X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Homoseksualizm nie jest w Polsce dyskryminowany". Kacper Płażyński o rezolucji PE ws. LGBT

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 09:37
- Zdarzają się w Polsce pobicia osób, które są homoseksualistami. Tak samo zdarzają się pobicia ludzi w Polsce za to, że ktoś ma czarny szalik, jest niski, gruby albo może za ładny, za wysoki, albo nie lubi kinematografii Scorsese. (...) Orientacja seksualna nie jest jakąś rzeczywistą przyczyną bycia dyskryminowaną w Polsce grupą społeczną - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kacper Płażyński. Gościem programu "Dwie strony" była także poseł PO Elżbieta Gapińska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SARATSTOCK/ Shutterstock
piotr borys 1200 .jpg
Poseł KO o projekcie rezolucji PE: dyskryminacja jest rzeczą niepożądaną i trzeba z nią walczyć

W Parlamencie Europejskim powstał projekt rezolucji w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej "strefą wolności LGBTIQ". Został przygotowany przez deputowanych, również polskich, z frakcji Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów, Odnowić Europę, Zielonych i Lewicy. W środę ma się odbyć debata w tej sprawie, a głosowanie nastąpi w czwartek. Projekt zawiera zapis o tym, że Parlament Europejski "ogłasza Unię Europejską »strefą wolności LGBTIQ«". W audycji "Dwie strony" dyskutowali o tym Elżbieta Gapińska i Kacper Płażyński.

Elżbieta Gapińska z Platformy Obywatelskiej stwierdziła, że wszyscy obywatele mogą żyć tak, jak sobie życzą. - Nie możemy wpływać na to, jaką kto ma orientację seksualną i w jakikolwiek sposób prześladować te osoby tylko dlatego, że mają taką, a nie inną orientację seksualną - mówiła.

- Ja rozumiem, dlaczego są takie próby podjęcia decyzji przez Parlament Europejski ze względu na te zdarzenia, które się dzieją w różnych krajach, m.in. niestety - przykre jest to, co muszę powiedzieć - także w Polsce, gdzie zdarzały się sytuacje, że osoby LGBT czuły się w jakiś sposób dyskryminowane. I to jest chyba odpowiedź na właśnie takie sytuacje i takie zachowania - dodała Elżbieta Gapińska.

Czytaj również:

Gontarz 1200.jpg
Gontarz: unijne instytucje zamiast zająć się ludzkim zdrowiem, zajmują się kwestiami czysto ideologicznymi

Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że w Polsce zdarzają się pobicia osób homoseksualnych, nawet w związku z ich orientacją seksualną. - Tak samo zdarzają się pobicia ludzi w Polsce za to, że ktoś ma czarny szalik, jest niski, gruby albo może za ładny, za wysoki, albo nie lubi kinematografii Scorsese - dodał.

- Ludzi sfrustrowanych na całym świecie jest bardzo dużo i powód, żeby komuś dać po twarzy, czasami dla tych frustratów się zdarza byle jaki. Ale nikt z tego nie robi wielkiej afery z tego względu, że to właśnie nie jest rzeczywista przyczyna. Orientacja seksualna nie jest jakąś rzeczywistą przyczyną bycia dyskryminowaną w Polsce grupą społeczną. Tak się po prostu dzieje na świecie, niestety, nie wszyscy ludzie są dobrzy, niektórzy są sfrustrowani i szukają problemów. Tak po prostu jest, nie ma to związku z żadną szeroką dyskryminacją takich osób, osób o orientacji homoseksualnej, w Polsce - mówił Kacper Płażyński.

Posłuchaj
21:23 PR24_mp3 2021_03_05-08-06-44_DwieStrony.mp3 Elżbieta Gapińska i Kacper Płażyński o dyskryminacji osób LGBT w Polsce i UE ("Dwie strony" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Dwie strony"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Goście: Elżbieta Gapińska (PO), Kacper Płażyński (PiS)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 

Czytaj także

"Większość państw sprzeciwia się prymatowi prawa UE nad państwowym". Prof. Jabłoński o orzeczeniu TSUE

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 11:29
- Mamy tendencję, którą można nazywać dążeniem do większej federalizacji Unii Europejskiej, gdzie prawo europejskie ma być tym prawem nadrzędnym. Wiemy, że większość państw temu się sprzeciwia - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeczenie TSUE. Mec. Markiewicz: traktat o UE wyraźnie wskazuje, co jest kompetencją Unii, a co nią nie jest

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 15:19
- W Traktacie o Unii Europejskiej wyraźnie wskazuje się, które dziedziny życia są zastrzeżone dla Unii, a które nie. Jeżeli nie są one zastrzeżone dla UE, to rozumie się, że są to kompetencje, które mają poszczególne państwa członkowskie - powiedział w Polskim Radiu 24 adwokat mec. Marek Markiewicz. 
rozwiń zwiń