X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Działania Stasi w PRL. Historyk: NRD bała się rewolucji "Solidarności" w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 20:18
- To był rodzaj gry państwa z jednej strony sojuszniczego, a z drugiej strony które całkowicie nie ufa państwu gospodarza, co więcej boi się, że to, co się dzieje w 1980, 1981 roku przejdzie na terytorium NRD - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tytus Jaskułowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Łukasz Kowalski/IAR

Szczeciński oddział IPN wydał właśnie I tom z serii "Raporty Polskie Stasi 1981-1989". I tom obejmuje okres od czerwca do grudnia 1981 roku, a zatem - jak głosi podtytuł książki - "w przededniu stanu wojennego". W Polskim Radiu 24 mówił o tym wydawnictwie jeden z jego redaktorów, prof. Tytus Jaskułowski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie, koordynator serii wydawniczej "Raporty" w szczecińskim oddziale IPN, badacz dziejów najnowszych, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego.

NRD_663.jpg
Powstanie w NRD - pierwszy bunt za żelazną kurtyną

Gość PR24 wyjaśnił, że seria powstaje m.in. dzięki dostępowi do tzw. poloniców w dokumentach Stasi. Podkreślił również to, jak szczególne było zadanie służb NRD w relacjach ze służbami PRL, zwłaszcza że większość działalności wschodnioniemieckiego wywiadu wymierzona była w Niemcy Zachodnie.

Czytaj również:

Prof. Tytus Jaskułowski wyjaśnił także, dlaczego służby Niemieckiej Republiki Demokratycznej - formalnie państwa sojuszniczego z perspektywy PRL - szpiegowały w Polsce Ludowej. - To był rodzaj gry państwa z jednej strony sojuszniczego, które funkcjonuje i pracuje legalnie, a z drugiej strony które całkowicie nie ufa państwu gospodarza, co więcej boi się, że to, co się dzieje w 1980, 1981 roku, że ta rewolucja wolnościowa przejdzie na terytorium NRD, a NRD jest państwem sztucznym, więc jakikolwiek powiew wolności oznaczałby po prostu koniec tego państwa - mówił gość PR24.

Posłuchaj
22:36 PR24_MPLS 2020_07_31-19-05-34_Jaskułowski.mp3 Prof. Tytus Jaskułowski o działalności STASI na terenie PRL ("Stan rzeczy" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr hab. Tytus Jaskułowski (Uniwersytet Zielonogórski)
Data emisji: 31.07.2020
Godzina emisji: 19.05

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Opiekował się młodzieżą i studentami". Historyk o przyczynach inwigilacji Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 22:02
- Wydaje się, że powód, dla którego bezpieka interesowała się Karolem Wojtyłą, to była opieka duszpasterska nad młodzieżą i studentami. Po studiach w Rzymie, po krótkim pobycie w Niegowici w Małopolsce, Karol Wojtyła wraca do Krakowa i pracuje w parafii Świętego Floriana, zajmując się tam młodzieżą. Prowadzi kółko ministrantów, spotyka się ze studentami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Filip Musiał, historyk z IPN.
rozwiń zwiń