X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mechanizm zniewolenia politycznego". Jacek Karnowski o działaniach UE ws. budżetu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:34
- Polski rząd nie ma wyjścia, musi przeciwstawiać się czemuś, co jest w jakiejś mierze końcem demokracji. To jest mechanizm, który będzie polegał na tym, że każda ustawa przed przyjęciem będzie musiała uzyskać akceptację czynników unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci".
Audio
  • Jacek Karnowski o powiązaniu budżetu UE z mechanizmem praworządności ("Północ - Południe" / PR24)
Jacek Karnowski
Jacek KarnowskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedzieli w czwartek po wieczornym szczycie UE dalsze rozmowy na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i jak najszybszego wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy. Wcześniej Polska i Węgry zagroziły zawetowaniem budżetu, jeśli wypłata środków zostanie powiązana z mechanizmem kontroli praworządności. W audycji "Północ - Południe" sprawę komentował publicysta Jacek Karnowski.

parlament europejski 1200.jpg
"To narzędzie do obalania rządów". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

"Próba zniewolenia politycznego"

Gość PR24 odniósł się na początku do wypowiedzi George'a Sorosa, który sprzeciw Polski i Węgier wobec powiązania budżetu UE z mechanizmem praworządności postrzega w kontekście "wielokrotnego dopuszczania się łamania prawa". Jacek Karnowski o słowach Sorosa stwierdził, że "trudno o większe zakłamanie".

- W sytuacji, kiedy próbuje się nałożyć wszystkim narodom europejskim, ale najbardziej tym słabszym, tym ze sfery postkomunistycznej, mechanizm zniewolenia politycznego - smycz, kaganiec w jednym, próbuje się zakneblować, próbuje się tak naprawdę zakończyć okres demokratyczny, w którym wyborcy mogli decydować o programie rządów - pan Soros ogłasza, że to jest jakaś desperacka ucieczka po stronie rządów tych państw, które są zagrożone - mówił publicysta.

Czytaj więcej:

"Obrona przed końcem demokracji"

Piotr Gursztyn 1200.jpg
Gursztyn: postępowanie opozycji ws. weta dla budżetu UE jest krótkowzroczne

Redaktor naczelny tygodnika "Sieci" podkreślił, że wprowadzenie mechanizmu warunkowości do budżetu UE jest przesunięciem olbrzymiej części władzy państwowej "w stronę unijnego centrum", którym nie rządzą politycy wybierani demokratycznie, ale wyłaniani przez "pewien układ sił".

- Polski rząd nie ma wyjścia, musi przeciwstawiać się czemuś, co jest w jakiejś mierze końcem demokracji. To jest mechanizm, który będzie polegał na tym, że każda ustawa przed przyjęciem będzie musiała uzyskać akceptację czynników unijnych, będzie musiała uzyskać akceptację czegoś w rodzaju biura politycznego zewnętrznego - mówił Jacek Karnowski.

Posłuchaj
19:55 PR24_MPLS 2020_11_20-12-38-15_Karnowski.mp3 Jacek Karnowski o powiązaniu budżetu UE z mechanizmem praworządności ("Północ - Południe" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Jacek Karnowski ("Sieci", wPolityce.pl)
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 12.38

PAP/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Wójcik: powiązanie środków unijnych z zasadą praworządności odbierze nam suwerenność

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 17:29
- Nie możemy sobie dać narzucić kagańca, który uniemożliwi rozwój naszego kraju. Kategorycznie nie zgadzamy się na łączenie praworządności z kwestią przekazywania środków unijnych - powiedział wiceszef Solidarnej Polski, minister w KPRM Michał Wójcik. Dodał, że taki mechanizm nie ma podstaw prawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szynkowski vel Sęk: mechanizm warunkowości to próba obejścia traktatów unijnych

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 08:23
- Mamy do czynienia w odniesieniu do Polski z próbą obejścia traktatów mechanizmem warunkowości, który - w mojej opinii i w opinii także polskiego rządu - nie ma właściwego umocowania prawnego w traktatach - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń