Życie codzienne Żołnierzy Wyklętych. "To klucz do zrozumienia funkcjonowania podziemia"

2021-03-14, 16:17

Życie codzienne Żołnierzy Wyklętych. "To klucz do zrozumienia funkcjonowania podziemia"
Okładka książki. Foto: Materiały promocyjne

- Już na studiach pisząc o Wyklętych i czytając wspomnienia, zwróciłem uwagę że jest tam dużo tego typu informacji, których nigdzie indziej nie znalazłem. Moim zdaniem ta codzienność jest kluczem do zrozumienia funkcjonowania podziemia po wojnie - powiedział Stanisław Płużański, autor książki o codzienności Żołnierzy Niezłomnych.

"Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych" Stanisława Płużańskiego to pierwsza książka traktująca o codzienności bytowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Opowiada o jednostkach działających w ramach obozu poakowskiego, narodowego, jak i stanowiących niezależne oddziały wojskowe.

Powiązany Artykuł

wyklęci.jpg
Prof. Kucharczyk: Niezłomni byli żołnierzami ostatniego zrywu narodowego

Życie codzienne

Stanisław Płużański zwrócił uwagę, że temat podjęty przez niego w najnowszej książce był do tej pory poza zainteresowaniem badaczy. - Starałem się spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy, która często jest pomijana. Już na studiach pisząc o Wyklętych i czytając wspomnienia, zwróciłem uwagę że jest tam dużo tego typu informacji, których nigdzie indziej nie znalazłem. Moim zdaniem ta codzienność jest kluczem do zrozumienia funkcjonowania podziemia po wojnie - powiedział.

Czytaj również:

Jak podkreśla gość Polskiego Radia 24, informacje o życiu codziennym czerpał w głównej mierze z bezpośrednich rozmów. - W dużej mierze opieram się na wywiadach, które osobiście przeprowadziłem z żyjącymi Żołnierzami Wyklętymi. Robiłem to też z tego powodu, że wcześniej nikt się tym nie zajmował. Udało mi się uzyskać przekrojową wizję z pierwszej ręki. Udało mi się dostać do żołnierzy np. V i VI Brygady Wileńskiej - powiedział.

Autor podkreślił także, że największą zmorą Żołnierzy Wyklętych z punktu widzenia militarnego, nie był brak broni a amunicji. - Podziemie, które funkcjonowało po wojnie wywodziło się z tego, które działało w czasie wojny. Już wtedy gromadzono broń. Powodowało to, że było dużo broni, ale problemem był brak amunicji. Na to skarżyli się najbardziej żołnierze - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

Stanisław Płużański o życiu Żołnierzy Wyklętych ("Gość PR24") 12:19
+
Dodaj do playlisty

*** 

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Stanisław Płużański (autor książki)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 15:45

dz

Polecane

Wróć do strony głównej