X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Andrzej Anusz: elementem walki z komunizmem było domaganie się prawdy historycznej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 22:12
- Ta historia rzeczywiście w najnowszych naszych dziejach i w wyborach politycznych, których dokonywali Polacy, odgrywa bardzo ważną rolę. (...) Zresztą walka o prawdziwą historię była jednym z podstawowych elementów walki z systemem komunistycznym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog i historyk z Instytutu Piłsudskiego.
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Od 13 grudnia każdego dnia obchodzimy rocznicę jednego z istotnych wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski. Tego dnia wprowadzony został 39 lat temu stan wojenny. Z kolei 14 grudnia wspominaliśmy 50. rocznicę rozpoczęcia rewolty robotniczej na wybrzeżu w grudniu 1970 roku, która zakończyła się krwawym stłumieniem protestów. Kolejne dni oznaczają także kolejne rocznice protestów i pacyfikacji w okresie stanu wojennego, m.in. obchodzona w środę rocznica masakry górników w kopalni Wujek. W audycji "Północ - Południe" o tych wydarzeniach mówił dr Andrzej Anusz.

ipn grudzień 1970 gdańsk 663.jpg
"To jedna z najważniejszych dat w powojennej historii Polski". Prezes IPN o Grudniu '70

"Historia odgrywa bardzo ważną rolę"

Gość PR24 podkreślił, że wydarzenia z najnowszej historii Polski mają ogromny na życie Polaków aż do dnia dzisiejszego. - Grudzień '70 w sposób naturalny łączymy potem z Sierpniem '80. (...) Zwróćmy uwagę, władza komunistyczna w 1970 roku użyła broni, wojsko zostało wyprowadzone na ulice, padło wiele ofiar śmiertelnych. I w sierpniu 1980 roku, robotnicy, nauczeni doświadczeniem walki z systemem komunistycznym, nie wyszli na ulice. Wtedy zastosowano strajki okupacyjne w zakładach pracy. To był istotny przełom. To doprowadziło do tego, że władze zostały zmuszone do podpisania porozumień sierpniowych - mówił dr Andrzej Anusz.

Czytaj również:

- Ta historia rzeczywiście w najnowszych naszych dziejach i w wyborach politycznych, których dokonywali Polacy, odgrywa bardzo ważną rolę. (...) Zresztą walka o prawdziwą historię była jednym z podstawowych elementów walki z systemem komunistycznym. M.in. temu służył drugi obieg wydawniczy, książki wydawane poza zasięgiem cenzury, które pokazywały prawdziwą historię Polski - dodał gość PR24.

Posłuchaj
22:24 _PR24_AAC 2020_12_18-21-36-00_Anusz.mp3 Dr Andrzej Anusz o wydarzeniach Grudnia '70 i wpływie najnowszej historii na wybory polityczne Polaków ("Północ - Południe" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 21.36

PR24/jmo

Czytaj także

50. rocznica Grudnia '70. Prof. Wicenty: buntowała się młoda część społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:29
- Jest bardzo ważna rzecz, może najistotniejsza. 1970 rok to jest mniej więcej ćwierć wieku po zakończeniu II wojny światowej. (...) To jest młoda część społeczeństwa - ta buntująca się. Robotnicy urodzeni albo po wojnie, albo w trakcie wojny, w zasadzie jej niepamiętający - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Wicenty, analizując wydarzenia pamiętnego grudnia 1970 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat podjął uchwałę upamiętniającą 50. rocznicę Grudnia '70

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 22:52
- Senat podjął w czwartek uchwałę w sprawie upamiętnienia 50. rocznicy wydarzeń Grudnia '70. "Senat, przekonany o szczególnym znaczeniu wydarzeń Grudnia '70 dla dalszych dziejów Polski, oddaje hołd jego Wszystkim Ofiarom" - głosi uchwała.
rozwiń zwiń