Odmrażanie gospodarki a bezpieczeństwo zdrowotne. Ekspert: wiele będzie zależało od naszego zachowania

2020-05-28, 15:46

Odmrażanie gospodarki a bezpieczeństwo zdrowotne. Ekspert: wiele będzie zależało od naszego zachowania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Deliris/pixabay

- Jeżeli zalecenia dotyczące bezpieczeństwa zostaną potraktowane poważnie, wtedy może się to udać. Gdy będą odbierane jako coś niezrozumiałego, jako irracjonalna uciążliwość, którą ktoś sobie wymyślił, to sytuacja może się pogorszyć - powiedziała Maria Libura, ekspert ds. zdrowia i kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Posłuchaj

Maria Libura o tym, co należy robić, by sytuacja epidemiczna w Polsce nie uległa pogorszeniu mimo odmrażania gospodarki ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Rząd ogłosił szczegóły czwartego etapu luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od 30 maja, czyli od najbliższej soboty, zniesione będą ograniczenia ilości osób obowiązujące m.in. w sklepach, restauracjach i kawiarniach, od 6 czerwca otwarte zostaną siłownie, baseny i kluby fitness. Czy tego typu poluzowanie zasad bezpieczeństwa, gdy liczba zachorowań utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie, jest bezpieczne?

Powiązany Artykuł

salon kosmetyczny 1200 shutt.jpg
Odmrażanie gospodarki. Wiemy, ile salony kosmetyczne wydały na dostosowanie się do nowych wymogów

- To, jak będą wyglądały najbliższe miesiące, będzie zależało nie tylko od systemu ochrony zdrowia, ale również od zachowań, od tego, na ile uda się wypracować takie metody walki z zagrożeniem, które pozwolą w miarę normalnie funkcjonować, a jednocześnie nie dopuszczą do powstania drugiej fali pandemii - podkreśliła Maria Libura.

Znamienny przykład Korei Południowej

Ekspert przywołała przykład Korei Południowej, która bardzo dobrze radziła sobie w zmaganiach z koronawirusem. - Jednak po zluzowaniu obostrzeń doszło do nowego ogniska zakażeń i kraj cofnął się na drodze wyjścia z problemu o kilka dobrych kroków. Wszystko stało się na fali zbyt radosnego potraktowania zniesienia restrykcji na poziomie zachowań społecznych - zaznaczyła.

Poważne i odpowiedzialne potraktowanie sprawy

Powiązany Artykuł

kwarantanna dom zakażenie epidemia smartfon aplikacja 1200.jpg
Pomoc w wychodzeniu z obostrzeń. Od czerwca nowa wersja aplikacji informującej o koronawirusie

Wskazane zalecenia bezpieczeństwa, jak chociażby zachowywanie dystansu, noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych lub zwiększona higiena osobista, powinny być potraktowane przez obywateli "jako część wspólnego wysiłku w stronę wypracowania tzw. nowej normalności i zachowania maksymalnej swobody".

- Jeżeli będzie to odbierane jako coś niezrozumiałego, jako irracjonalna uciążliwość, którą ktoś sobie wymyślił, to pokusa omijania zaleceń będzie większa. Wtedy obecna sytuacja, która jest w miarę niezła, może się pogorszyć. (…) Gdy wskazania zostaną potraktowane poważnie, wtedy może pójść to w dobrym kierunku - oceniła Maria Libura.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Maria Libura, ekspert ds. zdrowia
Data emisji: 28.05.2020
Godzina emisji: 14.09

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej