X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Narasta coś, co można nazwać zimną wojną". Prof. Lewicki o relacjach UE i USA z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 19:15
Ta zimna wojna jest "zimna" dlatego, że nie sądzę, żeby prowadziła do otwartego konfliktu. Jest wymianą nieuprzejmości i właściwie można by się zastanawiać, na ile takie działania mają znaczenie wykraczające poza ściśle rozumianą elitę polityczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki o relacjach Rosji z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
Prof. Zbigniew Lewicki
Prof. Zbigniew LewickiFoto: PR24

Unia Europejska wzywa ambasadora Rosji w Brukseli w związku z zakazem wjazdu wydanym przez Moskwę dla ośmiorga urzędników Wspólnoty. Przedstawiciele Wspólnoty mają przekazać protest w związku z decyzją władz na Kremlu. Za osoby niepożądane zostali uznani między innymi wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Na czarną listę Moskwa wpisała także urzędników z Łotwy, Estonii, Francji, Szwecji i Niemiec. O relacjach Rosji z UE i z USA mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki.

free rosja ue 1200.png
UE wzywa ambasadora Rosji w Brukseli. Chodzi o zakaz wjazdu dla urzędników ze Wspólnoty

Narasta "zimna wojna"

Gość PR24 przypomniał, że trwa poważny konflikt między Rosją a Czechami, w związku z którym doszło do wydalenia rosyjskich dyplomatów także z innych europejskich państw, w tym Polski.

- Narasta coś, co można określić - nie lubię tego terminu nadużywać, ale niech będzie - zimną wojną. Zimna dlatego, że nie sądzę, żeby prowadziła do otwartego konfliktu. Jest wymianą nieuprzejmości i właściwie można by się zastanawiać, na ile takie działania mają znaczenie wykraczające poza ściśle rozumianą elitę polityczną - mówił prof. Zbigniew Lewicki.

Czytaj również:

Bez specjalnego zaognienia?

Amerykanista przypomniał także niedawny przypadek, kiedy Rosja wyraziła oczekiwanie wobec USA, by te wezwały swojego ambasadora w Moskwie na konsultacje, co jest o tyle nietypowe, że to zwykle państwo samo decyduje o wezwaniu swojego ambasadora. Jak stwierdził - to nie uznanie go za persona non grata, ale coś pośredniego.

E0JFw5GXMAAGs4l (1).jpg
Raport o NS2. "USA powinny pomóc, nałożyć sankcje na Schroedera i przyjaciół Putina, zablokować ten groźny gazociąg"

- Wzajemna wymiana nieuprzejmości dyplomatycznych, pewnych działań związanych z wywiadem, o których do końca nie wiemy. Ale ja jakoś specjalnie nie widzę, żeby to miało pójść w kierunku poważnego zaognienia, prowadzącego chociażby do konfrontacji zbrojnej. Bo to jest największe niebezpieczeństwo - mówił prof. Lewicki.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:42 PR24_mp3 2021_05_03-18-05-58_Lewicki.mp3 Prof. Zbigniew Lewicki o relacjach Rosji z Unią Europejską i USA ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista, politolog / UKSW)
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 18.06

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"To nie czas i miejsce na takie rozmowy". Piotrowski o propozycji dyskusji online prezydentów USA i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 18:00
W czwartek Władimir Putin zadeklarował, że jest gotowy przeprowadzić otwartą rozmowę online z Joe Bidenem. - Wątpię, aby póki co, administracja Bidena chciała się w takim kontekście łączyć z Władimirem Putinem i to w formie takiej jawnej debaty, jaką on zaproponował - komentował sytuację w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski, analityk PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzisz: rosyjskie elity nie oczekują poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 20:25
- To nie oznacza, że Rosjanie chcieliby przerwać dialog. Oni uważają, że mocarstwa powinny ze sobą rozmawiać i starać się szukać jakichś punktów wspólnych, a nawet jeśli ich nie znajdą, to sam dialog jest też istotny ze względu na interesy strategiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert do spraw wschodnich.
rozwiń zwiń