X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Adamczyk: przetargi na kilkanaście obwodnic jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:40
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk liczy, że w tym roku mogą zostać ogłoszone przetargi na budowę 15-16 obwodnic z przedstawionego w sobotę rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych. Kilka z nich może zostać oddanych do użytku w 2023 r.
Audio
  • Audycja w Programie 1 Polskiego Radia o programie budowy 100 obwodnic. (Tomasz Matusiak)
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas konferencji, w sprawie regionalnych inwestycji w ramach programu 100 obwodnic
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas konferencji, w sprawie regionalnych inwestycji w ramach programu 100 obwodnicFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Według niego w tym samym roku w realizacji powinno być około 20 obejść miast i miasteczek.

roboty drogowe 663
Program 100 obwodnic. Sprawdź, czy plany dotyczą twojej miejscowości

Jak zaznaczył minister Adamczyk w Trzebini (woj. małopolskie), najszybciej będą realizowane te inwestycje, które mają już przygotowane dokumentacje i posiadają odpowiednie zgody. Większość z planowanych obwodnic – zaznaczył szef resortu infrastruktury – jest jednak na bardzo wczesnym etapie, dlatego do ich sprawnego przygotowania i realizacji potrzeba zgody i współpracy ze strony władz samorządowych i organizacji lokalnych.

Według zapowiedzi, cały program 100 obwodnic będzie realizowany w latach 2020-2030, a jego szacunkowa wartość wyniesie 28 mld zł.

- Program, który staje się rzeczywistością i obejmuje wszystkie województwa w kraju, odpowiada na potrzeby i oczekiwania milionów Polaków - podkreślił Adamczyk podczas briefingu w Trzebini.

autostrada a2 aw.jpg
W 2020 roku nowe drogi i poprawa bezpieczeństwa pieszych

Dodał, że wiele inwestycji w programie 100 obwodnic to zadania, które "do tej pory były tylko marzeniami mieszkańców, proszono o nie podczas wielu spotkań". Ich realizacja będzie więc długotrwała, ponieważ – zastrzegł minister – trzeba dochowywać wszelkich reżimów i procedur.

- Potrzebne też jest wsparcie środowisk samorządowych i organizacji lokalnych. Jeżeli nie będzie odwołań i protestów, to jestem przekonany, że proces realizacji tych inwestycji będzie przebiegał sprawnie - ocenił minister.

Poinformował, że w województwie małopolskim w ramach programu ma zostać zbudowanych siedem obwodnic: Trzebini, Limanowej, Makowa Podhalańskiego, Nowego Targu, Piwnicznej, Tarnowa (wschodnia obwodnica), Wadowic. Jako pierwsza szansę na realizację ma wschodnia obwodnica Tarnowa, która posiada już m.in. prawomocną decyzję środowiskową.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Budowa kolejnego odcinka trasy S11 coraz bliżej

Budowa obwodnic będzie finansowana z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Kolejnym źródłem wpływów do KFD są też pieniądze unijne.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Adamczyk: transport ma być bezpieczny, ale i przyjazny ludziom oraz środowisku

Obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł. Dotychczas, do końca 2019 r., oddano do ruchu w ramach tego programu 15 obwodnic, a w ramach wcześniejszych działań inwestycyjnych wybudowano ich w sumie 64.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wygodniejsza podróż przez Polskę. W tym roku otwarto nowe odcinki ważnych dróg

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 11:41
2019 rok przyniósł dla kierowców ważne zmiany, a podróżowanie po naszym kraju stało się szybsze i wygodniejsze. To dzięki otwarciu nowych fragmentów kluczowych dróg. Kierowcy pojechali m.in. nowymi odcinkami zakopianki, do ich dyspozycji oddana też została obwodnica Częstochowy na autostradzie A1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2020 roku nowe drogi i poprawa bezpieczeństwa pieszych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 13:20
W tym roku powstanie co najmniej 117 km dróg ekspresowych i autostrad. Nie jest wielkość szokująca, szczególnie po ubiegłorocznym rekordowym roku, gdy kierowcom udostępniono 460 km nowych dróg, jednak obecnie finalizowane inwestycje są niezwykle ważne z punktu widzenia domykania najważniejszych ciągów komunikacyjnych w kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Adamczyk: transport ma być bezpieczny, ale i przyjazny ludziom oraz środowisku

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 10:37
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisali 10 umów o dofinansowanie rozwoju publicznego transportu zbiorowego w miastach. Środki na ten cel pochodzą z funduszy Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa kolejnego odcinka trasy S11 coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 11:00
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w piątek z firmą Mostostal Warszawa umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S11 Zegrze Pomorskie-Kłanino. Kontrakt na budowę 19,3 km drogi opiewa na 478,3 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program 100 obwodnic. Sprawdź, czy plany dotyczą twojej miejscowości

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 11:00
- Program stu obwodnic na drogach krajowych jest gotów do realizacji i przechodzimy do jego wykonania – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szef resortu zapewnił, że obwodnice budowane w latach 2020-2030,  znajdą się w miejscach o największym natężeniu ruchu. Szacunkowy koszt ich budowy to około 28 mld złotych.
rozwiń zwiń