X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Naczynie na Boga, służące człowiekowi". Niezwykłe znaczenie monstrancji

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 08:10
- Jako naczynie, w którym jest sam Bóg, monstrancja jest najbardziej niezwykłym naczyniem i niezwykłą pracą, jaką można wykonać - mówili w Polskim Radiu 24 Mariusz i Kamil Drapikowscy, twórcy sztuki sakralnej. - Ona jest naczyniem na Boga, ale ma też służyć człowiekowi, otwierać jego serce na tę prawdę, że On jest - mówili . Gościem Polskiego Radia 24 był także o. Paweł Solecki z zakonu braci mniejszych konwentualnych, który przypomniał religijne znaczenie Wielkiej Soboty. 
Monstrancja ma często postać nawiązującą do światła
Monstrancja ma często postać nawiązującą do światłaFoto: Sidney de Almeida/ Shutterstock

Wielka Sobota to czas wyciszenia, czekania na Zmartwychwstanie i czas kiedy nawiedzamy Boże Groby. Oprócz tego, że przychodzimy poświęcić pokarmy na wielkanocny stół, to jest to też czas na modlitwę przy Bożym Grobie. Wiara w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w konsekrowanej Hostii rozbudzała pragnienie adoracyjnego wpatrywania się w nią. Z tego pragnienia wynikły też Adoracje Najświętszego Sakramentu, także te które odbywają się na całym świecie właśnie w Wielką Sobotę. także o monstrancjach - niezwykłych naczyniach, które są w centrum każdego Bożego Grobu.

PAP Grób Pański 1200.jpg
"Czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa". Dziś Wielka Sobota

"Przygotowanie do eksplozji światła"

- Wielka Sobota to w przebiegu całego Triduum Paschalnegpo dzień wyjątkowy, kiedy w Kościele nie jest sprawowana żadna liturgia - wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 o. Paweł Solecki z zakonu braci mniejszych konwentualnych. - W Kościele, Wielka Sobota to dzień wielkiej ciszy. Oddajemy wtedy cześć Panu Jezusowi w grobie, wokół którego koncentruje się nasza modlitwa - podkreślał zakonnik. Jak mówił, nawiedzając Groby Boże w kościołach, należy pamiętać, że jest tam Chrystus, nie zaś skupiać się wyłącznie na formie i pomyśle na dany grób.

Czytaj także: 

Gość sobotniej porannej audycji opowiadał także, że Jezus "łączy tajemnicę wieczernika w Wielki Czwartek, tajemnicę Krzyża w Wielki Piątek i tajemnicę Nocy Paschalnej, która następuje po Wielkiej Sobocie". - Ta Cisza Wielkiej Soboty to przygotowanie do eksplozji światła, eksplozji mocy Chrystusa, wstającego z grobu w Noc Paschalną - wskazał.  

"Naczynie na Boga, otwierające serce człowieka"

Ze światłem Wielkiej Soboty związana jest także obecna forma monstrancji. Jednak, nie zawsze miały one kształty podobne do znanych współcześnie. Jak mówili w Polskim Radiu 24 Mariusz i Kamil Drapikowscy, twórcy sztuki sakralnej, "pierwsze monstrancje powstały ze znaku krzyża". - To krzyż był wystawiany i adorowany - wskazywali.

Twitter abp Stanisław Gądecki 1200.jpg
Abp Gądecki: świat bez krzyża byłby światem bez nadziei

Rozmówcy "Tematu dnia" podkreślali także, że monstrancja - jako naczynie - w gotyku miała formę architektoniczną. Przypominała kościół, chciano bowiem pokazać Chrystusa w jego domu, czyli w kościele. W Baroku zaś, forma monstrancji stawała się bardziej organiczna - jak drzewo życia, w centrum którego jest Jezus, by wreszcie pokazać monstrancję i Chrystusa jako źródło światła. Współcześnie zaś monstrancje przyjmują różne kształty i formy. - Piękne są te, w których nie jest zgubiony Pan Jezus, kiedy nie adorujemy bogactwa monstrancji, a wyeksponowany jest Chrystus - przekonywali rozmówcy Polskiego Radia. 

Goście "Tematu dnia" zwracali także uwagę, że do monstrancji nie powinno się podchodzić jak do każdego zwykłego naczynia, a raczej jak do "współczesnej Arki Przymierza". - Jako naczynie, w którym jest sam Bóg, jest najbardziej niezwykłym naczyniem i niezwykłą pracą, jaką można wykonać - podkreślali. Praca przy monstrancji przypomina ich zdaniem malowanie ikon i "powinna być poprzedzona modlitwą, refleksją o tym, komu ma owa monstrancja służyć". - Ona jest naczyniem na Boga, ale ma też służyć człowiekowi, otwierać jego serce na tę prawdę, że On jest - podkreślono. 


Posłuchaj
22:55 NRPK - kolejna w sobote PR24_AAC 2021_04_03-07-05-48.mp3 O. Paweł Solecki z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych oraz Mariusz i Kamil Drapikowscy opowiadają o sensie Wielkiej Soboty i znaczeniu monstrancji ("Temat dnia"/ PR24)

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącySylwia Sułkowska

Gościeo. Paweł Solecki (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych), Mariusz i Kamil Drapikowscy (twórcy sztuki sakralnej)

Data emisji: 3.04.2021

Godzina emisji: 7.06

mbl

Czytaj także

"Każdego roku przeżywamy ten krzyż inaczej". Ojciec Stanisław Tasiemski o Wielkanocy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 17:15
- Pandemia uzmysławia nam, że człowiek nie jest w stanie wszystkiego kontrolować, także własnego życia. Im człowiek staje się starszy, tym bardziej uzmysławia sobie, że jest całkowicie w rękach Pana Boga - mówił w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Te święta ukazują nam piękną perspektywę naszego człowieczeństwa". Ks. Bogdan Bartołd o Wielkanocy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 21:30
- Mesjasz przychodzi po to, by wypełnić to, co zostało powiedziane wtedy, gdy człowiek odwrócił się od Pana Boga, gdy pojawił się grzech nieposłuszeństwa, kiedy jest już obietnica kogoś, kto przyjdzie i dokona odkupienia człowieka, który będzie miał możliwość powrotu do Pana Boga - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Budowanie wspólnoty". Michał Senk o działalności Centrum Myśli Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 22:05
- Staramy się nie tylko pokazywać wydarzenia sprzed lat, ale zadawać sobie pytania, co tworzy naszą wspólnotą obecnie, gdzie i w jaki sposób budujemy hierarchię naszych wartości - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
rozwiń zwiń