X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marek Pęk: opozycyjny pakt senacki prędzej czy później się rozpadnie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 10:38
- Jestem przeciwnikiem wprowadzania do regulaminu Senatu zasady odwołania marszałka tej izby większością 3/5 głosów - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Pęk, senator Prawa i Sprawiedliwości. - Taka zmiana miałaby w sposób sztuczny zablokować ewentualne zmiany układu sił w trakcie kadencji - ocenił gość Polskiego Radia.
Audio
  • [29.10.19] Marek Pęk: opozycja chciałaby zablokować zmiany w prezydium Senatu ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24)
Marek Pęk
Marek PękFoto: PR24/MS

Jak piszą na łamach "Do Rzeczy" Piotr Gociek i Cezary Gmyz, Platforma Obywatelska rozważa scenariusz, w którym - gdyby udało się na pierwszym posiedzeniu wybrać marszałka Senatu i mieć większość w izbie wyższej parlamentu - będzie postulować zmiany w regulaminie Senatu tak, by marszałka odwoływać nie większością zwykłą, a kwalifikowaną - 3/5 głosów.

Stanisław Karczewski 1200.jpg
Brak porozumienia w Senacie. S. Karczewski kreśli możliwy scenariusz

Sztuczna blokada zmian

W ocenie Marka Pęka, taka zmiana "miałaby sztucznie zablokować ewentualne zmiany układu sił w Senacie w trakcie kadencji". - Ta obecna większość 52 senatorów z kilku komitetów wyborczych jest na tyle chwiejna i słaba, że w ten sposób PO chciałoby się zabezpieczyć przed zmianami prezydium w Senacie - ocenił Marek Pęk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Artur Soboń: w Senacie może nam zostać zafundowana ostra rywalizacja polityczna

- Wcale nie jest powiedziane, że wybór, jaki dokona się na pierwszym posiedzeniu Senatu X kadencji, będzie zachowany. Jest pytanie - gdyby zablokować jakiekolwiek zmiany - czy to byłaby ta demokracja, o której ciągle mówiła opozycja w poprzedniej kadencji parlamentu, protestując przed jakimkolwiek siłowym, aroganckim, według nich, procedurom uchwalania ustaw w Senacie - podkreślił Marek Pęk.

"Opozycja powinna się uwiarygodnić"

- To pomysły rodem z bardzo brutalnych obyczajów parlamentarnych - zaznaczył senator. - Opozycja powinna się uwiarygodnić, pokazując, że ma trwałą większość w Senacie. Na razie tej wiarygodności nie widać - zaznaczył.

- Do 12 listopada kwestia powołania marszałka i prezydium Senatu jest otwarta - dodał Marek Pęk. - Małżeństwo z rozsądku, jakim był opozycyjny pakt senacki, prędzej czy później się rozpadnie. Nikt nie będzie chciał brać na siebie takiego kagańca - ocenił, mówiąc o braku możliwości zmiany składu prezydium Senatu w razie braku większości 3/5 głosów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wojciech Konieczny: będzie wspólny kandydat opozycji na marszałka Senatu

Senator skomentował także słowa Julii Pitery, zdaniem której "kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej nie rokuje w wyborach prezydenckich". Marek Pęk stwierdził, że "Małgorzata Kidawa-Błońska nie jest politykiem tak dużego formatu, by mogła wejść w kampanię prezydencką jako zdecydowany lider". - Platforma Obywatelska i opozycja ma ogromny problem z wykreowaniem lidera. Nie jest nim Grzegorz Schetyna, a Donald Tusk stracił swoją dynamikę - ocenił.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Marek Pęk (senator PiS)

Data emisji: 29.10.19

Godzina emisji: 10.07


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Pęk: może się okazać, że pakt senacki był skuteczny tylko na potrzeby wyborcze

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 10:05
- To grupa zebrana z bardzo różnych środowisk i nie wiem czy ten pakt utrzyma się przez całą kadencję - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Pęk, wicemarszałek Senatu (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Pęk: senatorowie opozycji mogą jedynie robić hucpę medialną

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 12:32
- Kwestionowanie możliwości Prawa i Sprawiedliwości do prowadzenia rozmów w celu uzyskania większości w Senacie jest zaprzeczeniem jądra systemu demokratycznego - powiedział Bogdan Pęk z PiS. - Senatorowie opozycji nie będą w stanie opóźnić żadnych działań polskiego rządu realizującego określone reformy - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lisiecki (PiS): wynik wyborów powinien być zgodny z wolą suwerena

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 12:00
- Niezależnie od tego czy sprawa dotyczy rządzących czy opozycji, każdy ma prawo do złożenia protestu wyborczego. Wynik wyborów powinien być zgodny z wolą suwerena - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki.
rozwiń zwiń