X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Trybunał postawił się ponad polską konstytucją". Marek Król o orzeczeniu TSUE

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:30
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł o możliwości naruszenia prawa, nie o samym naruszeniu. Poza tym po raz kolejny postawił się ponad polską konstytucją, uznając, że mogą wystąpić nieprawidłowości, jeżeli sędziowie nie będą mogli się odwołać od decyzji KRS, która dokonuje nominacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król z tygodnika "Sieci". 
Marek Król
Marek KrólFoto: PR24/MR

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że "kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".

shutterstock_tsue-1200.jpg
"Chcą, żeby w Polsce była anarchia, przypomina mi się XVIII wiek". Prof. Ryba o orzeczeniu TSUE

Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.

Posłuchaj
24:45 PR24_mp3 2021_03_03-15-33-31.mp3 Marek Król o wyroku TSUE (Temat dnia)

Zdaniem gościa PR24 należy zwrócić uwagę na to, że Trybunał w orzeczeniu mówi o możliwości naruszenia prawa. - A przecież sądy powinny orzekać o tym, że ktoś złamał przepisy albo ich nie złamał, nie zaś, że ma możliwość ich przekroczenia - podkreślił Marek Król. 

Jak zaznaczył, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej "postawił się ponad polską konstytucją, uznając, że mogą wystąpić nieprawidłowości, jeżeli sędziowie nie będą mogli się odwołać od decyzji KRS, która dokonuje nominacji".

Publicysta przypomniał także, że na przykład w Niemczech nie uznaje się nadrzędności TSUE nad prawem krajowym.  - Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł, że nie ma sądu ponad sądami Republiki Federalnej Niemiec. Nie uznał zatem zwierzchnictwa TSUE - powiedział.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Król ("Sieci") 
Data emisji: 03.03.2021
Godzina: 15.33

bartos

Czytaj także

"Kolejny element presji unijnych elit na Polskę". Smoliński o orzeczeniu TSUE ws. KRS

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:11
- Orzeczenie TSUE to pewne ogólne stwierdzenia, które wprost nie dają skutków prawnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński, poseł PiS.
rozwiń zwiń