"Dramat pokolenia". Paweł Zalewski o Żołnierzach Wyklętych

2021-03-01, 08:35

"Dramat pokolenia". Paweł Zalewski o Żołnierzach Wyklętych
Paweł Zalewski . Foto: PR24/AK

- Zamiast narzucać różne wizje historii, choć wiadomo, która była dla Polski dobra, powinniśmy pokazać ją z punktu widzenia różnych wrażliwości i dziejów różnych rodzin, konkretnych ludzi. Powinniśmy zbudować sposób myślenia o Polsce, w której wszyscy się mieścimy i z której nikogo nie wykluczamy - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że to święto powinni łączyć wszystkich Polaków. - Mój stosunek do tego dnia jest bardzo osobisty, bardziej osobisty niż punkt widzenia historyka. W mojej rodzinie były osoby, które prowadziły działalność niepodległościową po II wojnie światowej i zapłaciły za to najwyższą cenę. Wuj mojego ojca był szefem struktur cywilnych organizacji Wolność i Niezawisłość w Radomiu, zginął zamordowany przez UB. Także przyjaciele mojego ojca "z lasu", w jakiejś części nie wyszli stamtąd. Patrzę na to jako na dramat pokolenia, które po II wojnie światowej, zamiast przystąpić do normalnego życia, wybrało ten los, albo zostało do tego zmuszone. Wiele osób zostało w lasach, bo groziła im wysyłka na Syberię lub więzienie UB. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest uhonorowaniem tego dramatu. Właśnie ta emocja towarzyszy mi, gdy 1 marca myślę o Żołnierzach Wyklętych - powiedział Paweł Zalewski. 

Powiązany Artykuł

Jan Józef Kasprzyk 1200.jpg
"Ducha narodu i wolności zabić nie można". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

Poseł PO podkreślił, że Polska jest całością. - Są ludzie, którzy mają różne tradycje, także komunistyczne. Wielu z nich później te tradycje zakwestionowało. Mam na myśl np. niedawno zmarłego Jana Lityńskiego, który stał się symbolem polskiej walki o wolność. Ważne jest, żeby zamiast narzucać różne wizje historii, choć wiadomo, która była dla Polski dobra, pokazać ją z punktu wiedzenia różnych wrażliwości i dziejów różnych rodzin, konkretnych ludzi. Powinniśmy zbudować sposób myślenia o Polsce, w której wszyscy się mieścimy i z której nikogo nie wykluczamy - podkreślił Zalewski. 

Czytaj także:

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny" – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Posłuchaj

Paweł Zalewski gościem Mirosława Skowrona (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 10:59
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość audycji: Paweł Zalewski

Data emisji: 1.03.2021

Godzina emisji: 7.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej