X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marzec '68. Antoni Macierewicz: źródłem strajków była walka o niepodległość Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 11:29
- Nie byłoby Marca '68, gdyby nie gigantyczne, milionowe demonstracje w roku 1966. To wtedy miliony Polaków manifestowało tysiąclecie chrztu Polski, swoje przywiązanie do chrześcijaństwa i do Kościoła, w tym do kardynała Stefana Wyszyńskiego. To on reprezentował niepodległą Rzeczpospolitą, jej dążenie do niepodległości - powiedział Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu.
Audio
  • Goście Jerzego Jachowicza o Marcu '68 ("Debata PR24")
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się protestacyjny wiec, na którym zebrało się kilka tysięcy studentów. Po wiecu na teren Uniwersytetu wdarły się oddziały milicyjne i tzw. aktywu robotniczego. Demonstranci zostali zaatakowani jeszcze na terenie uczelni, następnie zamieszki przeniosły się na ul. Krakowskie Przedmieście.
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się protestacyjny wiec, na którym zebrało się kilka tysięcy studentów. Po wiecu na teren Uniwersytetu wdarły się oddziały milicyjne i tzw. aktywu robotniczego. Demonstranci zostali zaatakowani jeszcze na terenie uczelni, następnie zamieszki przeniosły się na ul. Krakowskie Przedmieście.Foto: PAP/Tadeusz Zagoździński

Wolność słowa, wolność zgromadzeń, wolność zrzeszania się, autonomia uczelni wyższych, niepodległość bez cenzury - oto postulaty demonstrantów, którzy wystąpili przeciwko władzy ludowej w marcu 1968 roku. Dla wielu z nich ten moment okazał się fundamentalnym doświadczeniem.

Jezry Eisler_663x364.jpg
Prof. Jerzy Eisler: Marzec '68 był buntem młodych

- Byłem wtedy na pierwszym roku studiów. Wydarzenia, do których doszło, były dla mnie wielkim zaskoczeniem. Odnosiłem wrażenie, że ówczesna Polska w całości została zawłaszczona przez jednych właścicieli i nie ma szans na wyraźne ruchy ze strony inteligencji, zarówno młodszej kształcącej się, jak i tej starszej, która kształciła. Było to niesamowicie krzepiące, że jest również ta inna Polska, choć nie było jeszcze wiadomo, jak jest silna - wspominał europoseł prof. Ryszard Legutko.  

"Najbardziej powszechne wystąpienie społeczeństwa po 1956 roku"

W marcu 1968 roku nie było miasta akademickiego, nie było uczelni, gdzie nie doszłoby do manifestacji. Jak wskazał Antoni Macierewicz, było to najbardziej powszechne wystąpienie społeczeństwa polskiego po 1956 roku. Dodał również, że nie byłoby Marca '68, gdyby nie gigantyczne, milionowe demonstracje w roku 1966.

- To w 1966 roku miliony Polaków manifestowało tysiąclecie chrztu Polski, swoje przywiązanie do chrześcijaństwa i do Kościoła, w tym do kardynała Stefana Wyszyńskiego. To on reprezentował niepodległą Rzeczpospolitą, jej dążenie do niepodległości. Dominantą Marca ’68 było hasło: czyja będzie Polska i że musi być Polską. Źródłem była walka o niepodległość, którą najlepiej reprezentował Kościół - zaznaczył wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

Przywiązanie do tradycji narodowo-patriotycznej

Wśród aresztowanych w marcu 1968 roku byli nie tylko studenci, ale również młodzież robotnicza, na co zwrócił uwagę Antoni Macierewicz.

450119e1-d982-44ec-bb79-ab1c1480ded9.jpg
Marzec '68. Zobacz serwis specjalny

- W 1968 roku wiedzieliśmy, że jest społeczne zaplecze do tego, by walczyć o niepodległość. (…) Polskie społeczeństwo pokazało swoje przywiązanie do tradycji narodowo-patriotycznej i chrześcijaństwa, jako źródła swojej tożsamości - podkreślił.

Potwierdzenie wcześniejszych walk o niepodległość

Prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w marcu 1968 roku uczęszczał do klasy przedmaturalnej. Podkreślił, że wówczas do głosu dochodziło pokolenie, wychowane po wojnie, które nie pamiętało strasznych lat okupacji i rozlewu krwi. Zaczęło natomiast zadawać sobie pytania: czy ten świat wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli, czy mamy takie szanse, o jakich marzymy?

- Brak wolności i oddechu do tego, by można było mówić swobodnie. To doskwierało społeczeństwu w 1968 roku. Ferment i niezadowolenie istniały już wcześniej. Gdy docierały informacje chociażby o tym, co dzieje się na Uniwersytecie Warszawskim, czy zdjęciu "Dziadów" z teatralnego afisza, to rodził się bunt. (…) Marzec '68 był potwierdzeniem wcześniejszych walk o niepodległość, była to pewna ciągłość - wskazał historyk.

***

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: Antoni Macierewiczprof. Ryszard Legutkoprof. Janusz Odziemkowski
Data emisji: 07.03.2020
Godzina emisji: 09.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:55
– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Morawiecki. Najważniejsza była dla niego Polska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:58
Niezłomny działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Kornel Morawiecki był również wybitnym politykiem i nauczycielem akademickim. Zmarł 30 września. W audycji "Nos Kleopatry" Artur Adamski, działacz Solidarności Walczącej i autor książek o marszałku seniorze, wspominał postać kawalera Orderu Orła Białego.
rozwiń zwiń