X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 18:10
- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn. Rozmowy zostały przeprowadzone ze studia Polskiego Radia 24 na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof SzwagrzykFoto: PR24/AK
IPN free iar 1200.jpg
Identyfikacje ofiar totalitaryzmu - współpraca IPN z FBI

Specjaliści IPN korzystają z systemu CODIS - narzędzia Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) - do identyfikacji ofiar zbrodni reżimów totalitarnych. Miarą sukcesu CODIS - jak podkreślają - jest jego zasób, czyli profile DNA z materiału kostnego odnajdywanych ofiar oraz z materiału porównawczego od rodzin.

Czytaj także:

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, który był gościem Polskiego Radia 24, podkreślił, że "program CODIS stosuje się na świecie do współczesnych badań kryminalistycznych". - My go stosujemy po to, by odnaleźć ofiary terroru niemieckiego, komunistycznego, sowieckiego. To nam się udaje - zaznaczył.

- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie. Cieszę się, że mamy je w Polsce - dzięki FBI - dodał.

Posłuchaj
22:10 PR24_mp3 2021_10_02-17-05-41.mp3 Prof. Krzysztof Szwagrzyk: program CODIS stosuje się na świecie do współczesnych badań kryminalistycznych (Temat dnia/Gość PR24)

"Popkultura to miejsce, gdzie odbywa się edukacja historyczna"

Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego). Odniósł się on m.in. do tematu popkultury i edukacji historycznej. - Popkultura to miejsce, gdzie odbywa się edukacja historyczna. Jak jednak wejść w tę popkulturę z tematem trudniejszym niż tylko emocjonalny odbiór naszej historii? - pytał.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Opaliński
Goście: prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN), prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego)
Data emisji: 02.10.2021
Godzina emisji: 17.06

pb

Czytaj także

IPN wkracza w cyfrowy świat z ofertą edukacyjną i naukową

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 22:10
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powołał nową komórkę - Biuro Nowych Technologii. Skłoniła go do tego rosnąca popularność nowoczesnych technologii w procesach edukacyjnych. - Wyrosło pokolenie Polaków, którzy czekają na skuteczny przekaz edukacyjny - argumentuje prezes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele osób wciąż czeka na sprawiedliwość". IPN o pociągnięciu do odpowiedzialności sędziów i prokuratorów z PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:55
- Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom wówczas oskarżającym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki na poniedziałkowej konferencji pt. "Pociągnąć do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów z okresu PRL-u".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Pokolenie Baczyńskiego". Prezes IPN: to postacie, w których zapisana jest historia Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 17:35
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę "Pokolenie Baczyńskiego". Ekspozycja przedstawia znanych Polaków - pisarzy, poetów, artystów, działaczy - którzy byli pierwszym pokoleniem wychowanym w niepodległej Polsce. Organizator - Instytut Pamięci Narodowej - przygotował trzynaście wersji regionalnych wystawy, które wyruszą w trasę po kraju.
rozwiń zwiń