X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wykopaliska" Johna Prestona. Gociek: zgrabny kawałek literatury obyczajowo-historycznej z nutą melancholii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 09:30
- Wykopaliska są okazją do przypomnienia kilku podstawowych rzeczy, o których zawsze się miło czyta. Bardzo skromna, a przez to zapadająca w pamięć, opowieść - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Wykopaliska
"Wykopaliska"Foto: Materiały promocyjne

John Preston w swojej książce w fabularny sposób rekonstruuje przebieg słynnych wykopalisk w Sutton Hoo. Akcja dzieje się w roku 1939 w Wielkiej Brytanii. Choć Wyspy szykują się już do wojny, to mieszkańcy nadrzecznej farmy są zajęci innego typu wydarzeniami. 

Czytaj także:
1200_książka_shutterstock.jpg
Zbiór połączonych opowiadań w jednej książce. "Pierwszym recenzentem była żona"

- Jak czytałem tę książkę, to cały czas pojawiały mi się w głowie rozmaite obrazy brytyjskiego zachodu słońca, który gdzieś tam pieści ciemnozielone drzewa i tę ziemię z kamiennymi pogranicznymi murkami między działkami - opisywał Piotr Gociek. 

Pisarz zwrócił uwagę, że tematyka tej pozycji jest niezwykle oryginalna. - Jak się opisuje fabułę, to się człowiek w głowę puka, jak można było wpaść na pomysł pisania o czymś takim książki! Jak można pisać książkę o wykopaliskach? - żartował. Według prowadzącego jest to jednak "zgrabny kawałek literatury obyczajowo-historycznej z nutą melancholii".

Czytaj także:

Perspektywy, płaszczyzny i refleksje 

Czytaj także:
_Sny o pociągach_1200 free.jpg
"Wielka literatura, nieprawdopodobna maestria". Gociek o książce "Sny o pociągach"

Prowadzący zwrócili uwagę na pojawiający się w książce wątek przemijania. - Przemijanie jest rozegrane na paru poziomach - mówił Gociek i wyróżnił płaszczyznę prywatną, dotykającą tematu przemijania życia ludzkiego, oraz "tą wielką" - historyczną.

- To jest też przypomnienie, bo pojawia się taka refleksja, że "zaraz tu wojna za rogiem, więc po co zajmować jakimiś starzyznami", a John Preston, autor tej powieści pokazuje, ze wtedy szczególnie ważne jest pamiętanie o tym, że stoimy na ramionach innych, że jesteśmy częścią czegoś większego, czegoś dłuższego w czasie, że to wszystko z siebie jakoś wynika - tłumaczył pisarz. 

- To też w tej historii mi się podobało. Generalnie nie lubię, gdy do stworzenia melodramatycznych węzłów, autorom są potrzebne wielkie wojny, bo jak trzeba rozdzielić kochanków, to najlepiej, żeby wybuchła pierwsza lub druga wojna światowa, a oni potem mogą się dzięki temu czule żegnać na jakimś dworcu i wiemy, że już się nigdy nie zobaczą - ironizował prowadzący i jak podkreślił - "tutaj takich histerycznych tonów nie ma". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
23:42 PR24_mp3 2021_03_31-22-06-13.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książkach "Wykopaliska" i "Biały Tygrys" ("Posłowie") 

* * *

Audycja: "Posłowie"
Prowadzą: Piotr GociekŁukasz Orbitowski
Data emisji: 31.01.2021
Godzina emisji: 22.05

jbt/pr24

Czytaj także

"Świeży" Nico Walkera. Orbitowski: jestem zakochany w tej powieści

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 23:59
- Ta książka jest niesłychanie blisko brutalnej, szczerej konfesji, w której przebrzmiewa niechęć do siebie, do świata, potrzeba poszukiwania szczęścia - mówił o "Świeżym" Nico Walkera Łukasz Orbitowski. - Mamy do czynienia z dziełem bardzo znaczącym - ocenił Piotr Gociek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezwykle ważna pozycja, która otwiera oczy". Orbitowski o "Ludowej historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:30
- Waga tego, co autor zrobił, nie zamyka się w jakichś przykładach, a w wydźwięku całości. Uważam, że jest to pozycja niesłychanie ważna, ponieważ mam wrażenie, że mamy do czynienia z rzeczą, która trochę otwiera oczy, nawet jeżeli to otwarcie ma być nie wynikiem akceptacji, ale zachętą do dyskusji - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. 
rozwiń zwiń