W Warszawie restauratorzy zarabiają nie tylko na posiłkach, ale i na...podatkach

2017-09-21, 21:21

W Warszawie restauratorzy zarabiają nie tylko na posiłkach, ale i na...podatkach
Uwaga na częste zjawisko wykorzystywania nieuwagi klienta i wydawania mu tzw. „rachunku kelnerskiego”, zamiast paragonu fiskalnego. . Foto: Pixabay

Okazuje się, że w restauracjach można zarabiać nie tylko na posiłkach. W centrum stolicy jedna czwarta restauracji, barów i pubów nie wydaje paragonów fiskalnych. Dzięki temu dodatkowo zarabia na nieodprowadzonym podatku.

Jak informuje  Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, 25 proc. skontrolowanych restauracji, kawiarni i pubów w centrum Warszawy nie rejestrowało swojej sprzedaży na kasach fiskalnych, mimo takiego obowiązku.

To oznacza, że "naliczony w cenie podatek, trafiał do kieszeni nieuczciwych właścicieli lokali, zamiast do budżetu państwa".

Pod lupą skarbówki gastronomiczne centrum stolicy

"Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie przeprowadzili kontrole u 60 podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych, którzy mają obowiązek prowadzić ewidencję obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych.

W centrum Warszawy, w szczególności na ul. Nowy Świat, Krakowskim Przedmieściu, Świętokrzyskiej, Chmielnej, Jasnej, Marszałkowskiej, Kruczej, Al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskich i innych, stwierdzono, że sprzedaż nie była rejestrowana aż w 15 lokalach" - głosi komunikat, przesłany PAP przez Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie (oddział KAS).

Posypały się mandaty…

Na właścicieli tych lokali nałożono mandaty karne za wykroczenia skarbowe na łączną kwotę 15 tys. 200 zł. Pouczono też pracowników oraz właścicieli lokali gastronomicznych o obowiązku wydawania paragonów fiskalnych.

Rachunek kelnerski zamiast paragonu fiskalnego


"Weryfikowano przede wszystkim lokale gastronomiczne, z uwagi na częste zjawisko wykorzystywania nieuwagi klienta i wydawania mu tzw. „rachunku kelnerskiego”, zamiast paragonu fiskalnego.

„Rachunek kelnerski” otrzymuje klient za zakupiony towar/usługę i na jego podstawie dokonuje płatności, a transakcja nie jest rejestrowana na kasie fiskalnej.

"Aby być klientem pewnym uczciwości sprzedawcy, należy przeczytać paragon i za każdym razem, wymagać „paragonu fiskalnego" - czytamy w komunikacie.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej