X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest bezprawiem". Rozpłochowski o wyroku Sądu Najwyższego ws. ustawy dezubekizacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 14:06
- Wyrok SN nawiązuje do myślenia, że sama przynależność do zbrodniczej SB nie jest jeszcze dowodem na to, że było się przestępcą. Prawo, które nie służy dobru ogółu, jest bezprawiem i taki jest też wyrok SN - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inni działacze opozycji z tamtego okresu, Wojciech Borowik i Andrzej Michałowski.
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie
Gmach Sądu Najwyższego w WarszawieFoto: shutterstock.com/kolbet

Rozmowa dotyczyła wyroku Sądu Najwyższego w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Izba Pracy SN orzekła w środowej uchwale, że kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka.

"PRL był okupacją sowiecką"

pap jarosław szarek 1200.jpg
"Haniebny wyrok". Prezes IPN krytykuje orzeczenie SN ws. ustawy dezubekizacyjnej

- Ten wyrok nawiązuje do myślenia, że sama przynależność do zbrodniczej SB nie jest jeszcze dowodem na to, że było się przestępcą. Jest nieszczęściem to, że wolna Polska nie dopracowała ustawy, która jasno określiłaby, że PRL był okupacją sowiecką, a instytucje tego państwa prowadziły prześladowania i terror. Takiej ustawy nie ma i niektórzy ludzie mówią, że nawet zbrodniarza Grzegorza Piotrowskiego mamy oceniać indywidualnie - mówił Andrzej Rozpłochowski.

- Mimo wszystko wykorzystanie braku takiego ustawodawstwa to nie jest dowód, że ci ludzie mają rację. Prawo, które nie służy dobru ogółu, jest bezprawiem i taki jest też wyrok SN. Chciałby, aby w wolnej Polsce było myślenie, że zbrodnie komunistyczne brały się z samego bezprawnego prawa PRL - dodał.

"Nie poszliśmy za ciosem"

- Cieszę się, że ta audycja jest audycją interwencyjną i przynosi pozytywne rozwiązania. Odnośnie ustawy dezubekizacyjnej jestem rozczarowany, bo po jej uchwaleniu nie poszliśmy za ciosem i nie było podobnej ustawy wobec sędziów, prokuratorów, wojskowych i funkcjonariuszy PRL - podkreślił Wojciech Borowik.

Czytaj także:

Jego zdaniem "nie jesteśmy nawet w połowie drogi i oczekuję uchwalenia dodatkowej ustawy, która tych ludzi także pozbawi przywilejów za to, co robili w PRL".

"Naprawa niesprawiedliwości"

mucha screen PR1 jedynka free 1200.jpg
SN ws. ustawy dezubekizacyjnej. Mucha: należało poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego

- Byłem sądzony przez sąd marynarki wojennej. Prokurator żądał dla mnie 11 lat więzienia, a dziś ma dwie piękne kancelarie w Warszawie. Stowarzyszenie "Godność" od ponad 30 lat walczy o ukaranie SB-ków. Do tej pory nikt nie ruszył ich palcem i dlatego towarzysz Iwulski kpi sobie z nas - zaznaczył Andrzej Michałowski.

- Teraz zamiast kłócić się na prawicy, czego ludzie nie chcą, mam nadzieję, że w Parlamencie znajdzie się siła, która dokona naprawy tej niesprawiedliwości. Pan Iwulski powinien być zdegradowany i nie powinien nikogo sądzić. Po tylu latach musimy być konsekwentni - podsumował.

Posłuchaj
24:16 PR24_MPLS 2020_09_19-13-33-31.mp3 Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Michałowski i Wojciech Borowik o wyroku SN ws. ustawy dezubekizacyjnej (Temat Dnia/Gość PR24)

W audycji również temat pionu śledczego IPN oraz sytuacji w koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Rozpłochowski, Wojciech Borowik, Andrzej Michałowski - działacze opozycji w okresie PRL
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/pkr

Czytaj także

Sędzia Iwulski będzie orzekał ws. dezubekizacji w SN. To on skazywał opozycjonistów w PRL

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:13
W środę sprawę dotyczącą dezubekizacji rozstrzygnie Sąd Najwyższy. Przewodniczącym 7-osobowego składu sędziowskiego będzie Józef Iwulski, były żołnierz Wojskowej Służby Wewnętrznej, który w stanie wojennym co najmniej czterokrotnie był w składach sądów skazujących za działalność opozycyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury byłych funkcjonariuszy służb PRL. Sąd Najwyższy zajmie się tzw. ustawą dezubekizacyjną

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 06:00
Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zajmie się dziś (o 10:00) tzw. ustawą dezubekizacyjną. Chodzi o zasady obniżania emerytur byłych funkcjonariuszy służb PRL. W lutym sędziowie Sądu Najwyższego uznali sprawę za skomplikowaną na tyle, że przekazali ją do rozpatrzenia powiększonemu, siedmioosobowemu składowi sędziowskiemu. Przewodniczącym 7-osobowego składu sędziowskiego będzie Józef Iwulski, były żołnierz Wojskowej Służby Wewnętrznej, który w stanie wojennym uczestniczył w składach sędziowskich, które skazywały działaczy opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń