Premier: Polska w 2022 r. będzie w grupie 20 najbogatszych państw na świecie

2014-01-08, 17:29

Premier: Polska w 2022 r. będzie w grupie 20 najbogatszych państw na świecie
Donald Tusk. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Skok cywilizacyjny dzięki funduszom europejskim. Taki cel wyznacza sobie rząd Donalda Tuska na najbliższe lata. Pomóc ma prawie 500 miliardów złotych, licząc środki na lata 2014-2020 z unijnego budżetu dla Polski.

Posłuchaj

Premier Donald Tusk (IAR): zapowiada dobrobyt
+
Dodaj do playlisty

Cywilizacyjnemu skokowi Polski powinien towarzyszyć skok, także jeśli chodzi o dobrobyt i bezpieczeństwo polskich rodzin - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. Rząd obradował nad tym, jak wydać europejskie pieniądze na lata 2014-20.

Pieniądze europejskie szef rządu nazwał absolutnie kluczową sprawą dla Polski.

Sukces Polski i Polaków

Zauważył, że pieniądze z wieloletniego budżetu UE przysłużą się rozwojowi naszego kraju tak samo, jak te z budżetu na lata 2007-2013, przy czym punkt startu jest inny, więc i cele, jakie stawia sobie rząd, będą - jak zapewniał premier - bardziej ambitne.

- Zrobiliśmy wszystko, aby kolejna perspektywa europejska przełożyła się nie tylko na sukces Polski, nie tylko na sukces Polaków jako wspólnoty narodowej, nie tylko na sukces polskich firm, ale przede wszystkim - by wreszcie był to odczuwalny sukces dla większości polskich rodzin - powiedział Tusk.

Mamy do wydania 500 mld zł

- Całość środków europejskich, jeśli weźmiemy aktualny kurs złotego do euro, to blisko 500 mld zł. Część z tego, to są nasze dopłaty bezpośrednie, więc one nie będą jednoznacznie wpływały na rozwój gospodarki jako całości, ale trafiają do konkretnych ludzi, rodzin. Świetnie się wpisują w nasze marzenie o polskim dobrobycie - powiedział premier.

Jak dodał, pod względem długości autostrad, już w 2016 roku Polska prześcignie Wielką Brytanię. - To zwłaszcza dziś powód do satysfakcji - zaznaczył premier.
Szef rządu zapewniał również, że w 2022 roku Polska "z całą pewnością" będzie w grupie 20. najbogatszych państw świata. W tym czasie powinniśmy uzyskać 80 procent unijnej średniej, jeśli chodzi o PKB, dziś to jest 67-68 procent, a startowaliśmy z 50 procent - mówił Donald Tusk.

23 proc. z ogólnej puli UE

Prawie jedna czwarta środków z unijnej polityki spójności przypadnie Polsce. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że głównymi beneficjentami pieniędzy z unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą przedsiębiorcy oraz samorządy.
Skala inwestycji będzie sięgać od największych projektów infrastrukturalnych do najmniejszych, odczuwanych przez każdego - przekonywała minister infrastruktury i rozwoju. Jak powiedziała, 40 procent funduszy z polityki spójności trafi do dyspozycji samorządów województw.
Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że priorytetem będzie dokończenie sieci dróg ekspresowych. Każde miasto wojewódzkie będzie miało bezpośrednie połączenie z Warszawą - deklarowała wicepremier. Unijne fundusze zostaną rozdysponowane w ramach 16 programów regionalnych oraz 6 krajowych na rzecz rewitalizacji polskich miast.

Premier: W 2022 roku Polska w G20

TVN24/x-news

Elżbieta Bieńkowska o programach operacyjnych

TVN24/x-news

abo



Polecane

Wróć do strony głównej