X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Strajk Kobiet. Karolina Pawliczak: ten sprzeciw jest bardzo ważny. To głos społeczny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 08:28
- To jest głos ulicy, głos kobiet. Choć teraz nie jest słyszalny przez polski rząd, to na pewno jest słyszalny w Europie i na świecie, a to jest bardzo istotne - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Pawliczak, poseł Lewicy.
Karolina Pawliczak
Karolina PawliczakFoto: PR24/AK

27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza przepisy aborcyjne. To oznacza, że w Polsce nie można już dłużej usunąć ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wpisanie wyroku wywołało kolejną falę protestów w wielu polskich miastach.

Czytaj także:
pap protesrty pap 1200 .jpg
Manifestacja przed siedzibą TK. Warszawska policja zatrzymała trzy osoby

- Protesty są na niebywałą skalę, bo w takim wymiarze i w takiej sprawie nigdy wcześniej takich protestów nie było - komentowała Karolina Pawliczak. Jak zauważyła, manifestacje mają nieco mniejszą skalę niż na jesieni. Jej zdaniem jest to spowodowane między innymi warunkami atmosferycznymi oraz epidemiologicznymi. 

Rozmówczyni uważa, że kolejnym powodem, dla którego manifestacje są mniej liczne niż w październiku, może być również "przekonanie społeczne, że mimo że te protesty były tak intensywne w ubiegłym roku, to niewiele pomogły". - Ten sprzeciw jest mimo wszystko bardzo ważny. To jest głos społeczny, głos ulicy, głos kobiet - podkreśliła Pawliczak.

Zdaniem poseł, głos Polek - nawet jeśli nie jest słyszany przez polski rząd - to na pewno jest słyszalny w Europie i na świecie. Według rozmówczyni jest to bardzo istotne. - Kiedyś ten rząd się skończy, ta władza przestanie funkcjonować i wówczas na pewno wrócimy do tej sprawy. Póki co pozostaje nam protestować - podsumowała Pawliczak. 

Czytaj także:

Naganne zachowania, niefortunne wypowiedzi

W ubiegły czwartek podczas protestów w stolicy doszło do wtargnięcia na teren Trybunału Konstytucyjnego. Poseł potępiła taką formę manifestacji sprzeciwu. - Nie toleruję tego i uważam, że została przekroczona pewna cienka granica, która przekroczona być nie powinna - powiedziała. 

- Choć tych emocji jest wiele i na pewno trudno je pohamować, jestem przeciwna wszelakim wulgaryzmom - stwierdziła Pawliczak, komentując aktualne uliczne demonstracje.

Poseł odniosła się także do kontrowersyjnych wypowiedzi członków Lewicy, Macieja Gduli i Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej.

Czytaj także:
owsiak shutterstock free 1200.jpg
Owsiak wystawił na aukcję WOŚP rysunek swojego autorstwa. Ma symbolikę proaborcyjną i hasło "To jest wojna"

- Polityka to są także emocje. Czasem powie się jedno słowo za dużo i to słowo bardzo wiele kosztuje - oceniła rozmówczyni. - Po stronie prawicy też często te wypowiedzi są niefortunne i politycy przepraszają, kajając się, że nie mieli tego na myśli. Słowa zarówno posła Gduli, jak i pani poseł Paczkowskiej były absolutnie niefortunne. Nie powinny mieć miejsca i mam nadzieję, że już nigdy się nie powtórzą - dodała Pawliczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
11:53 _PR24_AAC 2021_02_01-07-35-42.mp3 Karolina Pawliczak, poseł Lewicy o protestach przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych ("24 pytania - rozmowa poranka") 

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Karolina Pawliczak, poseł Lewicy 

Data emisji: 01.02.2021

Godzina: 07.35

jbt

Czytaj także

W czasie Strajku Kobiet wtargnięto na teren TK. Żukowska: to nie powinno się zdarzyć

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:00
- Uważam, że to się nie powinno zdarzyć. Rozumiem i popieram protesty, ale nie wtargnięcia gdziekolwiek siłą - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Żukowska, poseł SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Rafał Chwedoruk: wyrok TK ws. aborcji będzie w polityce obecny przez lata

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 20:54
- Grupa społeczna cechującą się niższą frekwencją w wyborach, trudna do zmobilizowania, czyli najmłodszy elektorat, przejawia, zwłaszcza gdy mowa o jesiennych manifestacjach, dość duże zainteresowanie tym tematem, przez cała lata drugoplanowym. Politycy obecnej opozycji, szczególnie lewicowej, będą zainteresowani podtrzymywaniem go w kampanii wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń