X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Most". Jedna z największych operacji tranzytowych w historii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:58
Gorbaczow, Mosad, CIA, Petelicki, Art-B. Między innymi te osoby i te instytucje zaangażowane były w operację "Most". O szczegółach akcji mówił w audycji "PRL-historia prawdziwa" publicysta Rafał Dudkiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Operacja "Most" związana była z przerzutem ponad 40 tys. Żydów ze Związku Radzieckiego i Rosji do Izraela w latach 1990–1992.

Raport izraelskiego wywiadu

gierek-663.jpg
Mity PRL-u. "Gierek w latach 70. kupował poparcie społeczeństwa"

W latach osiemdziesiątych XX w. władze wydawały zezwolenia na wyjazd dziesiątkom tysięcy radzieckich Żydów. Punkt tranzytowy w Wiedniu był zbyt mały, by obsłużyć ten masowy ruch. Z tego względu władze Izraela wybrały Polskę.

Posłuchaj
20:37 PR24_MPLS 2020_08_23-11-06-28.mp3 Rafał Dudkiewicz o kulisach i przebiegu operacji "Most" ("PRL-historia prawdziwa")

- Latem 1988 roku premier Izraela otrzymał raport przygotowany przez wywiad jego państwa, który mówił, że społeczność żydowska zamieszkująca ZSRR może czuć się zagrożona ze względu na fakt, iż tąpnięcia komunistycznej władzy są w stanie przybrać zbrojny i krwawy charakter, a cała złość może skupić się na ludności żydowskiej - przypomniał Rafał Dudkiewicz.

wojciech jaruzelski ogłasza stan wojenny 663 free.jpg
"PRL - Historia Prawdziwa". O traumie stanu wojennego

Współpraca z Mosadem i CIA

Po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, Polska wydała zgodę na przeprowadzenie akcji. W marcu 1990 roku doszło do spotkania z przedstawicielami Amerykańskiego Kongresu Żydów. Pojęto współpracę z izraelskim Mosadem oraz CIA.

13 lipca gen. Sławomir Petelicki objął dowództwo nad jednostką wojskową 2305, późniejszym GROM-em, prowadzącą operację "Most" w Polsce. Część akcji sfinansowała firma Art-B, która zasłynęła z tzw. afery Art-B.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Rafał Dudkiewicz, publicysta
Data emisji: 23.08.2020
Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Sądownictwo w PRL i w czasach współczesnych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 12:07
- Nie nastąpiło oczyszczenie środowiska sędziowskiego po okresie komunizmu. Raczej doszło do przetasowania, tzn. ci, którzy uczestniczyli w tym niesprawiedliwym systemie orzekania, ukryli się za młodszymi twarzami - powiedział publicysta Rafał Dudkiewicz. W audycji "PRL - historia prawdziwa" rozmowa o środowisku sędziowskim w dzisiejszej Polsce, a także o tym, jak wymiar sprawiedliwości funkcjonował w czasach komunistycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peerelowskie początki afery FOZZ. Dudkiewicz: fundusz dysponował kwotą ok. 5 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 11:56
Jedna z najgłośniejszych afer finansowych Polski – afera FOZZ, czyli Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego nazywana jest "matką wszystkich afer". W jej wyniku z Polski wypłynęły miliony dolarów. O nieprawidłowościach i stratach, jakie z niej wynikły, mówił Rafał Dudkiewicz. – Najciekawszy zbiór dotyczący FOZZ-u znajduje się w Archiwum Akt Nowych. To ponad 50 metrów bieżących akt – podkreślił publicysta.
rozwiń zwiń