X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jego zaplecze jest za granicą". Andrzej Biernacki o rynku sztuki w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 20:27
- Pewne kwestie wiążące się z funkcjonowaniem rynku sztuki w Polsce są importowane, co widać po pewnych ruchach kadrowych. Ten rynek w Polsce i import zachowań zewnętrznych pokazuje, że jego zaplecze jest za granicą - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz (Centrum Sztuki Współczesnej). Gośćmi audycji byli również dr Janusz Janowski (historyk sztuki) i Andrzej Biernacki (malarz).
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: zhu difeng/ Shutterstock

Tematem audycji "Aria czy barbaria?" był tekst publicystki kulturalnej Moniki Małkowskiej, wskazujący na problem regulacji rynku sztuki w Polsce. - Dużo więcej materiałów na ten temat znajduje się w środowisku, z którego wywodzą się autorzy tych deformacji. Swego czasu w rozmowie z Arturem Żmijewskim była kuratorka CSW Zamku Ujazdowskiego w Warszawie przyznała, że budżet jej instytucji to była totalna fikcja, że dyrektor szantażuje artystów, a ponadto konkurs na dyrektora wygrał, kto miał wygrać. Mógłbym mnożyć te przykłady o funkcjonowaniu rynku sztuki - mówił Andrzej Biernacki.

Posłuchaj
23:56 PR24_MPLS 2020_09_05-20-05-09.mp3 Andrzej Biernacki, Piotr Bernatowicz i dr Janusz Janowski o sytuacji na polskim rynku sztuki (Aria czy barbaria?/PR24)
widownia fotele teatr_1200.jpg
Jest projekt ustawy PiS ws. pomocy socjalnej dla twórców i artystów

- Nie jest tak, że jakaś strona, która nie ma udziału w kształtowaniu rynku sztuki, definiuje ten stan rzeczy, ale głównie autorzy tych deformacji, i to jest dosyć ciekawy punkt widzenia. Trzeba tylko odnaleźć właściwy moment, aby to stwierdzić. Te kwestie wiążą się także z funkcjonowaniem światowego rynku sztuki i są importowane, co widać po pewnych ruchach kadrowych. Rynek w Polsce i import zachowań zewnętrznych pokazuje, że zaplecze tego rynku jest za granicą - zaznaczył.

"Brak przejrzystości"

- Brak zakupu dzieł wynika po prostu z braku możliwości finansowych. To podstawowy warunek zakupu i dlatego nie mogliśmy kupić pewnych dzieł. Zakupy, które zostały wykonane, zostały dokonane za znacznie mniejsze kwoty z tego powodu, że mniejsze kwoty otrzymaliśmy. Manipulacją jest stwierdzenie, że rezygnuję z zakupu prac poprzedniej dyrekcji - podkreślił Piotr Bernatowicz.

Czytaj także:

- Inne instytucje, które są bardziej zaprzyjaźnione z "Gazetą Wyborczą" nie są pytane o to, co kupują i jakie pieniądze są wydawane. Uwaga dziennikarzy powinna być zwrócona na wszystkie instytucje, a tymczasem jest ona zwrócona głównie na Centrum Sztuki Współczesnej i szuka się manipulacji. Mamy pewną nierówność traktowania instytucji. Kluczowym problemem jest brak ich przejrzystości - zwrócił uwagę rozmówca.

"Artyści wchodzą w system"

shutterstock_żałoba_1200.jpg
"Żałoba jako poczucie siebie". Urszula Kluz-Knopek o wystawie "Czas kamienia"

- Będąc w środowisku i zajmując się tymi sprawami, nie sposób nie dostrzec, że brak przejrzystości czy zainteresowania mediów to bardzo istotne kwestie. Musimy także mieć świadomość, że ta sytuacja jest wynikiem parcia ideologii. Mamy do czynienia z procesem zapoczątkowanym przez Gramsciego, który się dzieje w Polsce - mówił dr Janusz Janowski.

Posłuchaj
24:42 PR24_MPLS 2020_09_05-20-33-34.mp3 Andrzej Biernacki, Piotr Bernatowicz i dr Janusz Janowski o sytuacji na polskim rynku sztuki i Narodowym Czytaniu „Balladyny” (Aria czy barbaria?/PR24)

Jego zdaniem "artyści często z powodów wygody czy konformizmu wchodzą w system i widzą, że będą mogli funkcjonować finansowo, adaptując do wymagań swoje dzieła. Problem jest złożony. Nawet w kwestiach mediów nieustannie część mediów o wrażliwości konserwatywnej dopomina się o więcej miejsca w tej przestrzeni. Tymczasem mało jest tej dyskusji i na dzień dzisiejszy należy zacząć ten temat intensywnie omawiać".

W audycji również temat Narodowego Czytania "Balladyny".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Piotr Bernatowicz, dr Janusz Janowski, Andrzej Biernacki
Data emisji: 05.09.2020
Godzina emisji: 20.06

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otwarcie londyńskiej Galerii Narodowej. Znów można podziwiać dzieła mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 04:58
Galeria Narodowa w Londynie otwiera drzwi po ponad stu dniach przerwy spowodowanej koronawirusem. Oglądanie słynnych dzieł sztuki będzie wciąż darmowe, ale zmienią się godziny otwarcia placówki, a wstęp trzeba będzie zarezerwować wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Monumentalne dzieło związane z historią Kościoła". Uroczysta wystawa "Szablą i krzyżem"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 01:15
23 lipca odbył się uroczysty pokaz obrazu Jana Henryka Rosena "Polska - Matka świętych, tarcza chrześcijan" w stulecie "Cudu nad Wisłą". Polskie Radio objęło wydarzenie "Szablą i krzyżem" patronatem korporacyjnym.
rozwiń zwiń