X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W fotografii nie ma reguł". Bogdan Dziworski o swojej relacji z aparatem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:57
- To jest słodka tajemnica fotografii, że nie wiadomo, w jakim momencie coś zrobimy, nie wiadomo, czy to wyjdzie. Czasami jesteśmy załamani, a czasami w tym załamaniu powstają jakieś fantastyczne sprawy. Każdy fotografik kieruje się swoim sercem i wyczuciem - mówił w audycji "Głębia ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy Bogdan Dziworski.
Łódź 1966 rok, z albumu f5.6
Łódź 1966 rok, z albumu f/5.6Foto: Bogdan Dziworski

Gość Igi Niewiadomskiej był pytany o jego relacje z filmem i fotografią. - Do dziś mam rozdarte serce - mówił. - W dawnych czasach aparat był moim nieodłącznym rekwizytem. Teraz zapanowała cyfra, a ja jestem analogowcem - dodał.

Ania Ready Histeryczne Kobiety 1200.jpg
Białystok Interphoto 2021. Połączenie fotografii Anny Ready z powieścią Sophie Gaudier-Brzeskiej

- Do dzisiaj myślę o fotografii, ponieważ fotografia i film to są naczynia połączone. I filmy, które nakręciłem, dużo zawdzięczają fotografii, ponieważ ona jest podstawą widzenia świata - ocenił Bogdan Dziworski. Dodał, że "umiejętność ustawienia kamery, znalezienia odpowiedniego kąta, wytworzenia odpowiedniego nastroju w świetle" są domenami fotografii. - Od tego się zaczyna - podkreślił.


Posłuchaj
22:31 PR24_mp3 2021_10_12-22-06-30.mp3 Bogdan Dziworski o fotografii ("Głębia ostrości"/Polskie Radio 24)


Gość audycji dodał też, że cały czas patrzy fotograficznie. - Wiadomo, że jak wchodzę na plan filmowy, to ogarniam plan wzrokiem i wybieram to właściwe miejsce, które jest jedyne i niepowtarzalne do ustawienia kamery - dodał.

Henri Cartier-Bresson jako autorytet

Fotograf mówił także o swojej inspiracji Henri Cartier-Bressonem, który był jednym z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku. - Będąc zafascynowany Bressonem, zacząłem kupować aparaty Leica. Płaciłem za nie wszystkie pieniądze, które zarabiałem - wspominał. - To była moja pasja - podkreślił. 

Czytaj także:

Bogdan Dziworski ocenił, że to Henri Cartier-Bresson "wyznaczył mu drogę". Dodał też, że to od Francuza nauczył się, że najbardziej uczciwa fotografia to taka, w której jest się w trakcie jakiejś sytuacji i potrafi się ją dostrzec.

"Zawsze są góry i doły"

Gość audycji został zapytany o to, czy czuje, gdy zrobi dobre zdjęcie. - W fotografii nie ma reguł - mówił. - Czasami robię zdjęcie z boku, nie zaglądając w wizjer i zapominam o nim, a później okazuje się, że to jest "to". Dodał, że fotografia to "czysty przypadek". - Czasami coś czuję, ale nic z tego nie ma. To jest sprawa bardzo otwarta - tłumaczył.

Bogdan Dziworski nawiązał także do poczucia własnej wartości na swojej drodze artystycznej. - Zawsze są góry i doły. Czy chwyci się tę górę, to zależy od szczęścia, refleksu itd. - mówił. - To jest słodka tajemnica fotografii, że nie wiadomo, w jakim momencie coś zrobimy, nie wiadomo, czy to wyjdzie. Czasami jesteśmy załamani, a czasami w tym załamaniu powstają jakieś fantastyczne sprawy. Każdy fotografik kieruje się swoim sercem i wyczuciem i każdy może dojść do dużych osiągnięć w tej dziedzinie - podkreślił.

Spotkania z uznanymi twórcami

Glebia (1).jpg
"Zmiennokształtne". Bogdańska: to projekt, który zaprasza w świat filmu, magii

Fotograf wspomniał także znane osoby z dziedziny filmu i fotografii, które stanęły na jego drodze. Mówił o swoich relacjach z nimi. - Poznałem wielu wybitnych reżyserów i fotografików. Prowadziłem z nimi rozmowy, pokazywaliśmy sobie zdjęcia, czasem się spieraliśmy. Sama sprawa, że byłem z nimi, to już było dla mnie coś niesamowitego. Dla każdego twórcy te spotkania są cenne - podkreślił.

Na pytanie, co w fotografii jest najważniejsze, Bogdan Dziworski odpowiedział, że "moment decydujący". - Było, minęło, koniec, kropka. Na tym się to wszystko opiera - dodał.

***

Bogdan Dziworski jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSTiF z 1965 roku, wykładowcą i dziekanem Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików oraz ZAIKS-u. Autorem ponad 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych oraz laureatem wielu międzynarodowych nagród.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Bogdan Dziworski

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 22.06

ng

Czytaj także

"Okazja do poznania historii fotografii". Nina Giba w PR24 o festiwalu w Rybniku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:30
- Trzeba wykorzystać czas, jaki mogą nam poświęcić ci, którzy przecierali szlaki w dziedzinie fotografii. Należy ich słuchać, spotykać się z nimi i wykorzystywać każdą okazję do poznawania tej historii fotografii, która jest kanonem - mówiła w Polskim Radiu 24 Nina Giba (organizatorka Rybnickiego Festiwalu Fotografii). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pływająca camera obscura, kilkadziesiąt wystaw i warsztatów. Katarzyna Gębarowska o Vintage Photo Festival 2021

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:50
- W tym roku high lifem w przestrzeni miasta jest projekt Macieja Markowicza, który płynie do nas z Berlina, 500 km przez Odrę, Wartę skonstruowaną przez siebie barką, przekształconą na camerę obscura. Jest to taki pływający aparat fotograficzny - mówiła Katarzyna Gębarowska (dyrektorka Vintage Photo Festival). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dychotomia" tematem Białystok Interphoto 2021. Grzegorz Jarmocewicz: to wymiana myśli

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 10:30
- Białystok Interphoto od samego początku istnienia stawia na wielokulturowość. Jest on swego rodzaju pomostem pomiędzy tym, co jest na Wschodzie, a tym, co jest na Zachodzie. W pewnym sensie jest to wymiana myśli, ale z drugiej strony tutaj szukamy zawsze elementów wspólnych - powiedział w audycji "Głębia ostrości" Grzegorz Jarmocewicz, fotograf.
rozwiń zwiń