X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To zaszczyt służyć Polsce". Nowy prezes IPN w rozmowie z Polskim Radiem 24

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 19:00
- Procedura wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej pokazuje jak ważna to dla Polski funkcja. To wspólny wybór ekspertów, historyków i polskiego parlamentu. To zaszczyt, że mam możliwość służyć Polsce - mówi w pierwszym wywiadzie dla Polskiego Radia 24 po objęciu funkcji prezesa IPN dr Karol Nawrocki.
Dr Karol Nawrocki
Dr Karol NawrockiFoto: M. Bujak, CC BY 2.0/muzeum1939.pl

W piątkowym głosowaniu w Senacie kandydaturę doktora Karola Nawrockiego na szefa IPN poparło 52 senatorów, 47 było przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu. Tuż po tej decyzji Nawrocki został zaprzysiężony przez Sejm na prezesa IPN.

Posłuchaj
22:02 _PR24_AAC 2021_07_24-17-35-44.mp3 "To zaszczyt służyć Polsce". Nowy prezes IPN w rozmowie z Polskim Radiem 24 (Temat Dnia/Gość PR24)

Doktor Karol Nawrocki jest historykiem. W IPN pracował już w latach 2009-2017. Od 2017 roku był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Karol Nawrocki PAP 1200.jpg
Dr Karol Nawrocki: IPN jest wyrazem suwerenności Polski w wymiarze narracji historycznej

"To, co działa źle, zostanie usunięte"

Dr Karol Nawrocki na antenie Polskiego Radia 24 podziękował wszystkim, którzy poparli jego kandydaturę, również politykom opozycji. - Dziękuję za głos senatora Koalicji Obywatelskiej Antoniego Mężydło. Obserwuję go jako historyk. To działacz opozycji antykomunistycznej przed '89 rokiem, bardzo odważny człowiek - powiedział.

Nowy prezes IPN podkreślał, że w wolnym demokratycznym kraju debata osób o zupełnie różnych poglądach, np. na wydarzenia historyczne, świadczy właśnie o tej wolności i demokracji. - Warto, aby wszystkie strony życia politycznego i społecznego o tym pamiętały - zaapelował.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zdradził także swoje pierwsze plany wobec Instytutu Pamięci Narodowej. - To, co dobrze funkcjonuje i służy działalności IPN zostanie utrzymane. To, co działa źle, zostanie usunięte - zapowiedział.

- Tak jak w Muzeum II WŚ w Gdańsku rozstawaliśmy się z osobami, które nie chciały ze mną współpracować. To normalny proces - dodał doktor Karol Nawrocki.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Karol Nawrocki (prezes IPN)

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 17.37

ks

Czytaj także

Wznowiono obrady Senatu. Izba Wyższa ma dziś głosować nad wyborem nowego prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:29
Senat wznowił w piątek obrady nad wyborem historyka dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. Decyzja w tej sprawie miała zapaść w czwartek wieczorem, jednak wicemarszałek Izby Bogdan Borusewicz (KO) ogłosił przerwę, czemu przeciwni byli senatorowie PiS, m.in. wicemarszałek Marek Pęk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy szef IPN Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora MIIWŚ. Wiadomo, kto pokieruje instytucją

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 19:17
Dr Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do czasu wyboru nowego dyrektora instytucją pokieruje jego dotychczasowy zastępca ds. naukowych dr. hab. Grzegorz Berendt - poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Rulewski o wyborze dr Karola Nawrockiego na szefa IPN: cieszę się, że Instytut działa bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 14:43
- Mam nadzieję, że Karol Nawrocki poradzi sobie równie świetnie w Instytucie Pamięci Narodowej w charakterze szefa - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Rozpłochowski i Jan Rulewski.
rozwiń zwiń