Konwencja PiS: deklaracje i propozycje w "Piątce dla wsi"

2019-04-07, 12:57

Konwencja PiS: deklaracje i propozycje w "Piątce dla wsi"
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji PiS w Kadzidle na Kurpiach zachęcał polskich rolników do zakładania spółdzielni rolniczych.Foto: PIXABAY

Przyszłości i rozwojowi polskiej wsi w poświęcona była konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Kadzidle na Kurpiach. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że produkty rolno-spożywcze są najlepszym ambasadorem naszego kraju na Zachodzie.

Posłuchaj

O propozycjach zawartych w tzw. "Piątce dla wsi", przedstawionych podczas konwencji PiS w Kadzidle, była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
+
Dodaj do playlisty

Propozycje - "Piątka dla wsi" - przedstawił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Mówił o potrzebie zwiększenia naszego udziału w unijnym budżecie, konieczności wyrównania dopłat do hektara oraz większego wsparcia gospodarstw rodzinnych. Wspomniał również o pomocy dla gospodarstw, odtwarzających rodzimą hodowlę.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, co już zrobiono dla polskich rolników, między innymi o staraniach Grupy Wyszehradzkiej dotyczących standardów jakości żywności sprzedawanej na wspólnym rynku.

Przypomniał, że do 150 tysięcy zł podniesiona została premia dla młodych rolników.

- Na wsparcie do pół miliona zł mogą liczyć mali i średni przetwórcy rolni - powiedział szef rządu.

Premier zachęcał też do zakładania spółdzielni rolniczych, które, jak mówił, stoją za sukcesem rolnictwa w Zachodniej Europie.

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski podczas konwencji zapowiedział, że będzie znakowanie polskiej żywności.

Wspomniał, jak ważną szansą i ofertą dla mniejszych gospodarstw jest możliwość sprzedaży bezpośredniej.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział wprowadzenie małych rolniczych ubojni dla zwierząt, by rolnicy mogli lokalnie sprzedawać także produkty mięsne, podobnie jak to się dzieje w wielu krajach unijnych.

Podczas konwencji politycy PiS zapewnili, że Polska będzie twardo negocjować jak najlepszy dla naszych rolników podział przyszłego unijnego budżetu.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej