X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Sergiusz Piasecki – żywot człowieka rozbrojonego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 06:04
Życie Sergiusza Piaseckiego to gotowy scenariusz na film. Agent polskiego wywiadu, skazany na karę długoletniego więzienia za rozbój, wyszedł z więzienia jako znany literat.
Audio
  • Sergiusz Piasecki - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 27.05.2015)
Sergiusz Piasecki
Sergiusz PiaseckiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

12 września 1964 zmarł Sergiusz Piasecki, polski pisarz, publicysta, oficer wywiadu i żołnierz Armii Krajowej. Jednocześnie przemytnik i kryminalista.

Sergiusz Piasecki, urodzony w 1901 roku na terenie dzisiejszej Białorusi, od młodzieńczych lat był związany z tamtejszym półświatkiem. Przemytnik i handlarz narkotykami brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a po jej zakończeniu okazał się bardzo skutecznym agentem polskiego wywiadu na Kresach.

- Pracował na terenie Rosji Sowieckiej. Przechodził nielegalnie granicę, werbował agentów, zbierał informacje – mówił na antenie Polskiego Radia dziennikarz Andrzej Poczobut.

W trakcie tej służby poznał Antoniego Niewiarowicza, który pełnił funkcję jego kuriera. Po zakończeniu służby razem wpadli na szalony pomysł, aby jechać do Moskwy i odnaleźć rzekomo ukryte tam brylanty. Informację posiadali jeszcze z czasów wywiadu. Śmiały plan nigdy jednak nie doszedł do skutku.

W 1926 roku Sergiusz Piasecki za dwa napady z bronią w ręku został skazany na karę śmierci, ostatecznie zamienioną, dzięki wstawiennictwu wywiadu, na 15 lat ciężkiego więzienia.

W więzieniu Piasecki zaczął pisać. Okazało się, że ma niezwykły talent literacki. Za kratami napisał swoją najsłynniejszą powieść "Kochanka wielkiej niedźwiedzicy". Spisał również wspomnienia z lat spędzonych w wywiadzie.

Na wolność wyszedł w 1937 roku jako znany literat. Pomogła interwencja Melchiora Wańkowicza, z którym korespondował przez cały czas pobytu w więzieniu.

Gdy po dwóch latach wybuchła II wojna światowa Sergiusz Piasecki dołączył do Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, gdzie działał w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Był kierownikiem egzekutywy. Wykonywał wyroki śmierci na zdrajcach państwa polskiego.

Po wojnie był poszukiwany przez sowieckie służby specjalne. Musiał uciekać z kraju. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1964 roku.

Dowiedz się więcej o postaci Sergiusza Piaseckiego, słuchając audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak