X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sztuczna inteligencja, sztuczne emocje. Czy człowiek może zaprzyjaźnić się z robotem?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 10:00
- Główna bohaterka, Klara, jest istotą sztuczną. To sztuczna inteligencja zamknięta w ciele robota, który jest napędzany słońcem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który z Łukaszem Orbitowskim dyskutował w audycji "Posłowie" m.in. o książce "Klara i słońce".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ sdecoret

W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski dyskutowali na temat dwóch książek. Pierwsza z nich to pozycja Kazuo Ishiguro - "Klara i słońce", natomiast druga to Curzio Mallaparte i jego "Kaputt!".

Posłuchaj
24:07 _PR24_AAC 2021_04_07-22-05-59.mp3 Sztuczna inteligencja, sztuczne emocje. Czy człowiek może zaprzyjaźnić się z robotem? (Temat Dnia/Gość PR24)

 

wykopaliska materiały promocyjne 663 .jpg
"Wykopaliska" Johna Prestona. Gociek: zgrabny kawałek literatury obyczajowo-historycznej z nutą melancholii

"Bezwarunkowa, sztuczna miłość"

"Klara i słońce" to pierwsza powieść napisana przez Kazuo Ishiguro po otrzymaniu Nagrody Nobla w 2017 roku. Ten brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia tym razem bierze na warsztat aktualny dziś temat sztucznej inteligencji. - Opowieść jest przede wszystkim o tym jak ludzie, szukając bezwarunkowej miłości, tworzą sobie sztucznych przyjaciół, a potem tych przyjaciół porzucają - wskazywał w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.

- Zastanawiam się, czy to książka bardziej o sztucznej inteligencji, czy o sztucznych emocjach - dodał Łukasz Orbitowski.


Główna bohaterka jest robotem, obserwującym nasz świat niejako z zewnątrz. Stara się go zrozumieć, używając logiki, która nie jest jednak pozbawiona uczuć i empatii. Ta wariacja Ishiguro na temat roli maszyn w przyszłości jest równocześnie pocieszająca i niepokojąca.

Czytaj także:

Druga komentowana pozycja to "Kaputt" Malapartego. To książka reportażowa opisująca okrucieństwo drugiej wojny światowej i w sposób panoramiczny obrazująca chylącą się ku upadkowi, stającą się "stosem gruzów i odpadków" Europę.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Posłowie"
Prowadzą: Piotr GociekŁukasz Orbitowski
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 22.05

ks

Czytaj także

"Mówi o tym, co rządzi psychologią szachowych rozgrywek". Brzozowski o książce Garriego Kasparowa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 09:13
- Osobowość Garriego Kasparowa to jest wulkan emocji, błyskotliwej inteligencji. Nic więc dziwnego, że oprócz szachów angażuje się również w działalność społeczną i polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Brzozowski, wydawca książki pt. "Ostatni bastion umysłu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wyobraża sobie być kimś innym niż Polakiem". J. Lichocka o J.M. Rymkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:00
Joanna Lichocka przypomniała, że Jarosław Marek Rymkiewicz w jednej ze swoich publikacji powiedział, że "tylko bycie w polskości i bycie Polakiem jest szczęściem". Autorka książki "Rymkiewicz. Genealogia" przybliżyła słuchaczom audycji "Między nami kobietami" elementy życia poety, które zaważyły na jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko września". Harny: podążam śladami bohaterki, od Tarnowa, poprzez Kraków aż do Zabrza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
- Książka jest utkana z elementów zaczerpniętych z historii mojej rodziny i moich bliskich znajomych, głównie z Nowego Sącza - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Harny, autor książki "Dziecko września".
rozwiń zwiń