyła ścieżka. Pandemia wyhamowała rynek kredytów i pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:15
Sprzedaż wszystkich produktów kredytowych w pierwszym półroczu 2020 r. odnotowała ujemne odczyty. Ożywienie na rynku kredytów w dużym stopniu zależeć będzie od polityki kredytowej banków - poinformowało Biuro BIK.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: create jobs 51/Shutterstock.com

- Stabilny dotąd rynek kredytów znalazł się na pochyłej ścieżce. Gwałtowny spadek liczby zapytań do bazy BIK, kierowanych przez instytucje finansowe w pierwszym okresie lockdownu, stał się zwiastunem spadku zainteresowania kredytami i pożyczkami ze strony konsumentów - skomentował Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK.

kredyt1200.jpg
Trudniej o kredyt dla biznesu. Banki zaostrzają warunki przyznawania

- Pierwsze sześć miesięcy 2020 r. pod wpływem infekcji wirusa COVID 19, zakończyło się ujemnym odczytem dynamiki sprzedaży wszystkich produktów kredytowych - ocenili ekspercie BIK.

Niepewność na rynku

- Z ciężkiej zapaści wychodzić będą karty kredytowe (-41,6 proc.), kredyty gotówkowe (-32,9 proc.) i pożyczki pozabankowe (-35,7 proc.) - dodano. Wedle BIK mniejsze spadki dotknęły uległy hipoteki (-0,4 proc.) i kredyty ratalne (-5,5 proc.).

- Na negatywne wyniki wpływ miały zarówno część popytowa, jak i podażowa. W aspekcie popytowym bardzo osłabiła się konsumpcja, którą inaczej należy interpretować w odniesieniu do kredytów na zakupy bieżące oraz na zakup nieruchomości - czytamy.

Widmo jesiennej fali pandemii

- Z kolei wpływ na podaż - dostępność do kredytów, miały niepewność, zwiększona ostrożność instytucji finansowych w procesie przyznawania finansowania, ale również wynikające z rosnącego ryzyka, podniesienie wymogów wobec potencjalnych kredytobiorców  - dodano.

- W kolejnych miesiącach na rzeczywistą wielkość i wartość akcji kredytowej niewątpliwie nadal oddziaływać będzie widmo jesiennej fali pandemii. Zakładamy jednak, że ewentualny nowy lockdown nie będzie tak restrykcyjny, jak wiosenny – powiedział Cholewa.

Według BIK w największej zapaści pod względem wartości i liczby sprzedaży w okresie 01-06.2020 r., poza kartami kredytowymi znalazły się także limity kredytowe, których przyznano mniej o 37,7 proc., a wartościowo o 31,2 proc. mniej w stosunku do roku ubiegłego.

Zapaść także na rynku pozabankowym

- Zawirowaniom pandemii mocno uległy kredyty gotówkowe, których przyznano o 31,5 proc. mniej oraz na wartość niższą o 32,9 proc. - napisano.

- Znaczny spadek sprzedaży odnotował rynek pozabankowy. W okresie pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. liczba udzielonych pożyczek spadła o 26,6 proc. a wartość udzielonego finansowania obniżyła się o 35,7 proc.- dodano.

W ocenie BIK w reżimie sanitarnym znacząco lepiej poradziły sobie kredyty ratalne, które w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 r., osłabiły się w liczbie tylko o 1,2 proc., a wartościowo odnotowały spadek o 5,5 proc., co było efektem zwiększonego zainteresowania Polaków zakupami w sieci, a co z kolei przełożyło się na znaczący wzrost popularności kredytów ratalnych w maju i czerwcu.

banki 1200.jpg
ZBP: przybywa wniosków o "wakacje kredytowe". Raty odraczane nawet do 6 miesięcy

- Nie skompensowało to jednak słabego początku roku oraz negatywnego trendu, pogłębionego przez pandemię w okresie lockdownu - czytamy.

Lepiej może w drugim półroczu

BIK podał, że z umiarkowanym optymizmem prognozuje drugie półrocze br. i w stosunku do pierwszego półrocza przewiduje: wzrost wartości sprzedaży kredytów gotówkowych (19 proc.) i ratalnych (35 proc.), spadek (-8 proc.) w kredytach mieszkaniowych, w sumie jednak wszystkie kategorie zobowiązań mogą zakończyć rok 2020 pod kreską w stosunku do 2019 r.

- Ożywienie na rynku kredytów w dużym stopniu zależeć będzie od polityki kredytowej banków, określającej kryteria uzyskania finansowania oraz definiującej poziom apetytu na ryzyko poszczególnych instytucji kredytowych - ocenił prezes BIK.

Liczy się dobra historia kredytowa

Jego zdaniem naturalne jest to, że banki - w obliczu rosnącego ryzyka - podnoszą wymagania wobec kredytobiorców i są bardziej skłonne do przyznawania finansowania znanym, własnym klientom.

- Widać to już w poziomie akceptacji wniosków kredytowych w przypadku klientów z wyższą oceną punktową - powiedział Cholewa. - Jednym słowem, poza zdolnością kredytową, jeszcze większej wagi nabiera dobra historia kredytowa - dodał.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Czy na "śmieciówce" dostaniemy kredyt? Różnie to bywa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 07:50
Umowa o dzieło nadal w wielu bankach jest barierą przy staraniu się o kredyt mieszkaniowy. W Polsce około miliona osób pracuje na umowach cywilnoprawnych czyli tzw. śmieciówkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej wniosków o kredyt mieszkaniowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 10:20
Łącznie w maju tego roku liczba osób, które złożyły wniosek o kredyt mieszkaniowy spadła o 17.3 proc. do 30,76 tys. Rok wcześniej takich wniosków w maju złożono 37,18 tys. - poinformowało w piątek Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef ZBP: większość wniosków o wakacje kredytowe rozpatrywana jest pozytywnie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:50
Klienci banków mogą składać wnioski o czasowe odłożenie spłaty kredytu - przypomina Związek Banków Polskich. Jak dotąd nie odnotowano większych zakłóceń w obsłudze tego procesu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZBP: przybywa wniosków o "wakacje kredytowe". Raty odraczane nawet do 6 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 18:22
Do banków trafiło 700 tysięcy wniosków od klientów indywidualnych i firm o odroczenie rat kredytów. W sumie do tej pory odroczono raty o wartości ponad 42 miliardów złotych - podał Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudniej o kredyt dla biznesu. Banki zaostrzają warunki przyznawania

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:10
Pierwszy kwartał tego roku to zaostrzanie kryteriów kredytowych dla biznesu przez banki. W drugim kwartale będzie kontynuacja tego trendu - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 24 banków przez Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń