X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Sakiewicz: opozycja będzie miała przez Martę Lempart ogromny kłopot wizerunkowy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 11:30
- Marta Lempart jest idealnym wyobrażeniem przeciwnika PiS - agresja, przemoc, nawoływanie do obalenia rządu. Nie może być lepszego prezentu dla PiS niż ona - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, publicysta, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/TB

Marta Lempart jest inicjatorką i jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Wcześniej pracowała między innymi w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jako działaczka społeczna poświęca uwagę takim tematom jak prawo do legalnej aborcji, niezawisłość sądów oraz walka z pedofilią w Kościele. 

Czytaj także:
21128409-12.jpg
Strajk Kobiet oddaje pole WOŚP. Marta Lempart: musimy sobie w taki sposób pomagać

Jako jedna z twarzy obecnych protestów przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych, Lempart nie ucieka od używania wulgaryzmów w przestrzeni publicznej. W ocenie Tomasza Sakiewicza jej zachowanie jest dla PiS-u bardzo na rękę.

- To nie PiS ma dzisiaj problem z Martą Lempart. Jest ona wręcz idealnym wyobrażeniem przeciwnika PiS-u tzn. PiS będzie się tu jawił jako partia umiarkowana, praworządna, racjonalna, a po drugiej stronie mamy agresję, przemoc, nawoływanie do obalenia siłą rządu - stwierdził publicysta.

Według dziennikarza działaczka przyniesie opozycji "ogromne kłopoty wizerunkowe". - Opozycja się od niej tak łatwo nie uwolni, a PiS będzie oczywiście zacierał ręce, bo dla nich ta sytuacja jest idealna - ocenił Sakiewicz. - To jest dla nich dar z nieba, bo w ciężkim kryzysie, kiedy ludzie są zmęczeni pandemią, bardzo łatwo jest odebrać poparcie władzy. To poparcie właściwie nie spada właśnie dlatego, że ta opozycja jest taka fatalna - dodał gość PR24.

Czytaj także: 

W stronę konserwatyzmu 

Rozmówca zauważył, że podział na zwolenników i przeciwników aborcji jest zupełnie inny niż podział na tych, którzy są za lub przeciwko działaniom Lempart. - To, że ktoś jest zwolennikiem aborcji, nie oznacza, że musi napadać na kościoły, tłuc szyby, być wulgarnym - powiedział Sakiewicz.

Według gościa PR24 zdanie Polaków na temat aborcji jest różne w zależności od badań. - Były takie badania, w których 60-70 proc. Polaków było przeciwko aborcji eugenicznej. Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i tym nieprawdopodobnym hejcie spadło ono do 40 proc., ale nie wiadomo czy trwale - mówił dziennikarz. Jego zdaniem w miarę upływu czasu poparcie dla zaostrzonych przepisów aborcyjnych wzrośnie. 

Czytaj także:
21127487-12.jpg
"Dopadniemy każdego". Lempart grozi lekarzom, chce ich ścigać za odmowę wykonania zabiegu aborcji

- Świadomość przesuwa się konsekwentnie w kierunku prawa - ocenił Sakiewicz. Jeżeli PiS będzie konsekwentnie u władzy, Kościół konsekwentnie bronił tych zapisów, to ta świadomość się przesunie. Nie wiem, czy aż na 60-70 proc., ale na pewno powyżej połowy. To będzie dużo więcej niż samo poparcie dla PiS-u - prognozował publicysta. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
24:14 _PR24_AAC 2021_02_01-10-34-03.mp3 Tomasz Sakiewicz o Marcie Lempart i jej wpływie na wizerunek opozycji ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Sakiewicz

Data emisji: 01.02.2021

Godz. emisji: 10.33

jbt/pr24

Czytaj także

Gabriela Lenartowicz (PO): Parlament Europejski wypowiedział się w obronie praw kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 09:25
- Parlament Europejski poparł stanowisko większości Polek i Polaków, a zwłaszcza Polek, przeciwne orzeczeniu tzw. Trybunału Konstytucyjnego, które zakazuje niemal całkowicie aborcji w Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 Gabriela Lenartowicz, poseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty ws. wyroku TK. Jakub Pacan: lewica idzie w stronę rewolucyjną, taka forma odstrasza Polaków

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:06
- Z jednej stron jest to temat odgrzewany, on zawsze będzie do czerwoności rozbudzał emocje. Myślę, że nie zamknie się to w kilku dniach. Natomiast nie będzie też to trwało wiecznie. Skupienie uwagi publicznej wokół jednego tematu, a jeszcze forma wprowadzania tego tematu do agendy, jak robi to pani Marta Lempart, czyli liderka Strajku Kobiet, powoduje, że Polacy się tego boją - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Rafał Chwedoruk: wyrok TK ws. aborcji będzie w polityce obecny przez lata

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 20:54
- Grupa społeczna cechującą się niższą frekwencją w wyborach, trudna do zmobilizowania, czyli najmłodszy elektorat, przejawia, zwłaszcza gdy mowa o jesiennych manifestacjach, dość duże zainteresowanie tym tematem, przez cała lata drugoplanowym. Politycy obecnej opozycji, szczególnie lewicowej, będą zainteresowani podtrzymywaniem go w kampanii wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń