X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Świat kolorów". Wystawa akwareli Zenona Remiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 01:25
- W internecie to też pięknie wygląda, ale na żywo, w naszych zabytkowych wnętrzach, robi ogromne wrażenie. Sama kreska pana Remiego jest tak piękna i ciepła, że chce się tutaj być i patrzeć na te dzieła - powiedziała w Polskim Radiu 24 o wystawie "Świat kolorów" dr Małgorzata Wnuk (Zakopiańskie Centrum Kultury).
Jedna z akwareli Zenona Remiego z wystawy Świat kolorów
Jedna z akwareli Zenona Remiego z wystawy "Świat kolorów"Foto: zakopane.pl

Tematem audycji była wystawa "Świat Kolorów" Zenona Remiego w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, którą można zobaczyć online. - Wystawa potrwa do 19 marca. Oczywiście w internecie to też pięknie wygląda, ale na żywo w naszych zabytkowych wnętrzach to robi ogromne wrażenie. Sama kreska pana Remiego jest tak piękna i ciepła, że chce się tutaj być i patrzeć na te dzieła - mówiła dr Małgorzata Wnuk.

- Willa Czerwony Dwór to dom wybudowany w stylu witkiewiczowskim, w którym mam szczęście pracować. Dwa lata temu otwarto tutaj Centrum Kultury Rodzimej, a do momentu wybuchu pandemii mieliśmy tutaj dziesiątki tysięcy zwiedzających - dodała.

Maksymilian_Gierymski,_Patrol_powstańczy 1200.jpg
Niesamowite pragnienie wolności. Prof. Jerzy Miziołek o powstaniu styczniowym w malarstwie

"Okno na świat"

Rozmówczyni wyjaśniła, iż Zenon Remi jest z wykształcenia architektem, który "jest obdarzony wieloma talentami". Podkreśliła również, że jest wielu niezwykłych twórców, wobec których dzieł przechodzi się raczej obojętnie. Podobnie jest z Remim, który projektował m.in. osiedle czy dworzec PKP. - Nie widzimy, jak bardzo takie postacie tworzą naszą rzeczywistość - zwróciła uwagę.

Posłuchaj
23:12 PR24_mp3 2021_01_28-23-35-33.mp3 Dr Małgorzata Wnuk w rozmowie o wystawie "Świat Kolorów" Zenona Remiego (Weekend Kulturalny/PR24)

 

- Pasją pana Remiego są rysunek i akwarela, którym oddaje się z zamiłowaniem. W jego malarstwie istotny jest dla mnie pretekst do rozważań, np. czym był jego rodzinny dom, który opisuje z całą historią i atmosferą. To rzeczy, które przemawiają do dorosłego, ale też do dziecka. Dom jest rodzajem okna na świat, z którego się wygląda - opowiadała dr Małgorzata Wnuk.

Czytaj także:

- Również kartki świąteczne są pasją Zenona Remiego. Wykonał w swoim życiu ponad 4 tys. kartek, w których zawiera nie tylko podhalańską tradycję. Te kartki, które są teraz wypierane przez elektronikę, nie wytrzymują żadnego porównania z małymi arcydziełami, które tworzy pan Zenon. Takie obrazki zawsze wywołują ciepłe skojarzenia. Wszystkie jego akwarele są zresztą ciepłe - przyznała. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: dr Małgorzata Wnuk (Zakopiańskie Centrum Kultury)

Data emisji: 28.01.2021

Godzina: 23.35

pkr

Czytaj także

"Absolutnie dominują kobiety". Podsumowanie 2020 roku w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:16
- Ten mijający rok absolutnie należy do kobiet - powiedziała w Polskim Radiu 24 Monika Małkowska, krytyk sztuki i publicysta. Gośćmi audycji "Debata Kulturalna" byli także Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor Instytutu Teatralnego) oraz Tomasz Zapert (publicysta).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Modzelewska: w 2020 roku udało się odzyskać 4 cenne dzieła utracone w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 21:11
Przyspieszyła akcja restytucji dóbr kultury, które - utracone w czasie II wojny światowej - wracają do Polski po dziesiątkach lat. - Pomimo tak trudnego roku udało się odzyskać dla Polski cztery bardzo ważne straty wojenne - mówiła w Polskim Radiu 24 naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Modzelewska.
rozwiń zwiń