X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wybory we Włoszech. "Nastroje społeczne się radykalizują"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 11:45
36 proc. głosów zdobył blok sił centroprawicy w wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie są częściowe dane po przeliczeniu ponad połowy głosów. Ruch Pięciu Gwiazd otrzymał 32 proc. poparcia - podają media w poniedziałek, relacjonując liczenie głosów. Żadne z ugrupowań nie zapewniło sobie potrzebnej do samodzielnego rządzenia większości parlamentarnej. O wynikach wyborów parlamentarnych we Włoszech mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • 05.03.2018 Małgorzata Bonikowska: „Włosi uważają, że poprzednie rządy nie przyniosły radykalnej poprawy ich życia”
Silvio Berlusconi w lokalu wyborczym, MIlan, Włochy 4.03.2108
Silvio Berlusconi w lokalu wyborczym, MIlan, Włochy 4.03.2108Foto: PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Napływające dane potwierdzają, że Ruch Pięciu Gwiazd będzie pierwszym ugrupowaniem w Izbie Deputowanych i w Senacie. W centroprawicowej koalicji umacnia się wynik Ligi Północnej, na którą głosowało prawie 18 proc. wyborców, więcej niż na najsilniejszą dotąd w tym bloku Forza Italia Silvio Berlusconiego (14 proc.). Ich sojusznik, ugrupowanie Bracia Włoch uzyskało ponad 4 proc. głosów. Rządząca dotąd centrolewicowa Partia Demokratyczna ma 19 proc. głosów. Frekwencja w wyborach wyniosła 73 proc. - podało MSW.

Według Małgorzaty Bonikowskiej spora część społeczeństwa uważa, że stare partie się zużyły. - Fakt, że jedna trzecia włoskiego społeczeństwa zagłosowała na Ruch Pięciu Gwiazd świadczy, że nastroje społeczne się radykalizują. Ten fenomen jest widoczny w innych krajach. To jest poszukiwanie jakiejś alternatywy, ale nie bardzo wiadomo gdzie się zwrócić. Ruch Pięciu Gwiazd nie jest nawet partią, tylko ruchem skrzykniętym wokół komika. To ugrupowanie, które wyrosło z negacji obecnego porządku, nie proponując niczego w zamian. Włosi uważają, że poprzednie rządy nie przyniosły radykalnej poprawy ich życia – mówiła ekspertka.

Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 rezultat wyborczy nie umożliwia stworzenia samodzielnego rządu. – Ruch Pięciu Gwiazd wygrał, ale jest niekoalicyjny. Natomiast centroprawica, która razem otrzymała 36 proc., to nie jest jednolity blok. To kilka ugrupowań o dość dużych różnicach między sobą. Nagle Silvio Berlusconi staje się umiarkowaną kotwicą włoskiej polityki. Jednakże gorszy wynik Forza Italia Berlusconiego od Ligi Północnej oznacza, że to z tej drugiej partii będzie pochodził ewentualny kandydat na premiera. Ligia Północna to bardzo prawicowa formacja, jej lider jest radykalny w słowach, eurosceptyczny i antyimigrancki. Liga podkreśla pęknięcie między bogatą Północą a biednym Południem kraju – wskazywała Bonikowska.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 05.03.2018

Godzina emisji: 11:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przed wyborami we Włoszech. Kto zwycięży?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 20:00
W niedzielę we Włoszech wybierany będzie nowy parlament. Nie wiadomo jednak, które ugrupowanie zwycięży – antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, a także centrolewicowe i centroprawicowe koalicje mogą uzyskać zbliżony wynik. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z Agatą Kasprolewicz, specjalną wysłanniczką Polskiego Radia na wybory we Włoszech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włochy: trwają wybory parlamentarne

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 08:51
Włosi wybierają parlament. Z prognoz ekspertów wynika, że dzisiejsze gtłosowanie może nie przynieść rozstrzygnięcia i za kilka miesięcy Włosi będą musieli znów pójść do urn. O wyborach we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk.
rozwiń zwiń