X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Magdalena Piejko: ks. Orzechowski nie szedł na żadne kompromisy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 23:00
- Bohater filmu, ks. Orzechowski bardzo pasuje do tego festiwalu - był w 100 proc. autentyczny i niepokorny. On nie szedł na żadne kompromisy - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Piejko, laureatka "Złotego Opornika" za film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi". Gośćmi audycji był także reż. Robert Kaczmarek oraz Paweł Nowacki.
Magdalena Piejko
Magdalena PiejkoFoto: festiwalnnw.pl/mat. prasowe
1200_NNW.jpg
XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wręczono najważniejsze nagrody

Zakończył się XII Festiwal Filmowy NNW, na którym po raz pierwszy w konkursie wystartowały filmy fabularne dotyczące historii najnowszej. Wygrał obraz z Węgier "Wieczna zima" (Örök Tél) w reżyserii Attili Szásza. Nagrodę Polskiego Radia w kategorii "Dokument Radiowy" otrzymał reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód.

Czytaj także:

Magdalena Monika Piejko - laureatka Złotego Opornika w Konkursie Filmów Polskich za film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi"

- Bohater tego filmu, ks. Orzechowski, bardzo pasuje do tego festiwalu - był w 100 proc. autentyczny i niepokorny. On nie szedł na żadne kompromisy, w tym dobrym rozumieniu zawsze tę prawdę mówił w otwarty, wręcz ostry sposób, tak, żeby wstrząsnąć. Był kapłanem w pełnym tego słowa znaczeniu. Rozumiał politykę od wewnątrz, próbował zarażać polityków misją służby społecznej.

Posłuchaj
22:41 [PR24] PR24 (mp3) 28 wrzesień_2020_09_28-22-05-34_for_media.mp3 Magdalena Piejko: ks. Orzechowski był kapłanem w pełnym tego słowa znaczeniu (Towarzystwo Niepokornych/PR24)

CAŁY CZAS NIE MOGĘ W TO UWIERZYĆ... Nasz film "ORZECH" w mojej i Magdalena Monika Piejko reżyserii najlepszym polskim...

Opublikowany przez Damiana Żurawskiego Poniedziałek, 28 września 2020

***

prezes1200.jpg
Prezes Polskiego Radia: nasza szkoła reportażu jest doceniana na całym świecie

Jury przyznało nagrodę główną "Złoty Opornik" za filmowe przedstawienie historii ostatnich dziesięcioleci przez pryzmat niezwykłego człowieka i związanych z nim środowisk, które pomimo różnic otwierały drzwi do wolności dla Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego i filmu "Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi".

Robert Kaczmarek - reżyser, przewodniczący Kapituły Polskich Filmów Dokumentalnych

Nagrodziliśmy trzy filmy spośród 20, które były w konkursie zasadniczym. To były bardzo różnorodne produkcje, zrobione na bardzo różnorodny sposób i przy użyciu rozmaitych technik. Patrząc na walory artystyczne tych filmów, zdecydowaliśmy się na dwie nagrody specjalne. Jedna dla "Zwyczajnego Kraju", czyli filmu, który powstał na podstawie materiałów służb i MO z czasów PRL-u. Jest to opowieść o ogólnej opresji, która dotykała ludzi podczas dnia codziennego. To chyba najbardziej uwiodło komisję - to pokazanie walki o przeżycie. To, że żaden obywatel kraju nie mógł uniknąć obserwacji, jeśli chciała tego milicja czy SB.

***

Jury konkursu polskich filmów dokumentalnych przyznało dwa wyróżnienia: dla Łukasza Czajki za film "O zwierzętach i Ludziach", który został wyróżniony  za artystyczne ukazanie czasów, w których ratowanie życia groziło karą śmierci oraz dla Tomasza Wolskiego za film "Zwyczajny Kraj", wyróżniony za interesujące wykorzystanie materiałów archiwalnych pozostawionych przez komunistów.

Paweł Nowacki, członek jury przyznającego Nagrodę im. Janusza Krupskiego

- Jury Nagrody im. Janusza Krupskiego, przyjaciela tego festiwalu, człowieka, który był inspiratorem do kontrrewolucji wolnego słowa poza cenzurą w Polsce... Jego nagroda jest przyznawana za odwagę i trud w podejmowaniu tematów i przybliżania postaci. W tym roku przyznaliśmy nagrody dla dwóch świetnych reżyserów dokumentalnych: dla Dariusza Walusiaka za film "Prawo do Polski" i dla Mariusza Pilisa za film "Sprawiedliwość". Obydwa tematy poruszane w filmach są niezwykle ważne.

*** 

Tytuł audycji: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadził: Jan Ruman
Goście: Magdalena Piejko, reż. Robert Kaczmarek, Paweł Nowacki
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 22.06

PR24
pb

Czytaj także

Kondycja Europy wg Lecha Majewskiego. "Pojawił się lęk przed mówieniem prawdy, tego co się czuje"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 20:42
- Europa od pewnego czasu przestała już istnieć, ma się wrażenie, że wszędzie jest to samo, zanikają różnice mentalne wśród społeczeństw. Mamy do czynienia z zupą, polewką. Wszyscy zaczynają ją konsumować, szczególnie młodzi ludzie, brakuje przez to indywidualizacji - powiedział reżyser Lech Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chciał, by historia była pisana prawdą". Janusz Kurtyka otrzymał pośmiertnie "Drzwi do Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 20:40
Prezes IPN z lat 2005-2010 Janusz Kurtyka pośmiertnie otrzymał "Drzwi do Wolności" na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Wyróżnienie, które odebrał syn historyka Paweł Kurtyka, przyznawane jest m.in. za niezłomne propagowanie idei wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio nagrodziło najlepsze dokumenty radiowe na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 15:00
Nagrodę Polskiego Radia w kategorii "Dokument Radiowy" XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni otrzymał reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Nagrodę wręczyła laureatowi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – Żadna forma twórczości radiowej nie ukazuje życia lepiej – zarówno jego aspektów codziennych, jak i heroicznych – niż reportaż – mówiła podczas uroczystości zamknięcia Festiwalu, która odbyła się w niedzielę 27 września.
rozwiń zwiń