X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Szantaże i grożenie sankcjami" Prof. Arkadiusz Jabłoński o sposobie prowadzenia negocjacji UE

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:05
- Pytanie, czy mamy do czynienia z próbą poszerzania władzy, która jest w interesie ciał europejskich, czy jest to agenda działalności politycznej, która jest wykorzystywana przez niektóre państwa po to, by narzucać innym swoją politykę czy realizację własnych interesów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: artjazz/shutterstock

W przyjętej w środę rezolucji Parlament Europejski wezwał do ustanowienia mechanizmu na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych. Europosłowie opowiedzieli się za tym, by coroczne zalecenia dla krajów UE były powiązane z mechanizmem sankcji budżetowych za uchybienia.

barley 1200 shutt.jpg
"Taki dobór słów jest ignorancją historii". Niemiecki polityk o wypowiedzi Katariny Barley

Prof. Arkadiusz Jabłoński zwracał uwagę, że głosy za sankcjami budżetowymi padają ze strony "harcowników politycznych", którzy nie mają mocy wprowadzania pewnych ustaleń w życie. - Věra Jourová i Katarina Barley to wiceprzewodniczące, jedna Parlamentu Europejskiego, druga Komisji Europejskiej. To wystarczające stanowiska, by ich głos był słyszany, ale zbyt niskie, by stała za nimi wartość zmian podważających umowy traktatowe, na zasadzie których poszczególne kraje tworzą UE - ocenił.

- Szantaże czy grożenie sankcjami stają się sposobem prowadzenia negocjacji, tak jak ma to miejsce w przypadku kwot budżetu UE. Tworzy się swoista rzeczywistość, która ma być zagrożeniem, po czym można bardzo łatwo wprowadzić pozorowane ustępstwa, by osiągać własne cele, które są interesami najważniejszych państw UE kosztem jej mniejszych podmiotów. Tak widzę ofensywy pani Věry Jourovej i Katariny Barley - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
17:07 PR24_MPLS 2020_10_08-09-42-50.mp3 08.10.2020 Prof. Arkadiusz Jabłoński (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Rezolucję Parlamentu Europejskiego poparło 521 europosłów, 152 było przeciw, a 21 wstrzymało się od głosu. Nie wymieniając żadnego kraju z nazwy, wskazano w niej na obawy dotyczące "utrwalenia się tendencji autokratycznych i nieliberalnych" w UE.

Europosłowie ocenili ponadto, że Wspólnota nie ma narzędzi niezbędnych, by zająć się "bezprecedensowym i nasilającym się kryzysem jej podstawowych wartości". Skrytykowali przy tym państwa członkowskie w Radzie UE za to, że nie są w stanie dokonać postępów w toczących się procedurach na mocy art. 7.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Prof. Arkadiusz Jabłoński

Data emisji: 08.10.2020

Godzina emisji: 9:33

PR24

Czytaj także

"Stygmatyzowanie naszego państwa i rządu". Waszczykowski o propozycji Niemiec ws. praworządności

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 20:20
- Nawet jeśli oni nie zdołają stworzyć mechanizmu, który będzie uzależniał fundusze europejskie od praworządności, którą sobie wymyślili, to i tak nie chodzi tu o prawo, ale o to, żeby stygmatyzować państwo, rząd, aby utrudnić mu funkcjonowanie gospodarcze i w ten sposób wymusić zmiany, a nawet obalenie rządu - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie do przyjęcia". Beata Mazurek o słowach Katariny Barley

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 08:00
- Jesteśmy również po to w Parlamencie Europejskim, by bronić dobrego imienia Polski. Wobec słów, które obrażają Polskę i Polaków, nie możemy przechodzić obojętnie, nie zauważać ich i udawać, że nic się nie stało - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Beata Mazurek, komentując wniosek o odwołanie wiceszefowej PE Katariny Barley. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powiązanie praworządności z funduszami. Sakiewicz: UE próbuje zrezygnować z demokracji

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 09:31
- Głosowania demokratyczne nie mogą powodować, że jeden będzie miał większe prawa niż drugi. Unia Europejska próbuje dziś zrezygnować z demokracji i narzucić sposób myślenia poprzez większość mniejszości - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Agaton Koziński ("Wszystko, co najważniejsze") i Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny").
rozwiń zwiń