Koniec sporu ws. Turowa. Jabłoński: polski rząd pokazał, że nie ulega szantażom

2022-02-05, 10:15

Koniec sporu ws. Turowa. Jabłoński: polski rząd pokazał, że nie ulega szantażom
Komisja Europejska nadal oczekuje płacenia kar za sprawę Turowa.Foto: shutterstock.com/Peteri

- Trudno stwierdzić, czy porozumienie z Czechami jest spektakularnym sukcesem czy spektakularną porażką. Jednak to wydarzenie będzie kładło się cieniem na relacjach polsko-czeskich w przyszłości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartosz Rydliński, wykładowca UKSW. Gośćmi audycji byli również prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL, oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski, wykładowca UŁ. 

Jerzy Jachowicz wraz ze swoimi gośćmi na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiał o porozumieniu ws. Turowa, które zostało podpisane w tym tygodniu. Umowa z Polską przewiduje dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych - wału ziemnego. Dodatkowo Polska zapłaci Czechom 45 mln euro odszkodowania.

- Trudno stwierdzić, czy porozumienie z Czechami jest spektakularnym sukcesem czy spektakularną porażką - powiedział dr Bartosz Rydliński. Dodał, że "źle się dzieje, że sąsiadujące państwa, mające podobną historię, prowadziły ze sobą potężną batalię dyplomatyczną, która zakończyła się tym, że jedno państwo oskarżyło drugie w taki sposób, że musiał wypowiedzieć się Trybunał Sprawiedliwości UE". 

Zaznaczył również, że to wydarzenie "będzie kładło się cieniem na relacjach polsko-czeskich w przyszłości". - Pamiętajmy, że to porozumienie kończy pewien spór na linii Praga - Warszawa, ale będzie nas bardzo dużo kosztować - stwierdził politolog. 

Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński powiedział, że widzi dobre i złe strony tej umowy. Dobre jest to, że polski rząd nie dopuścił do sytuacji nieodwracalnej, jaką byłoby zaprzestanie działalności kopalni Turów. Rząd pokazał również, że nie ulega szantażom. - Złym elementem jest obowiązująca nas nadal kara w wysokości 68 mln euro, które Polska pewnie będzie musiała zapłacić - przypomniał socjolog z KUL.

"Napięcie narastało przez dwa lub trzy lata"

- Dobrze, że ten konflikt się już zakończył. Historia Turowa jest zacznie dłuższa. Te napięcia narastały przez dwa, nawet trzy lata. Obie strony okopały się na swoich pozycjach - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski.

W jego ocenie "argumenty strony polskiej nie były pozbawione empatii". - Były one solidnie poparte badaniami. Obie strony zajęły skrajne stanowiska, a motywacje polityką wewnętrzną strony czeskiej były ewidentne - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

Dodał, że "Czesi niejednokrotnie w tych negocjacjach zachowywali się w sposób dość specyficzny. Na przykład dążyli do ich zerwania". 

Czytaj więcej: 

Posłuchaj

Dr Bartosz Rydliński: ciężko stwierdzić czy porozumienie z Czechami jest spektakularnym sukcesem, czy spektakularną porażką (Debata w PR24/Polskie Radio 24) 50:59
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Debata PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), prof. J. Reginia-Zacharski (politolog, UŁ), dr Bartosz Rydliński (politolog, UKSW i Centrum im. I. Daszyńskiego)

Data emisji: 05.02.2022

Godzina emisji: 09.06

nj

Polecane

Wróć do strony głównej