X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Domański: szantaż UE wobec Polski sprawia wrażenie jakby chciano nas wypchnąć poza Wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 14:20
- Szantaż stosowany wobec Polski i Węgier robi wrażenie, jakby Unia Europejska chciała wypchnąć te kraje poza Wspólnotę. Ale jest to zupełnie sprzeczne z logiką i dotychczasową polityką Unii; ze strategią, która polega właśnie na tym, żeby Unię integrować - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański. 
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PolskieRadio.pl/MR

Niemcy, sprawujący obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, chcą powiązania wypłacania funduszy unijnych z praworządnością. Przy czym praworządność ma być tu rozumiana dość szeroko. Zupełnie inne ustalenia w tej kwestii zapadły w lipcu tego roku na poziomie Rady Europejskiej, kiedy to o powiązaniu unijnych dofinansowań z praworządnością mówiono tylko w kontekście korupcji. Rewizji lipcowych ustaleń sprzeciwiły się Polska i Węgry, które zagroziły blokadą unijnego budżetu poprzez weto. 

1200_Kaczyński_EN.jpg
"Będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski". Prezes PiS o naciskach ze strony UE

Niemieckiej propozycji w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" stanowczo przeciwstawił się wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że "jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski". - Weto. Non possumus. Tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz - bo już to mówiłem - jesteśmy po dobrej stronie historii. To ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, narzucić jakieś swoje widzimisię, są na drodze do upadku - stwierdził.

Posłuchaj
21:01 PR24_MPLS 2020_10_13-13-07-49.mp3 Prof. Henryk Domański o wiązaniu funduszy unijnych z praworządnością (Temat dnia)

 

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego "ostre słowa Jarosława Kaczyńskiego mają swoje uzasadnienie, aczkolwiek ma to również kontekst polityczny". - Wicepremier nie jest zdecydowanym zwolennikiem stuprocentowego zintegrowania się z Unią i przekształcenia jej w państwo, w system federacyjny, jak w Stanach Zjednoczonych - skomentował gość PR24.

.

Czytaj także:

Jak zaznaczył, lider PiS "odwołuje się do nastrojów społecznych, które narastają i będą narastać". - Mam na myśli nieracjonalne poczynania Unii Europejskiej, jakby kierowali nią ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy z tego, co jest głównym celem Unii. A przecież jest to integracja krajów europejskich w szerokim rozumieniu. Nie musi to być państwo federacyjne, ale unijni urzędnicy i politycy powinni nie zniechęcać do Wspólnoty - podkreślił profesor.

Stwierdził również, że "jesteśmy w pewnej ambiwalencji". - Z oczywistych względów zależy nam na byciu w Unii Europejskiej. Z drugiej strony, kiedy śledzi się poczynania Wspólnoty – zwłaszcza w kwestii praworządności, wymuszania i pewnego szantażu wobec Polski – robi to wrażenie, jakby UE robiła wszystko, żeby wypchnąć Polskę i Węgry z Unii - powiedział socjolog. 

- To jest zupełnie sprzeczne z logiką i dotychczasową polityką Unii; ze strategią, która polega właśnie na tym, żeby Unię integrować - dodał Henryk Domański. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Henryk Domański

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 13.09

bartos

Czytaj także

"Bruksela i Zachód Europy nie rozumieją postkomunistycznego systemu". Premier w słowackim dzienniku

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:17
W Polsce każdy ma równe prawa i nie są one podważane - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie, który ukazał się w piątkowym wydaniu dziennika "Hospodarske Noviny". Dodał, że niektórzy polscy dziennikarze utrwalają fałszywe informacje za granicą.
rozwiń zwiń