X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W 2020 roku nowe drogi i poprawa bezpieczeństwa pieszych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 13:20
W tym roku powstanie co najmniej 117 km dróg ekspresowych i autostrad. Nie jest wielkość szokująca, szczególnie po ubiegłorocznym rekordowym roku, gdy kierowcom udostępniono 460 km nowych dróg, jednak obecnie finalizowane inwestycje są niezwykle ważne z punktu widzenia domykania najważniejszych ciągów komunikacyjnych w kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
 • W tym roku do użytku oddanych zostanie ponad 100 kilometrów dróg
 • W planach jest też m.in. audyt przejść dla pieszych 
 • Dodatkowo na drogach będą mierzone hałas i natężenie ruchu

Obecnie mamy w Polsce ponad 4 tys. km dróg szybkiego ruchu, w tym 1,7 tys. km autostrad. W realizacji jest 1003,8 km dróg. Zakończenie ich budowy pozwoli w kolejnych latach zamknąć najważniejsze ciągi komunikacyjne w kraju. Są to między innymi autostrada A1 od Częstochowy do Tuszyna, dzięki czemu z Pomorza sprawnie i komfortowo dotrzemy do granicy z Czechami. Trwają również prace na ostatnich odcinkach drogi ekspresowej S7 między Płońskiem a Napierkami. Po wybudowaniu tego odcinka uzyskamy ciąg ekspresowy od Płońska do Trójmiasta.

Kolejne kluczowe połączenie drogą szybkiego ruchu powstaje na wschodzie kraju. To droga ekspresowa S19 między Rzeszowem a Lublinem. W realizacji są również odcinki w ciągu S3 i S5, które uzupełnią połączenia odpowiednio portu w Szczecinie z południową granicą kraju a S5 Wrocławia przez Poznań z Bydgoszczą. Rozbudowywana jest też zakopianka.

Autostrady, ekspresówki i obwodnice

Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad informuje, że w tym roku zostaną oddane do użytku:

 • A2 węzeł Lubelska – węzeł Konik (5,6 km),
 • A2 węzeł Konik – obwodnica Mińska Mazowieckiego (9,2 km),
 • S5 Bydgoszcz Opławiec – Bydgoszcz Błonia (13,5 km),
 • S5 Szubin Północ – Żnin Północ (19,3 km),
 • S10 obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniowa – II jezdnia (6,4 km),
 • S17 węzeł Lubelska – początek obwodnicy Kołbieli (15,2 km),
 • S17 obwodnica Kołbieli (8,7 km),
 • S61 obwodnica Szczuczyna – II jezdnia (6,6 km),
 • obwodnica Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 (6,7 km),
 • obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu drogi krajowej nr 73 (6,9 km),
 • obwodnica Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10 (17,8 km),
 • obwodnica Węgorzyna w ciągu drogi krajowej nr 20 (1 km).

GDDKiA podejmuje również wszelkie, możliwe działania, które mają pozwolić na udostępnienie jeszcze w 2020 r. wszystkich trzech odcinków trasy S2 w Warszawie:

 • węzeł Puławska – węzeł Przyczółkowa (4,62 km),
 • węzeł Przyczółkowa – węzeł Wał Miedzeszyński (6,45 km),
 • węzeł Wał Miedzeszyński – węzeł Lubelska (7,45 km).

Audyt przejść dla pieszych

Równocześnie na polski drogach trwają prace, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. To między innymi wymiana nawierzchni, przebudowa skrzyżowań, budowa rond, budowa sygnalizacji świetlnych czy uspokajanie ruchu poprzez tworzenie wysepek. W wielu miejscach zbudowane zostaną chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane będą kolejne przejścia dla pieszych, ustawione ogrodzenia w celu ochrony pieszych i oddzielenia ich od ruchu samochodowego. Powstaną również kolejne drogi rowerowe. Wytyczane będę też nowe przejścia dla pieszych i budowane kładki nad drogami.

W tym roku kontynuowany będzie rozpoczęty w 2019 audyt przejść dla pieszych. Analizowana jest prawidłowa lokalizacja i geometria przejścia, warunki widoczności na przejściu dla pieszych w dzień i w nocy, stan i prawidłowość oznakowania pionowego i poziomego, stan nawierzchni przejścia i przed przejściem czy możliwość dojścia do przejść i stan miejsc oczekiwania pieszego na przejście. Wynikiem audytu będzie raport zawierający ranking przejść wraz z rekomendacją zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Raport będzie podstawą do podejmowania działań w kolejności od najpilniejszych.


zakopianka 1200.jpg
Wygodniejsza podróż przez Polskę. W tym roku otwarto nowe odcinki ważnych dróg

Pomiary ruchu i hałasu

Również w tym roku odbędzie się cykliczny – wykonywany co pięć lat – Generalny Pomiar Ruchu. W tym roku pomiary będą prowadzone w ok. 2,3 tys. punktach (dla porównania w 2015 roku było to 1950). Syntezę wyników pomiaru ruchu poznamy wiosną, a szczegółowe dane jesienią 2021 r.

Kolejnym tegorocznym pomiarem będzie Generalny Pomiar Hałasu, który również wykonywany jest w cyklu pięcioletnim. Badania przeprowadzane są na odcinkach dróg o średniorocznym natężeniu ruchu powyżej 3 mln pojazdów lub o procentowym udziale pojazdów ciężkich powyżej 20 proc., w przypadku średniego dobowego ruchu przekraczającego 5 tys. pojazdów. Pomiary prowadzone będą w ok. 270 punktach na terenie całego kraju, przy czym w każdym punkcie przez 24 godziny na dobę.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kierowcy ominą Częstochowę obwodnicą. Otwarto fragment autostrady A1

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 15:40
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ciąg A1 to kręgosłup komunikacyjny Polski. Szef rządu mówił o tym podczas uroczystości otwarcia autostradowej obwodnicy Częstochowy. Do użytku oddano odcinek A1 między węzłami Częstochowa Północ a Częstochowa Blachownia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA: w 2019 r. udostępniono 50 km S5 i wyremontowano 77 km dróg w Wielkopolsce

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 11:20
Udostępnienie 50 km drogi ekspresowej S5 łączącej Poznań z Wrocławiem oraz remont 77 km dróg krajowych to efekty prac na drogach zarządzanych przez GDDKiA w województwie wielkopolskim w 2019 roku. W projektowaniu na terenie województwa jest ponad 300 km dróg S10 i S11.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciężki ruch ominie Oświęcim. Jest przetarg na budowę obwodnicy miasta

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 12:35
GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Oświęcimia w ciągu drogi ekspresowej S1. Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka trasa poprawi bezpieczeństwo w mieście i skomunikuje je z drogami krajowymi.
rozwiń zwiń