X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie do zaakceptowania". Senator PO o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 08:56
- Prawo i Sprawiedliwość raczej gra na zwłokę. Nie liczy na to, że jego kandydat zdobędzie akceptację Senatu, prowokuje i próbuje dociągnąć do terminu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego dalszego trwania Adama Bodnara na tym stanowisku - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Koalicji Obywatelskiej.
Senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski
Senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan ZdrojewskiFoto: PAP/Marcin Obara

Zgodnie z informacjami pojawiającymi się w mediach, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ma być Bartłomiej Wróblewski. Kadencja obecnego RPO - Adama Bodnara - upłynęła 9 września ub.r.

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
"Istnieje luka prawna". Sobolewski o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich

Bogdan Zdrojewski ocenił, że kandydat PiS nie zostanie zaakcentowany przez Senat. - Kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego, która pojawiła się wczoraj, jest swoistą prowokacją, lub jest to niepoważny kandydat. Szanse na akceptację w Senacie tego kandydata są nawet nie zerowe, ale ujemne - stwierdził.

- Kiedy rzecznik powstawał jako instytucja, to były lata 80. Prawa Obywatelskie były łamane praktycznie każdego dnia. Po wielu latach wydawało się, że będzie to instytucja "znikająca", m.in. z powodu przystąpienia Polski do UE, otwarcia na świat, i że coraz rzadziej będą występowały przypadki łamania praw obywatelskich. Ze smutkiem należy stwierdzić, że po ostatnich pięciu latach mamy fatalną sytuację: prawa obywatelskie, prawa kobiet, dzieci, osób niepełnosprawnych są tak często łamane, że RPO stała się instytucją frontową - komentował senator.

Jak dodał gość audycji, na RPO powinna być powołana osoba, która posiada autorytet, niezbędne kompetencje, wyważony życiorys, jeśli chodzi o własne aktywności, osoba bezstronna i bez zaangażowania politycznego. - Bartłomiej Wróblewski to osoba, która m.in. podpisała się pod wnioskiem ws. aborcji do Trybunału Konstytucyjnego, czy głosowała przeciwko "piątce Kaczyńskiego". Dziś ta kandydatura jest absolutnie nie do zaakceptowania. To albo prowokacja, albo gra na czas, lub inny manewr, który nie ma nic wspólnego z uzyskaniem akceptacji Senatu - mówił senator Platformy Obywatelskiej.

Posłuchaj
12:03 PR24_mp3 2021_03_10-07-35-41.mp3 Bogdan Zdrojewski o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich (Polskie Radio 24 / 24 Pytania) 

Czytaj również:

Trybunał Konstytucyjny na 25 marca br. przesunął rozpatrzenie wniosku ws. przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę - poinformowano we wtorek na stronie TK.

TK ma się zająć wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września ub.r. Kadencja obecnego RPO - Adama Bodnara - upłynęła 9 września ub.r.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Bogdan Zdrojewski

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Czytaj także

"Międzypartyjne animozje okazały są ważniejsze". Fogiel o braku poparcia dla Wawrzyka w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 08:59
W Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, skrytykował sprzeciw opozycyjnych senatorów wobec powołania Piotra Wawrzyka na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem jest to przejaw myślenia partyjnego, a nie o dobru kraju.
rozwiń zwiń