X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wzmocnienie bezpieczeństwa naszej ojczyzny". Szef MON o ćwiczeniach Defender 2020

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 14:40
- Wojsko polskie będzie ćwiczyło razem z wojskiem Stanów Zjednoczonych, ale również z armią pozostałych 18 państw. Ćwiczenia mają służyć temu, żeby żołnierze wiedzieli jak postępować w sytuacji kryzysowej - mówił w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o ćwiczeniach Defender 2020: z USA zostanie przerzuconych 20 tys. amerykańskich żołnierzy (Temat dnia/Gość PR24)
Błaszczak TT 1200.jpg
"Byliśmy co do tego zgodni". Ministrowie państw NATO zdecydowali ws. misji w Iraku

W Brukseli w kwaterze głównej NATO odbyło się spotkanie ministrów obrony państw NATORozmowy dotyczyły m.in. dwustronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i w ramach Sojuszu, polsko-amerykańskich deklaracji i ćwiczeń Defender 2020. - To są ćwiczenia, których zadaniem jest sprawdzenie interoperacyjności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON, który był gościem Polskiego Radia 24 podkreślił, że "rozmowy dotyczyły współpracy wojskowej na linii Polska-USA". - Skalę tej współpracy będziemy mogli zobaczyć na przełomie kwietnia i maja podczas ćwiczeń Defender 2020. Ze Stanów Zjednoczonych zostanie przerzuconych 20 tys. żołnierzy amerykańskich - mówił szef resortu.

Cel: wzmocnienie bezpieczeństwa kraju

f-35_1200.jpg
Ekspert: zakup samolotów F-35 to jedyny słuszny wybór

- Wojsko polskie będzie ćwiczyło razem z wojskiem Stanów Zjednoczonych, ale również z armią pozostałych 18 państw. Będzie to na pewno dobra wiadomość dotycząca wzmocnienia bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Ćwiczenia mają służyć temu, żeby żołnierze wiedzieli jak postępować w sytuacji kryzysowej - tłumaczył minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że zadaniem manewrów Defender 2020 jest "ćwiczenie procedur współpracy między wojskami sojuszniczymi NATO". - Obecnych będzie 37 tys. żołnierzy. To dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski. (...) Jesteśmy cenieni przez żołnierzy państw sojuszniczych i dobrze odbierani przez władze Iraku. Bliski Wschód ma to do siebie, że konflikt trwa od wielu lat i niestety trwać będzie. Nasza misja tam ma jednak charakter szkoleniowy, a nie bojowy - zaznaczył.

"Nasi piloci są świetnie wyszkoleni"

f35-1200.jpg
"Koniec sowieckiej ery". Myśliwce F-35 dla Polski

- Polskie siły powietrzne są bardzo cenione wśród naszych sojuszników. Nasi piloci są świetnie wyszkoleni, ale muszą dysponować najnowocześniejszymi samolotami. Tak żeby wykorzystać swoje umiejętności ku obronie naszej ojczyzny. Stąd samoloty F-35. One są praktycznie niedostrzegalne dla radarów przeciwnika. W związku z tym mogą one pozyskiwać informacje, które będą później wykorzystywane przez wojsko - mówił Mariusz Błaszczak.

F-35 Lightning II F-35 Lightning II (opr. Małgorzata Latos, Maciej Zieliński)

Szef MON podkreślił, że Polska jest w elitarnej grupie 14 państw, które posiadają te samoloty. - F-35 zostaną wykorzystane dla bezpieczeństwa Polski. Co ważne, to się nie tylko samoloty - to są centra dowodzenia. Tu chodzi o interoperacyjność, sieciocentryczność. Aby zdobywać informacje, przekazywać je i integrować cały system obronny - tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)
Data emisji: 13.02.2020
Godzina emisji: 13.35

PR24/PAP/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polskie Siły Powietrzne dołączyły dziś do światowej elity". Szef MON o zakupie F-35

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 21:12
- Posiadanie myśliwców F-35 odstrasza ewentualnego agresora - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska jest bardziej bezpieczna dzięki temu, że w ciągu czterech lat samoloty piątej generacji będą na wyposażeniu Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik prezydenta o kupnie samolotów F-35: dostaliśmy to, co sobie założyliśmy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 10:00
– Wchodzimy do elitarnej grupy państw, która posiadana najnowsze myśliwce na świecie. Polska otrzymała od USA to, co zakładała i to w bardzo dobrej cenie – powiedział w Trójce Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta). Gośćmi audycji byli również Ryszard Czarnecki (PiS), Andrzej Halicki (PO), Michał Woś (Solidarna Polska), Piotr Zgorzelski (PSL) oraz Anna Maria Żukowska (Lewica). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie ministrów obrony państw NATO. "Napięcia między sojusznikami w tle"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 18:27
- Bieżące misje i problemy Sojuszu znalazły się w agendzie spotkania ministrów obrony państw NATO. Będą również omawiane kwestie szczegółowe dotyczące wschodniej flanki. Ponad tym mamy do czynienia z ogromnymi napięciami w ramach NATO - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń