X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. M. Kleiber: brexit pewnie będzie przesunięty. Trudno przewidzieć, co będzie dalej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 15:52
- Najprawdopodobniej Izba Gmin zgodzi się na wcześniejsze wybory, które zaproponował premier Johnson, a brexit zostanie odsunięty o te 3 miesiące, czyli do końca stycznia - mówił prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24. 
Audio
  • 25.10.19 Prof. M. Kleiber: nie wiadomo, czy dojdzie do ponownych wyborów w Wielkiej Brytanii (PR24)
  • 25.10.19 Prof. T. Grosse o brexicie (PR24)
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24

Ambasadorowie 27 krajów Unii Europejskiej odłożyli decyzję w sprawie opóźnienia brexitu. - Decyzja odłożona do poniedziałku lub wtorku - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.

brexit komisja europejska free shutt 1200.jpg
Bruksela: narada ws. brexitu, pod uwagę brane dwie możliwości

Powodem jest zapowiedź przyspieszonych wyborów w Wielkiej Brytanii i głosowanie nad wnioskiem w tej sprawie w brytyjskim parlamencie. Planowany brexit jest za niecały tydzień - 31 października. Wydarzenia związane z brexitem komentował w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.

Czy dojdzie do brexitu i kiedy?

Podstawowym pytaniem, które zaprząta głowy polityków, komentatorów i dziennikarzy od wielu tygodni, jest właśnie to zasadnicze, na które odpowiedź powinna być oczywista - czy w ogóle dojdzie do brexitu, a jeśli tak, to kiedy można się go spodziewać. Profesor Michał Kleiber stwierdził, że to bodaj najtrudniejsze pytanie, jakie można zadać.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ekspert o brexicie: małżeństwo rozpadło się, ale nadal mieszka pod jednym dachem

- Jest to powszechne odczucie w tej chwili, że procedura brexitowa, trwająca od przeszło 3 lat, jest tak skomplikowana i tyle się wydarzyło po drodze, że nie nie sposób przewidzieć, jak będzie dalej. Trudno przewidzieć dalszy bieg wydarzeń - stwierdził gość PR24.

Podkreślił, że termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie przesuwany zależnie od decyzji parlamentu brytyjskiego odnośnie do wcześniejszych wyborów i ich daty.

- Najbardziej prawdopodobne jest, że Izba Gmin jednak zgodzi się na wcześniejsze wybory, które zaproponował premier Johnson, i że zostanie wydłużony okres pobytu Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Postawiłbym na te 3 miesiące, czyli do końca stycznia - wyjaśnił.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Boris Johnson proponuje przeprowadzenie wyborów 12 grudnia

Zaznaczył jednak, że scenariusz z ponownymi wyborami też nie jest oczywisty, bowiem może ich nie chcieć Partia Pracy, która obecnie w sondażach notuje słabe wyniki.

Wcześniej w Polskim Radiu 24 sprawę brexitu komentował także prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej w nagraniach.

Rozmawiali Magdalena ZłotnickaAntoni Trzmiel.

Polskie Radio 24, IAR, jmo

______________________

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 11.35, 14.35

Czytaj także

J. Wydra: umowa brexitowa jest niejasna. Brytyjski parlament może ją odrzucić

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 19:20
- Może się okazać, że te wszystkie rozmowy i analizy będą po nic, bo brytyjski parlament może to porozumienie odrzucić. Już są głosy z opozycji, że wynegocjowane teraz warunki są gorsze od tych wynegocjowanych przez Theresę May - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wydra z Radia Warszawa. Temat brexitu komentowali również Robert Tekieli z Polskiego Radia i Adam Buła z "Polska The Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sektor rolno-spożywczy a twardy brexit. MR radzi, jak się przygotować

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 14:10
Ministerstwo rolnictwa przygotowało złożoną z kilku części broszurę, zawierającą informacje jak nasi handlowcy powinni zachować się w razie bezumownego brexitu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski: Andrzej Duda jest naszym naturalnym kandydatem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 08:21
W "Sygnałach Dnia" europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski oceniał, że obecny prezydent bardzo dobrze wypełnia swoją funkcję i ma "świetny kontakt z wyborcami". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 25.10.2019

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 13:56
W tym wydaniu: kolejne rozmowy i negocjacje brexitowe, reakcje na tureckie działania w Syrii oraz Nagroda Sacharowa za Wolność Myśli.
rozwiń zwiń