X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Paweł Sałek: nie tylko Polska ma problem z powietrzem. W TSUE są pozwy wobec innych krajów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 14:45
- To, że Polska i Bułgaria przegrały sprawę o niedotrzymywanie standardów jakości powietrza, wcale nie oznacza, że inni nie mają tych problemów. W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej są złożone pozwy wobec innych krajów członkowskich, także Republiki Federalnej Niemiec - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.
Audio
  • 01.02.19 Paweł Sałek o jakości powietrza w Polsce
Paweł Sałek
Paweł SałekFoto: PR24

Polska i Bułgaria na czele rankingu krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Raport na ten temat sporządziła Najwyższej Izba Kontroli.  Z opracowania wynika, że najczystszym powietrzem mogą się cieszyć mieszkańcy Estonii. Tam przez prawie cały rok nie dochodzi do przekroczenia norm zanieczyszczeń. W zestawieniu europejskich miast, najgorsza jakość powietrza jest w macedońskim Tetowie, gdzie normy są przekroczone przez 300 dni w roku. Na drugim miejsc w tym rankingu znalazło się miasto Vidin w Bułgarii - tam normy były przekroczone przez 160 dni w roku. Na trzecim miejscu uplasował się Kraków,  w którym także normy zanieczyszczeń są przekroczone przez ponad 160 dni w roku.

Czytaj więcej
smog 22.jpg
Program czyste powietrze: złożono 25 tys. wniosków

- Zjawisko smogu jest związane w Polsce z okresem jesienno-zimowym. W wielu miejscach są bardzo popularne kotły, które nie spełniają norm jakości. "Kopciuchy" charakteryzują się tym, że można w nich spalać wszystko. Sprowadza się to do tego, że są tam wrzucane odpady komunalne - zauważył Paweł Sałek. Doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej informował, że "powoduje to emisje smogu, pyłu PM10, PM2,5 czy benzoalfapirenów". - Spalanie odpadów komunalnych w kotłach domowych jest naganne, zabronione prawem i absolutnie nie można tego robić - dodał.

Gość programu zauważył, że na skutek postępu technologicznego są już dostępne w Polsce kotły piątej generacji. - Nie pozwalają one od strony technicznej spalania odpadów - zaznaczył ekspert. Doradca prezydenta zauważył również, że problem ochrony powietrza nie dotyczy tylko Polski. Jak powiedział, Polska i Bułgaria były pierwszymi krajami, które przegrały sprawę o niedotrzymywanie standardów jakości powietrza, "natomiast w kolejce oczekują inni".

Doradca prezydenta zaznaczył jednak, że "najważniejsze jest zdrowie mieszkańców i obywateli Unii Europejskiej". - Trzeba się intensywnie zmotywować do pracy na rzecz poprawy jakości środowiska. Czynimy w tym kierunku bardzo dużo na przykład przez program "Czyste powietrze" - komentował Paweł Sałek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/jp

-------------------------------

Data emisji: 01.02.19 

Godzina emisji: 13.35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Sałek: rząd podjął działania, by poprawić jakość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:55
- Polski sektor budowlany będzie przygotowany na inwestycje w ramach programu. Szacuje się, że w Polsce jest około 4 mln gospodarstw domowych, które wymagają intensywnej pomocy w poprawie efektywności energetycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można dostać dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację domuę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:51
Jeśli ktoś chce wymienić piec na paliwo stałe i instalację centralnego ogrzewania, wykonać ocieplenie domu czy stropów, planuje wymianę okien lub drzwi albo montaż baterii słonecznych lub pompy ciepła, może liczyć na dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze".
rozwiń zwiń