X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Trudniej o kredyt dla biznesu. Banki zaostrzają warunki przyznawania

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:10
Pierwszy kwartał tego roku to zaostrzanie kryteriów kredytowych dla biznesu przez banki. W drugim kwartale będzie kontynuacja tego trendu - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 24 banków przez Narodowy Bank Polski.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Proxima Studio

- Ankietowane banki już w pierwszym kwartale 2020 r. dokonały zaostrzenia polityki kredytowej we wszystkich segmentach rynku w związku ze skutkami pandemii COVID-19 dla aktywności gospodarczej - poinformował bank.

>>> CZYTAJ TAKŻE Główny Skarbnik NBP: nie wypłacajmy oszczędności, one są bezpieczne w banku

- W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw skala zacieśnienia polityki kredytowej była największa od połowy 2009 r. Jednocześnie większość banków zaoferowała obecnym kredytobiorcom czasowe zawieszenie spłat rat kredytów - dodano.

NBP.jpg
RPP kolejny raz tnie stopy procentowe. Spadnie oprocentowanie kredytów

W komunikacie napisano, że zaostrzanie polityki kredytowej ma być kontynuowane w drugim kwartale br., a skala tego zaostrzenia będzie znaczna. Dodano, że "banki spodziewają się przy tym spadku popytu na większość kategorii kredytu".

>>> CZYTAJ TAKŻE Lokaty w polskich bankach coraz niżej oprocentowane. Zmalał też popyt na kredyty

Z ankiety przeprowadzonej przez bank wynika, że w pierwszym kwartale 2020 r. banki kontynuowały zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw i jednocześnie nieznacznie zaostrzyły niektóre warunki udzielania kredytów.

- Banki odnotowały dalszy spadek popytu na kredyty zgłaszane przez przedsiębiorstwa - napisano. - W drugim kwartale 2020 r. banki przewidują bardzo silne zaostrzenie polityki kredytowej we wszystkich kategoriach kredytów, zwłaszcza na kredyty długoterminowe dla MSP, oraz spadek popytu, z wyjątkiem krótkoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw - dodano.

Ankietowane banki zaostrzyły kryteria oraz większość warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, z wyjątkiem pozaodsetkowych kosztów kredytu.

>>> CZYTAJ TAKŻE NBP przekaże swój zysk. Podano, jaka suma zasili budżet państwa 

- W pierwszym kwartale 2020 r. banki zaobserwowały umiarkowany wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe - czytamy. Z danych NBP wynika, że w kolejnym kwartale banki deklarują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej oraz oczekują bardzo silnego spadku popytu na kredyt.

Wedle NBP w pierwszym kwartale 2020 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz wszystkie warunki ich udzielania.

>>> CZYTAJ TAKŻE Eksperci: po zmianie metod liczenia rezerw NBP może przekazać zysk do budżetu

- Ankietowane podmioty zaobserwowały spadek popytu na kredyty konsumpcyjne - podał bank.

Dodał, że w drugim kwartale 2020 r. banki planują jeszcze silniej zaostrzyć politykę kredytową oraz oczekują głębokiego spadku popytu.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: po zmianie metod liczenia rezerw NBP może przekazać zysk do budżetu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:20
W listopadzie 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej zmieniła reguły tworzenia rezerw. Dzięki temu NBP będzie mógł przekazać do budżetu 7 mld 163 mln zł - ocenili eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP kolejny raz tnie stopy procentowe. Spadnie oprocentowanie kredytów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 14:30
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu obniżyła wszystkie stopy procentowe o 50 pb. Stopa referencyjna wynosić będzie 0,50 proc. w skali rocznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP przekaże swój zysk. Podano, jaka suma zasili budżet państwa

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 08:30
Pandemia w krótkim okresie przyczyni się do spadku PKB równocześnie w wielu gospodarkach - uważa prezes NBP Adam Glapiński. Według niego to koszt, bez którego mielibyśmy więcej śmiertelnych przypadków i przeciążenie opieki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokaty w polskich bankach coraz niżej oprocentowane. Zmalał też popyt na kredyty

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 16:40
Dla większości lokat średnie oprocentowanie w krajowych bankach zamyka się w przedziale od 0,4 do maksimum 3 procent. To znaczy, że za każdy odłożony tysiąc złotych można dostać nie więcej niż około 25 złotych odsetek po odliczeniu tzw. podatku Belki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Główny Skarbnik NBP: nie wypłacajmy oszczędności, one są bezpieczne w banku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 08:28
- Wszystkie środki są objęte systemem gwarantowania depozytów do 100 tys. euro. W momencie, kiedy oszczędności trzymamy w szufladzie, jedynym zabezpieczeniem jest nasz zamek w drzwiach, a zaraz wszyscy wrócimy do pracy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Jaroszek.
rozwiń zwiń